Чому вимикають світло й піднімають тариф? Пояснює експерт з енергетики

-
Теперішній період відключень триває близько півтора місяця.
-
Ситуація поліпшується, однак може знову стати гірше.
-
Які причини і як це пов’язано з підняттям тарифу?
-
Підготували думку експерта.
Після тривалої перерви до помешкань хмельничан знову повернулися відключення світла. Початок теперішнього періоду знеструмлень припав на кінець весни — початок літа. Сьогодні, 17 липня, ситуація покращилася у зв’язку з запуском після планового обслуговування одного з енергоблоків АЕС. Зменшення тривалості відключень очікується також через похолодання.
Однак попереду у хмельничан зимовий період та можливі обстріли російських окупантів. Тому відключення можуть стати актуальнішими. Про те, що відбувається з енергосистемою зараз, у Хмельницькому розповів доктор технічних наук та професор Станіслав Ігнатьєв.
Отож, головною причиною є атака росіян на енергосистему України. Вони, нагадаємо, відбувалися протягом усієї весни. Повністю або частково були знищені Трипільська ТЕС, ДніпроГЕС, Харківська ТЕЦ-5 та Зміївська ТЕС. Група ДТЕК, згідно з її заявою, втратила 80% генерації. Крім того, були пошкоджені всі енергоблоки Бурштинської та Ладижинської ТЕС. 20 травня в «Укренерго» заявили, що всі великі тепло- та гідроелектростанції України пошкоджені.
За словами Станіслава Ігнатьєва, росіяни цілеспрямовано атакують ТЕС та ГЕС, аби позбавити Україну маневрової генерації. Остання за нормальних умов дозволяє згладжувати піки споживання, особливо ранкові та вечірні. Крім того, атак зазнають елементи системи передачі та розподілу. Це лінії електропередач та підстанції, через які електроенергія доставляється споживачам від українських та європейських електростанцій. На підстанціях зазвичай було по два-три трансформатори, зараз переважно по одному, подеколи цей один також пошкоджений. При цьому обладнання виготовляється під замовлення, що потребує часу.
Станіслав Ігнатьєв вважає, що атаки росіян продовжуватимуться, і ворог точно знає, куди слід спрямовувати ракети, аби лишити українців без світла. Значною мірою через те, що навіть після 2014 року більшість об’єктів електроенергетики обслуговували росіяни. І у них є технічна документація з зафіксованими координатами.
До початку повномасштабного вторгнення 56,1% генерації електроенергії в Україні припадало на атомні електростанції. Після початку вторгнення Україна фактично втратила Запорізьку АЕС, яка була найбільшою у Європі. Крім того, атомні електростанції обмежені у своїх можливостях. Перш за все через те, що потребують регулярного обслуговування та перезавантаження палива. За словами Станіслава Ігнатьєва, станом на минулий тиждень з дев’яти доступних Україні енергоблоків п’ять не видавали електроенергію. Сьогодні, нагадаємо, один із них повернувся в мережу. Крім того, Станіслав Ігнатьєв згадав про тендер на ремонт турбіни Хмельницької АЕС. Він був оголошений минулого року, але не відбувся, хоча мав збільшити потужність станції на 25%.
Для покриття наявного дефіциту Україна закуповує електроенергію в Європі. Однак це проблеми повністю не вирішує. На це є ряд причин:
- надто дорога електроенергія — у ЄС тариф складає 11,68 гривні за кіловат-годину, до якого в Україні потрібно додати ПДВ. В результаті виходить 14,02 гривні за кіловат-годину. Для українців же тариф зараз складає 4,32 гривні за кіловат-годину. Оскільки піднімати його не планують, то для купівлі на європейському ринку потрібно покрити різницю. При цьому в бюджеті грошей на це немає. Компенсувати різницю в тарифі повинен «Енергоатом», однак він вже боргує за це 460 мільярдів гривень. Тому залишається тільки обмеження споживання відключеннями
- у ЄС не виробляється стільки електроенергії, щоб покрити дефіцит України
- система передачі та розподілу не спроможна доставити потрібну кількість електроенергії українським споживачам
Вже півтора місяця вартість електроенергії для українців, і хмельничан зокрема, рахується за новим тарифом. Він згаданий вище — 4,32 гривні за кіловат-годину. На думку Станіслава Ігнатьєва, часто відбуваються спекуляції, які полягають у поясненні причин підвищення необхідністю відновлення енергосистеми після обстрілів.
Справжня причина, вважає Станіслав Ігнатьєв, — це необхідність купувати дорогу, як на українські реалії, електроенергію в ЄС. Це, як була сказано вище, 14,02 гривні за кіловат-годину з урахуванням українського ПДВ. Ця необхідність буде зберігатися роками, вважає Станіслав Ігнатьєв.
А що ж з відновленням енергосистеми після обстрілів? Хіба це не потребує витрат? Станіслав Ігнатьєв пояснює — потребує, при чому значно більших, ніж можна компенсувати підняттям тарифу. За його оцінками, вартість відновлення нині складає до 2 трильйонів гривень, а підвищення тарифу для населення може дати удесятеро менше — до 200 мільярдів. При цьому розвиток енергосистеми України до рівня самодостатності потребує вкладення близько 7,96 трильйона гривень.
Читайте також:
- Яку чергу вимикають найчастіше у Хмельницькому та області. Всім.юа порахували
- Світлофори без світла. Скільки їх є у Хмельницькому і чи будуть ще
- Хмельничани втричі частіше застрягають у ліфтах: що робити і куди звертатись
- На дахах трьох поліклінік у Хмельницькому встановили сонячну електростанцію
- Зональний лічильник на електроенергію: що це таке та як встановити
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Иван Соколов
458580
ksу
Руслан
Сергій reply Руслан