Карантин вніс свої корективи в будівельний бізнес та ринок нерухомості.
Квартири впали в ціні, а вартість на заміські будинки зросла на 40%.
Що буде з цінами після карантину, дізнавалися журналісти vsim.ua.
З приходом коронавірусної інфекції, життя світу кардинально змінилося. Мегаполіси пішли на вимушену самоізоляцію, призупинили роботу майже всі заклади, крім критичної інфраструктури. Україна перебуває на жорсткому карантині. Обмеження проникли в усі сфери життя та бізнесу. Від того страждає економіка, бюджети міст, підприємств та окремих сімей.
Чого не скажеш про будівництво. Не зважаючи на карантин, у Хмельницькому продовжують будуватися більшість об’єктів житлової та комерційної нерухомості. В карантині забудовники навіть побачили свої плюси. Керівник будівельної компанії “SK Group” Олександр Скочеляс каже, що зникла проблема з кадрами. Відтак більше не буде затримок через відсутність робочих рук.
Ми продовжуємо роботи на всіх об’єктах, їх близько 10. Тимчасово призупинили лише будівництво на Старокостянтинівському шосе. Там суто комерційний об’єкт нерухомості. На зборах інвесторів вирішили на період карантину призупинити роботи, щоб не зросла вартість об’єкту. Була проблема з довезенням робочих. Все інше будується. До речі, із закриттям кордонів, у нас зникла проблема з кадрами. Люди не їдуть за кордон, а приходять і просяться на роботу до місцевих забудовників. В цьому для нас великий плюс, адже робітників тепер вистачає на всіх об’єктах. Крім того, кількість робочих кадрів позитивно вплинула на ціну нерухомості. Вона трішки впала та й деякі матеріали, через зменшення попиту, подешевшали. Через це собівартість знизилася і ціни на об’єкти будівництва теж відповідно впали, - розповідає Олександр Скочеляс.
Попит, за словами забудовника, дійсно зменшився. Але показники наразі не суттєві. Відтак, за словами Олександра Скочеляса, на ринок нерухомості у місті вони мало вплинуть.
Попит зменшився пропорційно. Не можна сказати, що менше стали вкладатися в нерухомість, яка на стадії будівництва ніж в ту, що на стадії здачі. Не всі люди готові купити відразу квартиру з ремонтом, бо вона коштує значно дорожче. Через це вигідніше вкладати в об’єкти на стадії будівництва, так виходить дешевше. Крім того, часто в людини немає відразу повної суми, тут знову ж таки варіант із недобудовами кращий, бо не треба відразу робити 100% оплату. Тому, на мою думку, дешева нерухомість матиме попит завжди, як і дорога, бо вона розрахована на обмежене коло, яке карантин не суттєво зачепив, - каже Олександр Скочеляс.
Після завершення карантину забудовник прогнозує зменшення попиту на об’єкти нерухомості середньої вартості. Каже, її будуватимуть та здаватимуть менше. Внаслідок цього в сторону посунуться терміни здачі в експлуатацію та подальше заселення. Тому надалі, за словами Олександра Скочеляса, інвестори більше орієнтуватимуться на великих перевірених забудовників, які міцно тримаються на ринку роками і яким не страшний жоден карантин.
Ще одним важливим сегментом ринку нерухомості у Хмельницькому є продаж уже готових об’єктів: квартир, таунхаусів, заміських будинків. Власниця агенства нерухомості "Твоя нерухомість" та керівник відділу продажів житлового масиву “LEDOVSKIY” Наталя Козак розповіла журналістам vsim.ua про зміну орієнтирів серед хмельничан та їхні нові вподобання навіяні карантином.
З початком карантину продажі трохи впали. Люди не знали чи варто щось купувати, чи краще тримати гроші вдома під подушкою. Через тижня три-чотири почали цікавитися землею і будинками. При чому на сьогодні ця активність досить висока. Якщо нам раніше телефонували по цих питаннях 2-3 рази на тиждень, то тепер отримуємо по 3-5 дзвінків за день. Люди дивляться і купують. З приводу квартир продажі також ідуть. Вони не настільки активні, як минулого року, але люди цікавляться і купують.
Квартири, за словами Наталі Козак, зараз купують переважно по зниженим цінам. З початком карантину вартість впала на 10-15%. За ринковими прогнозами ціни будуть поступово зменшуватись до осені. На вересень, як зазначає пані Наталя, вартість нерухомості може впасти ще до 15%.
Якщо до карантину квартира вартувала 45 тисяч доларів, а зараз знизилася до 40, то її заберуть. Люди розуміють, що це вигідна ціна. Деякі відклали операції з купівлі нерухомості на осінь, їхній зворотний зв'язок говорить, що на осінь квартири можуть коштувати взагалі копійки. Але зважаючи на ціни забудовників, в яких продажі також є, можу сказати, що аж такого зниження не буде. Орієнтовно, найвищий показник до якого можуть впасти ціни - це ще максимум 15%, - каже Наталя Козак.
На відміну від квартир, після завершення карантину, ціни на будинки та землю можуть лише зрости. До осені продавці нерухомості прогнозують ріст вартості на заміські будинки на 30-40%.
Зараз у нас будинки купують за ціною трикімнатної квартири в центрі міста. Наприклад, остання наша клієнтка мала вибір між трикімнатною квартирою від будівельників і будинком. То вона обрала будинок. Мотивувала це тим, що держава один раз зробила такий карантин, то не факт, що він не повториться. Відповідно, людям комфортніше за містом або в місті, де біля будинків є якась земля і можна вийти на вулицю, подихати свіжим повітрям, випити кави чи посмажити шашлики. Особливо такі варіанти обирають родини з дітьми, - пояснює пані Наталя.
До карантину у Хмельницькому неабиякою популярністю користувалися таунхауси (будинки-квартири на декілька сімей, сполучені в один корпус). Зараз, за словами Наталі Козак, попит на них значно впав.
Під час карантину на таунхауси у нас показників продажу практично не було. Якщо таунхаус із землею, де є огороджена територія, то його подивляться, якщо там немає території, то такий варіант практично не розглядають. У нас був випадок, коли клієнти буквально от-от купили таунхаус, а тепер хочуть його продати і придбати будинок із землею на околиці. Просять тільки, щоб була там якась інфраструктура і розвинене транспортне сполучення. Інша клієнтка, яка з родиною живе у квартирі та має інвестиції в незавершені об’єкти квартири у новобудовах, теж хоче їх продати і вкласти кошти в будинок із землею. Наразі на такі об’єкти є і попит і пропозиція. Ми маємо, що запропонувати клієнтам. Однак, якщо така тенденція спостерігатиметься і надалі, то всі “ласі шматочки” незабаром розкуплять, - зазначила власниця агенства нерухомості.
Найбільше втрат ринок нерухомості у Хмельницькому зазнав у сфері оренди. Студенти залишили свої помешкання та роз’їхалися по домівках. Потік робочих рук, які прямували до міста і наймали тут квартири на тривалий час, також значно впав. Відповідно, за словами рієлтора Дениса Кімаковського, власники знизили ціни на оренду.
Через два тижні від початку карантину попит на оренду почав падати і наразі знизився відсотків на 20. Зараз показники почали поступово рухатися з мертвої точки. Це спричинено зниженням цін, вони також впали відсотків на 20. Якщо в центрі раніше квартира здавалася за 5 тисяч гривень, зараз її можна орендувати за 4000 гривень. Наприклад, біля філармонії однокімнатну квартиру здавали за 3500, з власником орендарі домовилися за 3100 гривень, - розповідає Денис Кімаковський.
Після карантину рієлтор прогнозує ріст попиту на квартири вторинного ринку. За його словами, першими “розберуть” облаштовані квартири в центрі та приватні будинки.
Люди почнуть шукати нерухомість, бо потрібно буде повертатися до звичного життя і виходити на роботу. Спочатку до нас більше зверталися власники і просили знайти їм орендарів, бо попередні виїжджали, щоб не сидіти без роботи в чотирьох стінах 2 місяці. Нам вдавалося знайти клієнтів на такі варіанти, бо вони були зазвичай добре облаштовані, як кажуть, кращі з кращих. Їх забирали першими. За цей час в нас зріс попит на приватні будинки, порівнюючи з попереднім періодом, і, я думаю, що цей ріст продовжиться й надалі. Люди зрозуміли всі переваги життя в будинку і стали просити про оренду саме в приватних секторах. Готові зняти, як цілі будинки, так і їх частини, - розповідає рієлтор.
За кілька місяців після виходу із карантину Денис прогнозує підняття вартості на оренду квадратних метрів. Каже, до осені попит відновиться.
Підсумовуючи, наразі усі представники будівельного бізнесу зазначають, що нерухомість стала доступнішою для клієнтів. Найближчі півроку придбати її можна буде з економією для кишені.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.