Опалювальний сезон в умовах війни: важливі роз’яснення для хмельничан

- Україні прогнозують непросту зиму і найскладніший опалювальний сезон.
- До холодів всі міста готуються влітку, Хмельницький - не виняток.
- Чого очікувати хмельничанам і якими будуть тарифи на тепло?
Готуються до гіршого, але сподіваються на краще. Новий опалювальний сезон стане для України найважчим в її історії. Все - через війну. У Мінрегіоні кажуть, розпочнеться він вчасно, а от що буде з тарифами і подачею тепла в домівки?
Хмельницький теж активно готується до майбутнього опалювального сезону - налаштовують котельні і ремонтують обладнання. Чи тепло буде в помешканнях хмельничан і до чого варто готуватись? Про це все журналістка “ВСІМ” запитала у заступника міського голови Василя Новачка.
Як готується Хмельницький?
У новому опалювальному сезоні тепло хмельничанам подаватиме одне підприємство - “Теплокомуненерго”. Всі котельні й основні засоби передали їм на баланс ще навесні.
Нагадаємо, раніше хмельничан обслуговували «Хмельницьктеплокомуненерго» і «Південно-Західні тепломережі». Останнє припинили і приєднали до “Теплокомуненерго”. Тоді на початку року міський голова зазначав, що таке приєднання дозволить провести оптимізацію шляхом скорочення чисельності працівників. Підприємство було власником 13 котелень, також у «Південно-Західних тепломереж» були 17 теплових пунктів та насосні станції. Зараз же до початку опалювального сезону готуються у “Теплокомуненерго”. Комунальники проводять планові роботи згідно графіку.
- Ми маємо підготувати всі котельні, відремонтувати 13 когенераційних установок і плануємо замінити 4 кілометра мереж на попередньо ізольовані. Всі роботи виконуються згідно графіків. Окрім того, ми запланували на котельні, яка обслуговує дитячу лікарню і пологовий будинок, поставити твердопаливного котла, який би міг, у випадку перебою з газопостачанням, забезпечити ці медзаклади теплом, - каже Василь Новачок.
До слова, всі роботи щодо підготовки до опалювального сезону 2022-2023 виконуються за гроші комунального підприємства. Василь Новачок додає, цьогоріч додаткові кошти для капітальних ремонтів не виділялись через обмеження фінансування.
Будуть економити
Україна готується до складного опалювального сезону. В першу чергу через війну і неможливість передбачити дії ворога, зокрема й те, куди поцілять наступні ракети рашистів. Таку думку озвучують і в Хмельницькому.
- Ми розуміємо, що буде терор, будуть бити по котельнях, по газових мережах. І навіть якщо уряд зможе закачати потрібну кількість газу у сховища, не факт, що можна буде той газ зі сховищ доправити до кінцевого споживача. Цього року буде складно, - коментує нинішню ситуацію Василь Новачок.
Також у мерії додають, передбачають, що обсяги газу для теплопостачальних підприємств можуть бути меншими, порівняно з минулими роками. Через це комунальним підприємствам доведеться економити наскільки це можливо.
“24-25 градусів у квартирах не буде”
Чи будуть мешканці мерзнути в квартирах і чого ще чекати від цього сезону? Хмельничанам радять готуватись, що температуру повітря в помешканнях будуть тримати в межах 18 градусів. Це, нагадаємо, визначено нормами постанов Кабміну для жителів багатоквартирних будинків. Тому в місті будуть старатись, аби ця температура не опускалась нижче. Відтак спеки вдома не чекайте.
Мешканці мають розуміти, що 24-25 не буде. Минулого року було дуже багато скарг від людей про те, що в квартирі 18 градусів. Така температура цілком нормальна, прийнятна і людям треба вчитися з нею жити, - говорить заступник міського голови.
Готуються до всього
Хмельничан запевняють, що всі послуги з теплопостачання надаватимуть в повному обсязі. На всі можливі пошкодження обіцяють реагувати оперативно й усувати їх. Якщо ж будуть перебої з електроенергією на окремих об’єктах, то живлення можуть забезпечити через дизель-генератори. Частину їх вже закупили, на придбання інших оголосили тендер.
Загалом у “Нафтогазі” наголошують, аби в містах не поспішали з початком опалювального сезону до суттєвого зниження температури. До прикладу, у Хмельницькому минулого року кілька разів вмикали і вимикали подачу тепла з підвищенням температури, зокрема вдень.
- Вимикали котельні, хоча насправді це дуже технічно важко, але наші працівники з метою економії минулого року всі ці завдання виконували і будуть за потреби виконувати знову.
- Також хотів би порадити мешканцям приватного сектору знайти можливість і передбачити собі автономне опалення на твердому паливі для того, щоб менше залежати від газопостачання і разом з тим економити цей дуже цінний природний ресурс.
Що буде з тарифами?
Це питання найбільше хвилює українців, зокрема на тлі загального здорожчання. В уряді заспокоюють - тарифи на тепло поки піднімати не будуть.
За словами профільного заступника Симчишина, навесні з міського бюджету виділили 50 мільйонів гривень, аби підприємства змогли розрахуватись з боргами, які “набігли” за попередній опалювальний сезон.
- Вони накопичувались через те, що тариф не був ринковим. Як і минулого року, місто не планує піднімати тарифи на гаряче водопостачання і теплопостачання. У нас вони залишаються найнижчими серед всіх обласних центрів України - 1 500 тисячі гривень за одну гігакалорію, - зазначає Василь Новачок.
Хмельничан запевняють, що в місті робитимуть все, аби тарифи на тепло залишились незмінними. Принаймні на цей сезон.
Нагадаємо, в уряді зазначили, що попри прогнози стати найважчим опалювальним сезоном в історії, українців заспокоюють, що тарифи поки будуть стабільними. Розраховують частину сховищ заповнити, придбавши більше ніж зазвичай блакитного палива за кордоном. А ще - частину недостачі перекрити власним видобутком.
Як заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, на засіданні уряду затвердили документ, який визначає, що на початок опалювального сезону в жовтні у наших підземних газосховищах мають бути достатні запаси газу. Попри все це, загроза подальших руйнувань великих підприємств, теплоелектростанцій та місць власного видобутку газу, залишається. Тому керівництво держави прораховує і готується до всіх можливих сценаріїв.
Читайте також:
- Як передати показники за воду, світло та газ. Інструкція для хмельничан
- Куди хмельничанам дзвонити під час аварійних ситуацій: контакти
- Що відомо про початок навчального року в Хмельницькому
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Антоніна Дудко
Людмила Гнаткова
Аня Захарьева reply Людмила Гнаткова