Справа про шахрайство з землею на Озерній: фігурують церква, забудовник та міськрада

Справа про шахрайство з землею на Озерній: фігурують церква, забудовник та міськрада
Тут і далі — ЖК «Гетьманський». Фото цього літа з сайту budal.com.ua
  • 1,2 гектара землі на Панаса Мирного віддали церкві УГКЦ.

  • Вона почала будувати єпархіальний будинок, але не закінчила.

  • Недобудову продала забудовнику, який тепер закінчує там багатоповерхівку.

Хмельницькі правоохоронці розслідують справу про шахрайство, у якій фігурують місцевий забудовник, релігійна громада та міська рада. Поліцейські вважають, що міськрада віддала церкві УГКЦ землю на Озерній під будівництво релігійних споруд. А та віддала частину отриманої землі приватній фірмі під будівництво житлового комплексу. Розповідаємо деталі цієї справи за матеріалами реєстру судових рішень.

Якими події бачать правоохоронці

За даними слідства, у березні 2016 року депутати Хмельницької міськради своїм рішенням дали дозвіл релігійній громаді Апостола Якова міста Хмельницький Української Греко-Католицької церкви на розробку проєкту відведення земельної ділянки в постійне користування. Мета, згідно з рішенням, — будівництво та обслуговування церкви, недільної школи та єпархіального будинку. Площа ділянки складала 1,2 гектара «з обмеженням будівництва житлових будинків». Адреса — вулиця Панаса Мирного, 14.

Після цього релігійна громада розробила проєкт землеустрою та подала його до міськради. Депутати цей проєкт затвердили у 20 липня 2016 року і цим же рішенням передали ділянку релігійній громаді в постійне користування. Як призначення було вказано «для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій».

Відео дня

Саме у той день, 20 липня 2016 року, і відбувся, на думку правоохоронців, ймовірний злочин. Він полягав у тому, що «невстановлена особа, перебуваючи у невстановленому місці, поза межами земельних торгів, які проводяться відповідно до статті 134 Земельного кодексу України, з метою подальшої її передачі третім особам, шляхом обману, отримала у користування земельну ділянку».

Тобто, вважають правоохоронці, справжньою метою релігійної організації було не просто отримання землі для своїх потреб (що дозволено Земельним кодексом), а подальша передача її приватній фірмі (що заборонено Земельним кодексом). Додамо, що набуття права приватної власності на будь-яку будівлю автоматично дає право на викуп земельної ділянки, в тому числі у випадку, якщо вона перебуває у комунальній власності.

У грудні 2017 року депутати міськради дозволили релігійній громаді поділити надану їй земельну ділянку на дві частини — 0,97 гектара та 0,23 гектара. Релігійна громада підготувала проєктну документацію та подала її до міськради. Цю документацію депутати погодили у квітні 2018 року. Цільове призначення обох ділянок не змінилося — «для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій».

Ділянка площею 0,97 гектара, де зараз будуть ЖК «Гетьманський». Скріншот з сайту kadastr.live
Ділянка площею 0,23 гектара, яка зараз перебуває у постійному користуванні релігійної організації. Скріншот з сайту kadastr.live

У грудні 2018 року релігійна громада отримала дозвіл на будівництво споруди з кодом 1272.1, тобто «Церкви, собори, костьоли, мечеті, синагоги тощо». Дозвіл стосувався ділянки площею 0,97 гектара. Відтак організація розпочала будівництво єпархіального будинку, але не закінчила його. У вересні 2019 року на цей об’єкт, який мав готовність 7%, був виданий технічний паспорт.

У жовтні 2019 року релігійна громада продала недобудований єпархіальний будинок приватній фірмі — ТОВ «Енергозберігаючі технології». У грудні того ж року депутати Хмельницької міськради припинили релігійній громаді право постійного користування земельною ділянкою площею 0,97 гектара. Разом з цим цю ділянку передали в оренду ТОВ «Енергозберігаючі технології» на три роки, а також змінили цільове призначення. Замість «для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій» стало «для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури».

Нині обидві земельні ділянки перебувають у комунальній власності Хмельницької міськради. Ділянка площею 0,97 гектара перебуває в оренді у ТОВ «Енергозберігаючі технології». На ній зараз завершується будівництво першої черги житлового комплексу «Гетьманський». Забудовником при цьому є «Будівельний Альянс Груп», який пов’язаний з «Енергозберігаючими технологіями» (про це далі). Ділянка площею 0,23 гектара перебуває у постійному користуванні релігійної організації.

Кримінальне провадження поліцейські відкрили 30 липня цього року за частиною 1 статті 190, тобто «заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство)». 16 серпня правоохоронці звернулися до Хмельницького міськрайонного суду за дозволом на огляд земельних ділянок. Суд дав такий дозвіл того ж дня.

Що відомо про організації, яким передали земельні ділянки

ТОВ «Енергозберігаючі технології» зареєстроване у Хмельницькому в квітні 2003 року. Основним видом діяльності компанії є організація будівництва будівель, статутний капітал складає 2 350 000 гривень. Керівником, власником та засновним фірми є хмельничанка Олена Авдєєва. ТОВ «Енергозберігаючі технології» належить до групи компаній «Будівельний Альянс Груп». Ключовою фігурою останньої є хмельничанин Іван Крутилко. Пов’язані з ним компанії працюють у сфері будівництва, енергетики та сільського господарства. Такі дані є в аналітичній системі «YouControl».

Бізнес-партнером Івана Крутилка є Андрій Кветко. Він був депутатом міськради від 2010 до 2020 року. Протягом 2015-2020 років він очолював депутатську комісію з містобудування та земельних відносин. Саме у ці роки відбувалися описані у матеріалах слідства події.

Релігійна громада Апостола Якова міста Хмельницький Української Греко-Католицької церкви зареєстрована у вересні 2015 року. Її керівником є Віталій Футорський, який також є керівником ще у двох парафіях УГКЦ в Хмельницькому.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (7)
  • Читач93

    Амінь амінь амінь
  • Валерій Сторожук

    Бермудський трикутник-церква,забудовник,міськрада Щось верталось з трикутника??????
  • Андрей Кузнецов

    Синява буд...
  • Юрій Михайлович

    Слава сонцесяйному та його коМанді!Тричі слава!!!

keyboard_arrow_up