«Третя платіжка» за газ. За що, кому та скільки треба буде платити

-
Тепер хмельничанами виставлятимуть окремий рахунок за обслуговування внутрішньобудинковий газових мереж.
-
Пояснюємо, що це означає та чого чекати.
Багато років за всі послуги, пов’язані з постачанням газу споживачам, відповідала одна компанія. У кожному регіоні вона була своя, у випадку з Хмельницьким це був «Хмельницькгаз». Згодом власне постачання газу та його доставку (транспортування) відокремили, відповідно, хмельничани стали отримувати дві окремі платіжки.
Тепер же окремою послугою стає обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Це вже стали називати «третьою платіжкою» за газ. У цьому матеріалі пояснюємо, що це означає, хто це має робити і скільки це може коштувати. Під час підготовки тексту журналіст vsim.ua надсилав запит до Хмельницької філії «Газмереж» з питаннями щодо ситуації, яка є зараз. Однак там відмовили у наданні інформації, оскільки у запиті «не обґрунтовано, чи належить запитувана інформація до такої, що становить суспільний інтерес».
За що платити
Внутрішньобудинкові газові мережі — це газові мережі, які пролягають від точки входу в будинок до точки входу у квартиру. Вони є спільною власністю мешканців — так само, як ліфти, коридори чи сходи. Мережі поза будинком обслуговує оператор газорозподільчої мережі, тобто у нашому випадку Хмельницька філія ТОВ «Газмережі». Саме їй хмельничани платять за доставку (транспортування) газу. За газові мережі у квартирі відповідає її власник.
Обслуговування внутрішньобудинкових мереж включає такі роботи:
-
технічне обслуговування (огляд) газопроводів з перевіркою наявності вільного доступу до газопроводів та газового обладнання, стану фарбування і кріплень газопроводу, наявності футлярів в місцях прокладання через зовнішні і внутрішні конструкції будинку, стану ущільнення міжтрубного простору: футляр-газопровід, та очищення його від бруду, у разі необхідності, відновлення (один раз на рік)
-
перевірка на герметичність з’єднань газопроводів та газового обладнання, розміщених за межами приміщень споживачів, з інженерно-технічними системами, приладовим методом або мильною емульсією, та усунення виявлених витоків газу з повторною перевіркою газових мереж на герметичність (один раз на шість місяців, до початку та після закінчення опалювального сезону)
-
планове випробування на щільність газопроводів тиском 500 декапаскалів (один раз на три роки, в міжопалювальний період)
-
технічне обслуговування запірних пристроїв, установлених на газопроводах та газовому обладнанні, з перевіркою працездатності і розбиранням без демонтажу, очищенням від залишків корозії й мастила, змащуванням та притиранням (один раз на рік)
-
технічне обслуговування газовикористовуючого обладнання, що призначене для опалення місць загального користування: прочищення пальників та системи видалення продуктів згорання газу, регулювання режимів роботи (подача води, спалювання газу), перевірка параметрів спрацювання автоматики безпеки та відповідності робочого тиску перед газовими приладами, перевірка щільності газових комунікацій та усунення наявних витоків газу (частота відповідно до вимог та рекомендацій заводів-виробників такого обладнання або не рідше одного разу на рік у разі відсутності таких вимог)
-
перевірка наявності тяги в димових та вентиляційних каналах (під час технічного обслуговування газовикористовуючого обладнання)
-
перевірка спрацювання стаціонарних сигналізаторів загазованості приміщень, а також комутованих з ними пристроїв для автоматичного відключення постачання газу та засобів попереджувальної сигналізації на відповідність параметрам, встановленим заводом-виробником, (частота відповідно до вимог та рекомендацій заводів-виробників такого обладнання або не рідше одного разу на рік у разі відсутності таких вимог)
Кому платити
Замовниками послуг з обслуговування внутрішньобудинкових мереж можуть бути співвласники будинку (тобто власники квартир/приміщень) або управитель. Останнім може бути ОСББ або управляюча компанія.
Проводити обслуговування й примати оплату за це може організація, яка має право на проведення таких робіт. У випадку з Хмельницьким за замовчуванням це філія «Газмереж». З нею автоматично укладається договір, якщо споживачі багатоповерхового будинку:
-
мають газові мережі спільної власності
-
не мали до 7 грудня 2023 року чинних договорів на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання
-
не подали філії заяву про укладення договору на обслуговування внутрішньобудинкових мереж
-
не повідомили філію про укладення договору на обслуговування внутрішньобудинкових мереж з іншою компанією, який має право на виконання таких робіт
За своїм бажанням мешканці будинку або управитель можуть обрати й іншу компанію, яка обслуговуватиме їхні мережі, й укласти з нею договір.
Скільки та як платити
Хмельницька філія «Газмереж» вже опублікувала орієнтовну вартість обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Це перелік будинків у Хмельницькій області, роботи у яких заплановані 2024 року. Загалом у ньому 2024 адреси, в тому числі по Хмельницькому 687. Для кожної вказана вартість загалом та для кожного споживача на рік. Суми є орієнтовними, точно їх визначать після проведення обслуговування та складання технічного паспорта. До вартості також можуть додавати транспортні послуги (доїзд до місця обслуговування й назад).
Найдорожче в обласному центрі платитимуть мешканці будинку на Вайсера, 13, — майже 948 гривень з квартири за рік. Найдешевше буде для мешканців будинку на Вінницькій, 1/8, — трохи більш як 109 гривень з квартири за рік. Повний перелік адрес у Хмельницькому дивіться у таблиці нижче, перелік всіх адрес області дивіться за посиланням.
Типовий договір на обслуговування внутрішньобудинкових мереж передбачає, що платити за ці послуги потрібно буде після їхнього виконання. Варіантів оплати при цьому два:
-
з кожної квартири окремо. В такому випадку компанія проводить обслуговування і того ж місяця виставляє кожному власнику квартири рахунок. Ця сума може бути вказана там же, де й сума за доставку газу — у платіжці, особистому кабінеті тощо
-
стягнення оплати з управителя. В такому випадку йдеться про те, що вартість обслуговування буде включена у квартплату
Таким чином хмельничани не обов’язково отримуватимуть «третю платіжку», а якщо й отримуватимуть, то далеко не кожного місяця.
Читайте також:
-
Борги за комуналку: коли можна скасувати та як платити частинами
-
Як передати показники за воду, світло та газ. Інструкція для хмельничан
-
Як повернути переплату «Хмельницькгазу», який більше не надає послуги хмельничанам
-
За транспортування газу тепер треба платити іншій компанії. Деталі (ОНОВЛЕНО)
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
А ви подивіться на декларацію комерційного директора тієї контори https://vsim.ua/Groshi/gotivka-i-mayno-proanalizuvali-deklaratsiyu-novogo-kerivnika-hmelnitsk-11912014.html?utm_source=viber&utm_medium=social&utm_campaign=