Виробляти електроенергію та економити на рахунках: як працює netbilling у Хмельницькому
-
На трьох поліклініках встановили сонячні панелі загальною потужністю 100 кіловатів.
-
Останні місяці вони не тільки вироблять енергію для себе, а й для загальної мережі.
-
Розповідаємо, як це працює та скільки вдалося зекономити.
На дахах трьох хмельницьких поліклінік з минулого року стоять сонячні панелі. Спершу вони просто генерували електроенергію для власних потреб медзакладів, а цього року почали передавати її в загальну енергосистему. За це не отримують «живих» грошей, але мають економію на рахунках. Мало того, хочуть встановлювати сонячні панелі ще. І не тільки на поліклініках, а й на інших закладах. Розповідаємо, з чого все починалося, як працює та які плани.
Що зробили в поліклініках та як це працює?
Комунальне підприємство «Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр» нині включає шість поліклінік. Сонячні електростанції встановлювали минулого року:
- на поліклініці №4 у серпні, потужність 20 кіловатів
- на поліклініці №1 у вересні, потужність 30 кіловатів
- на поліклініці №2 у листопаді, потужність 50 кіловатів
Таким чином загальна потужність панелей нині складає 100 кіловатів.
Поліклініки для встановлення панелей обирали за технічними факторами — площею даху, затіненістю сусідніми будівлями тощо. Перед встановленням розробляли проєктно-кошторисну документацію. Про це розповів інженер-енергетик Хмельницького міського лікувально-діагностичного центру Олег Чабан. Загальні витрати на встановлення панелей на трьох поліклініках склала близько чотирьох мільйонів гривень. Фінансували все це власними грошима комунального підприємства.
Тоді ж, коли встановили перші сонячні панелі, тобто у серпні минулого року, Олег Чабан зацікавився можливістю постачання надлишку електроенергії в загальну мережу — нетбілінгом. Тоді в Україні схвалили відповідний закон. Оскільки процедуру реалізації не була відпрацьована, довелося чекати роз’яснень «Хмельницькобленерго» та Міністерства енергетики.
Зрештою у квітні цього року в Хмельницькому міському лікувально-діагностичному центрі нетбілінг таки запрацював, а заклад таким чином став так званим активним споживачем. В рамках підготовки комунальне підприємство впровадило автоматизовану систему комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ) та замінило лічильники на сучасніші, що дозволяються передавати дані через Інтернет та рахувати електроенергію як прийом з загальної мережі, так і на видачу в неї. Впровадження нетбілінгу також потребувало проведення нового тендеру, через який знайшли компанію, яка і продає електроенергію комунальному підприємству, так і купує її в нього.
Працює нетбілінг у Хмельницькому міському лікувально-діагностичному центрі таким чином:
- якщо завдяки сонячним панелям є надлишок електроенергії, вона подається в єдину енергосистему за тарифом близько 2,6 гривні за кіловат-годину
- якщо є нестача електроенергії, тобто потужності сонячних панелей не вистачає, вона береться з загальної мережі за тарифом близько 7,4 гривні за кіловат-годину
За підсумком місяця вартість взятої з мережі електроенергії зменшується на вартість переданої в мережу, тобто відбувається взаємозалік. Таким чином сума в місячному рахунку для Хмельницького міського лікувально-діагностичного центру зменшується. Тобто, як вже було зазначено вище, «живих» грошей комунальне підприємство не отримує, а натомість фактично має знижку на електроенергію завдяки своїм сонячним панелям.
Разом з цим перед комунальним підприємством нині стоїть ряд питань:
- немає прогнозу щодо окупності всього проєкту. За словами завідуючого відділу енергоменеджменту міськради Дмитро Леськіва, рахувати можна буде через рік, тобто на початку травня 2025-го. Причина — віддача електроенергії сонячними панелями різниться залежно від пори року. Також чиновник сказав, що все це є не стільки інвестиційним проєктом, скільки проєктом енергонезалежності
- нині у випадку відключень зовнішнього електропостачання сонячні панелі втрачають сенс, адже в таких випадках не видають електроенергію. Це технічна особливість, зумовлена мережевими інверторами. За словами Олега Чабана, над цим нині працюють. Один із варіантів розв’язання проблеми — приєднання сонячних панелей та власних генераторів поліклінік в єдину локальну електромережу. Таким чином у випадку відключень зовнішнє електропостачання забезпечуватиметься генераторами
Дмитро Леськів навів основні дані щодо виробництва та споживання електроенергії поліклініками протягом травня-липня цього року, коли працювала система нетбілінгу.
Місяць 2024 року |
Економія на споживанні електроенергії з загальної мережі завдяки сонячним панелям (різниця до того ж місяця минулого року), кВт-год |
Приблизна економія на споживанні електроенергії з загальної мережі завдяки сонячним панелям (різниця до того ж місяця минулого року), ₴ |
Видача електроенергії в загальну мережу, кВт-год |
Приблизна видача електроенергії в загальну мережу, ₴ |
Травень |
15 596 |
115 410 |
7182 |
18 673 |
Червень |
13 354 |
98 820 |
7993 |
20 782 |
Липень |
6848 |
50 675 |
8549 |
22 227 |
РАЗОМ |
35 798 |
264 905 |
23 724 |
61 682 |
Як бачимо з наведеної таблиці, за три місяці три поліклініки завдяки сонячним панелям не взяли з загальної мережі електроенергії на суму в близько 264 905 гривень (за тарифом, вказаним у тексті вище) і при цьому продали електроенергії в загальну мережу на близько 61 682 гривні (за тарифом, вказаним у тексті вище). За словами Олега Чабана, нині сонячні панелі забезпечують економію на рахунках за електроенергію приблизно у 50%.
Найближчі плани комунального підприємства — встановити сонячну електростанцію на поліклініці №3. Її потужність складатиме 39 кіловатів. За словами Олега Чабана, вона буде гібридною та матиме накопичувачі. Це дасть змогу мати електроенергію і у випадку відключень. Залежно від результатів поліклініки №3 розглядатимуть питання про встановлення накопичувачів у поліклініках №1, №2 та №4, а також заміну їхніх інверторів з мережевих на гібридні.
Яка ситуація у місті загалом?
У Хмельницькому сонячні електростанції є не тільки на поліклініках, а на інших установах. До прикладу, на бібліотеці, міській дитячій лікарні та комунальних гуртожитках. Їх встановлювали у різний час з різними джерелами фінансування. За системою нетбілінгу, окрім поліклінік, ніхто не працює. Про це розповів Дмитро Леськів.
За його словами, мережу електростанцій у місті розширюватимуть. Зокрема, панелі мають з’явитися на Хмельницькій міській лікарні та Хмельницькій інфекційній лікарні. Також станцію потужність 500 кіловатів запускатимуть на базі комунального підприємства, назву якого не озвучують.
Дмитро Леськів також розповів, що на нетбілінг планують перевести й інші заклади, принаймні ті, де потужність сонячних електростанцій складає 15 кіловатів та більше. Чиновник каже — досвід поліклінік є позитивним, а вкладення у впровадження нетбілінгу є відносно невеликими.
Голова ради Української асоціації відновлювальної енергетики Станіслав Ігнатьєв вважає, що впровадження сонячних електростанцій, особливо з нетбілінгом, дає можливість закладам економити, а крім того, зменшувати навантаження на єдину енергосистему. Він зазначає, що дефіцит та ризики планових відключень зберігатимуться в Україні протягом найближчих років.
— У п'ятницю, 9 серпня, в плановий ремонт виходять три енергоблоки АЕС, тому знову будемо мати дефіцит. І будемо сподіватися, що буде гарна сонячна погода і сонячна генерація буде нас рятувати, нашу енергосистему, як це було минулого літа. Такі проєкти, як ми зараз бачимо на даху цього закладу охорони здоров'я (поліклініка №1 — прим. авт.), не лише допомагають самому закладу бути більш-менш автономним в денний час в генерації електричної енергії, вони допомагають місцевій енергосистемі бути більш гнучкою під час відключень і змін в енергосистемі. Ці зміни диктують і ворог, і погодні умови, і навіть наші європейські партнери, які не завжди можуть надати нам електричну енергію в пікові години. Тому за такими проєктами майбутнє, — сказав Станіслав Ігнатьєв.
Крім того, вважає експерт, нетбілінг може стати альтернативою «зеленому тарифу», який припинить діяти 2030 року, або й раніше, якщо ліквідують державне підприємство «Гарантований покупець», що нині має велику заборгованість. Також Станіслав Ігнатьєв нагадує, що є державні програми, якими можна скористатися для встановлення власних об’єктів генерації, а окремі банки пропонують кредити для таких цілей.
Експерт радить впроваджувати власні джерела генерації разом з накопичувачами, тобто акумуляторами. Електроенергію з них можна не тільки використовувати для себе, а продавати в загальну мережу.
Як впровадити нетбілінг? (на прикладі ХМЛДЦ)
Порядок набуття статусу активного споживача з можливістю впровадження нетбілінгу переглядайте на зображення нижче. Все це базується на досвіді Хмельницького міського лікувально-діагностичного центру. Порядок дій для підприємств, ОСББ та приватних домоволодінь є подібним до цього.
Читайте також:
- Будівництво нових блоків Хмельницької АЕС: аналізуємо плюси та мінуси
- Як мати світло та не боятися обстрілів? Головне про розподілену генерацію
- Чому вимикають світло й піднімають тариф? Пояснює експерт з енергетики
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Олена
Лєна
A.Б.