Як мати світло та не боятися обстрілів? Головне про розподілену генерацію

Як мати світло та не боятися обстрілів? Головне про розподілену генерацію
Фото depositphotos.com
  • Проблеми зі світлом зачіпають багатьох і так триватиме не один рік.

  • Що можна зробити з урахуванням нинішньої ситуації?

  • Дізнавайтеся з нашого матеріалу.

Майже два місяці хмельничани, як і всі українці, стикаються з графіками відключень світла. Основною їхньою причиною є атаки росіян на енергосистему, перш за все на мережі та тепло- й гідроелектростанції. При цьому частина енергоблоків атомних електростанцій перебувають у планових ремонтах або в процесі перезавантаження палива, а решти видів генерації замало для покриття поточних потреб.

При цьому споживання високе через спеку, а електроенергія в ЄС надто дорога. До того ж там вона не виробляється в потрібних Україні обсягах, а якби й вироблялася, наявних мереж не вистачило б для її передачі в Україну.

Останніми днями ситуація з постачанням електроенергії в Хмельницькому поліпшилася. Так, до 15:00 сьогодні, 21 липня, знеструмлювати будуть по одній черзі, а після 15:00 — по дві. Про це повідомили у «Хмельницькобленерго». Покращення ситуації пов’язане з введенням в роботу одного енергоблока АЕС та зменшенням температури повітря.

Відео дня

Втім, все вказує на те, що відключення будуть актуальними ще тривалий час. Багато українських електростанцій пошкоджені або знищені, те ж саме стосується електромереж. При цьому грошей на відновлення всього цього обмаль. А потрібно на це, як ми вже писали раніше, до 2 трильйонів гривень. Потреба в генерації зараз складає 2,7 гігавата, а до мереж технічно можна підключити тільки 2,3 гігавата.

При цьому слід враховувати й можливість нових російських обстрілів. На думку доктора технічних наук та професора Станіслава Ігнатьєва, ці обстріли будуть обов’язково, і це лише питання часу. Може статися так, що в якийсь момент українська енергосистема розпадеться на окремі «острови».

Щоб мати можливість закуповувати електроенергію в ЄС, потрібно підняти тариф. Зараз він складає, нагадаємо, 4,32 гривні за кіловат-годину. В ЄС же він складає 11,68 гривні за кіловат-годину, до якого в Україні потрібно додати ПДВ. Разом це виходить 14,02 гривні за кіловат-годину.

Що таке розподілена генерація?

Як слід діяти українцям, зокрема й хмельничанам, та у якому напрямку рухатися? Відповідь — розподілена генерація. Так вважає вже згаданий нами Станіслав Ігнатьєв. На його думку, це той шлях, яким Україна має і буде рухатися. І це не тільки думка експерта. В Україні вже є приклади застосування цього підходу, в тому числі й у Хмельницькому.

Спершу пояснимо, що таке розподілена генерація. До початку повномасштабного російського вторгнення основу виробництва електроенергії в Україні складали великі електростанції. До прикладу, найбільша електростанція, Запорізька АЕС, давала майже 10,8% від усього виробництва в країні. Відповідно, ці 10,8% були втрачені в один момент через російську окупацію.

Добре помітна залежність від великих електростанцій на прикладі Хмельницької області. Розташована у Нетішині Хмельницька АЕС має номінальну потужність 2000 мегаватів. Вона живить не тільки Хмельниччину, а й інші регіони також. Згідно з відкритими даними, у Хмельницькій області більше немає електростанцій потужністю більш як 100 мегаватів.

Суть розподіленої генерації полягає у тому, що місця виробництва та споживання електроенергії розташовані максимально близько одне до одного. Як наслідок це усуває потребу у великих електростанціях, які живлять багатьох споживачів. Якщо простіше — замість меншої кількості великих електростанцій більша кількість малих джерел електроенергії. І це не тільки електростанції, про що ми згадаємо далі.

Переваги та недоліки розподіленої генерації

Основні переваги розподіленої генерації:

  • менша потреба у ресурсах, в тому числі й грошах, для розгортання джерел енергії; електроенергія від уже згаданих атомних електростанцій хоч і дешева, та будівництво нових блоків дороге, складне й тривале (щодо цього ми підготуємо окремий матеріал)
  • створювати розподілену генерацію простіше й швидше, і це вже відбувається в Україні, в тому числі й у Хмельницькому (приклади ми наведемо далі)
  • розподілена генерація менш вразлива перед російськими атаками
  • для розподіленої генерації широко використовується стандартне обладнання, а не тільки обладнання під замовлення
  • найчастіше під розподіленою генерацією маються на увазі «зелені» види електроенергетики, як сонячна та вітрова, що менше впливають на довкілля
  • в Україні днями скасували мита та ПДВ на ввезення обладнання для енергетики

Втім, у розподіленої генерації є й свої «мінуси» та перешкоди, зокрема:

  • сонячні та вітрові електростанції потребують виділення землі з належними умовами
  • у владі є певний опір будівництву сонячних та вітрових електростанцій, оскільки вони потребують великої кількості землі
  • навіть встановлення на даху сонячних панелей з видачею електроенергії в загальну мережу потребує підготовки відповідної документації; і чим більший і складніший об’єкт генерації, тим більше документів потрібно готувати; особливо це стосується вітрової генерації
  • розподілену генерацію неможливо повністю убезпечити від ризиків війни, як от навмисного чи ненавмисного знищення, окупації та розграбування росіянами (все це відбувалося в Україні в різний час на різних об’єктах, до прикладу, одного разу бойова частина збитого російського безпілотника застрягла у лопаті працюючого вітрогенератора)
  • об’єкти сонячної електрогенерації далеко не завжди працюють без зовнішнього електропостачання з загальної мережі; це технічна особливість, пов’язана з тим, що раніше такі об’єкти створювалися перш за все для продажу електроенергії в загальну мережу; до прикладу, одна з громад Чернівецької області може повністю себе забезпечувати сонячними електростанціями, тому мешканці домовилися, аби їх не вимикали згідно з графіками, бо без зовнішнього живлення сонячні панелі не видають електроенергію

Якою може бути розподілена генерація?

Джерелами електроенергії в розподіленій генерації можуть бути:

  • сонячні панелі — як у вигляді електростанцій, так і встановлені на будівлях
  • вітрові електростанції
  • газопоршневі електростанції, основою яких фактично є двигун внутрішнього згорання, який працює на газі — природному, нафтовому, біогазі, водні тощо
  • установки на біомасі

Як приклад реалізації принципу розподіленої генерації Станіслав Ігнатьєв наводить американський штат Техас. Він виробляє електроенергії більше, ніж Україна, повністю забезпечує свої потреби, а надлишок продає іншим штатам за завищеною ціною. Тим часом українським Житомиру й Вінниці саме завдяки розподіленій генерації вдалося зменшити обсяг відключень електроенергії порівняно з іншими містами.

Прикладом реалізації розподіленої генерації у Хмельницькому є поліклініки №1, №2 та №4, які на своїх дахах встановили сонячні панелі. Завдяки цьому вони виробляють електроенергію не тільки для себе, а й для продажу в загальну мережу. Крім того, «Хмельницькводоканал» планує купити дві газопоршневі електростанції.

Скільки коштує встановлення сонячних панелей і як це зробити?

За словами Станіслава Ігнатьєва, середня вартість облаштування сонячних панелей потужність 10 кіловатів нині складає близько 8-9 тисяч доларів, тобто орієнтовно 332-373 тисячі гривень. На ринку є дефіцит обладнання, але, на думку Станіслава Ігнатьєва, він штучний.

Кожен охочий мати власну сонячну електростанцію повинен пройти такі етапи (для фізичних осіб):

  • звернутися до місцевої розподільчої компанії («Хмельницькобленерго») й отримати технічні умови на приєднання нової електроустановки
  • замовити у будь-якій компанії з відповідною ліцензією проєкт приєднання електроустановки
  • оплатити приєднання електроустановки
  • замовити у будь-якій компанії з відповідною ліцензією проєкт будівництва електростанції
  • збудувати електростанцію
  • замовити у будь-якій компанії з відповідною ліцензією приєднання електроустановки й виконати його
  • звернутися до місцевої розподільчої компанії («Хмельницькобленерго») для опломбування лічильника та отримання акта про введення електроустановки в роботу

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up