Корупція у МСЕК та премії «для своїх»: головне із виступу НАЗК у Хмельницькому
-
Національне агенство з питань запобігання корупції працює з 2015 року.
-
Нині у Хмельницькому побував заступник голови відомства Сергій Гупяк.
-
Розповідаємо головне з його виступу.
Національне агенство з питань запобігання корупції було створене у березні 2015 року — за рік після перемоги Євромайдану. Нині цьому органу понад дев’ять років. НАЗК займається питаннями профілактики корупції. До прикладу, проводить антикорупційні експертизи законопроєктів та чинного законодавства, веде реєстр електронних декларацій посадовців та проводить їхні перевірки.
Днями, 30 серпня, Хмельницький відвідали представники НАЗК, зокрема заступник голови відомства Сергій Гупяк. Вони зустрічалися з місцевими посадовцями, а ще — з журналістами. Останнім Сергій Гупяк розповів про роботу НАЗК, а також назвав найбільш проблемні сфери на Хмельниччині з точки зору корупції.
Під час свого виступу Сергій Гупяк розповів, чому важливо саме запобігати корупції, а не тільки розслідувати правопорушення, які вже сталися:
— Звичайно, у суспільства наразі найбільший виклик — це невідворотність покарання. Але, на наш погляд, хоч цей виклик і є дієвим, але він короткостроковий і не всеохоплюючий. Наприклад, візьмемо галузь, у якій певні суб’єкти вчиняють корупційні правопорушення. Одного з цих правопорушників притягують до кримінальної відповідальності, затримують, навіть призначають запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, призначають вирок суду. Насправді таке рішення суду, як показує практика, впливає на інших суб’єктів, які в цій же сфері вчиняють правопорушення, але має досить обмежений ефект. Можливо, один-двоє відмовляться від цієї діяльності, всі інші її продовжують зі ще більшою уважністю або ще з більшою хитрістю у своїх схемах, — сказав заступник голови НАЗК.
Натомість НАЗК виходить з того, що потрібно розбудовувати систему запобігання корупції. Сергій Гупяк каже — це не настільки публічно й зрозуміло для суспільства, і при цьому це тривала та кропітка робота. Він також навів приклад того, наскільки ефективна робота його агентства з запобігання корупції.
За його словами, одна вдало проведена антикорупційна експертиза може запобігти відкриттю сотні кримінальних проваджень, багаторічним розслідуванням та численним експертизам. Тобто одна вдало змінена норма або одна вдало зупинена спроба затвердити певну норму в законопроєкті або в нормативно-правовому акті є прекрасним запобіжником від подальших розслідувань, вважає Сергій Гупяк.
За словами заступника голова НАЗК, його відомству відомо про різні корупційні схеми та прогалини в законах, воно знає про корупціонерів в органах влади та правоохоронних органах. У своїй роботі НАЗК використовує такі інструменти:
- ведення реєстру електронних декларацій
- виявлення випадків недостовірного декларування, незаконного збагачення, необґрунтованих активів, проведення моніторингу способу життя декларантів
- ведення бази викривачів корупції та прийняття повідомлень про корупцію
- складання висновків щодо корупційних ризиків у законопроєктах, законах, інших нормативно-правових актах
- підготовка звітів щодо головних корупційних ризиків у різних сферах (про це згадаємо далі)
- взаємодія з іншими органами у сфери протидії корупції, зокрема, з Національним антикорупційним бюро та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою, в тому числі направлення їм повідомлень про ймовірні корупційні правопорушення
На Хмельниччині, за словами Сергія Гупяка, найкорумпованішими сферами є відновлення, забудова, лісова та земельна. При цьому перші дві є актуальними загалом по всій Україні.
На нашому сайті періодично виходять матеріали, у яких згадуються медико-соціальні експертні комісії, що встановлюють людям групи інвалідності. У коментарях на сайті та в соцмережах до цих матеріалів користувачі неодноразово скаржилися на вимагання грошей хмельницькими МСЕК за встановлення групи. Тим часом про вимагання 3000 доларів за встановлення групи у сусідній Вінницькій області писало видання «20 хвилин». Про подібні випадки повідомляють і хмельницькі правоохоронці. Одна зі справ дійшла до Верховного Суду, який підтвердив вирок хабарнику зі МСЕК, якому призначили два роки в’язниці.
Журналіст vsim.ua запитав у Сергія Гупяка, чи має НАЗК розуміння, що відбувається у МСЕК по всій Україні та бачення, як це змінити. Сергій Гупяк відповів, що НСЗУ раніше випустило звіт про 10 головних корупційних ризиків медико-соціальної експертизи щодо встановлення групи інвалідності. Документ містить також рекомендації НАЗК щодо змін у цій сфері. До прикладу, щодо цифровізації й обліку та впровадження системи стримувань і противаг. Крім того, надалі всі члени МСЕК та ВЛК будуть подавати електронні декларації, а не тільки керівники, як зараз. Почнеться це 2025 року, тобто перші їхні декларації охоплюватимуть 2024 рік.
Зазначимо, що НАЗК періодично випускає звіти щодо головних корупційних ризиків у різних сферах, до прикладу, щодо вже згаданих вище МСЕК. Сергій Гупяк зазначив, що надалі НАЗК ще й буде перевіряти, які з ризиків були усунуті і які з запропонованих заходів реалізовані.
Також у Сергія Гупяка запитали про зарплати посадовців, які виглядають надмірними — від виписування собі премій сільськими головами до багатомільйонних зарплат у наглядових радах. Посадовець сказав, що питання соціальної справедливості слід розв’язувати не зниженням зарплат від більших до менших, а підвищенням зарплат від менших до більших. Тобто, до прикладу, не слід ставити питання, чому у детектива не така низька зарплата, як у лікаря, а слід ставити питання, чому у лікаря не така висока зарплата, як у детектива.
Однак, за словами Сергія Гупяка, це не легко і перш за все залежить від економічної ситуації в країні та економічних можливостей. Також він зазначив, що у всіх українських структурах, створених міжнародними партнерами, досить високі зарплати. Це один із факторів незалежності організацій та зменшення корупційних ризиків у них — разом з іншими факторами, як от прозорим конкурсом на посади та перевірками доброчесності.
— Прикладами цього всього є детективи НАБУ. Вони одні з перших в країні отримали доволі високі зарплати. Чи знаємо ми окремих детективів, які були спіймані на корупції? Таких фактів дуже мало. І там підхід був таким, що людей обирали на прозорих конкурсах, вони проходили перевірки доброчесності, вони отримали заробітні плати і гарантії своєї незалежності. В комплексі це все дає результат. Як елемент для незалежності й зменшення корупційних ризиків висока зарплата це правильно і це плюс, — вважає Сергій Гупяк.
Разом з тим зарплата може бути і елементом маніпуляцій, зокрема, в контексті виписування премій певними посадовцями собі, родичам чи іншим «наближеним». Це може розглядатися як конфлікт інтересів і НАЗК має механізми фінансового контролю й притягнення до відповідальності у таких випадках. За словами Сергія Гупяка, є багато адміністративних протоколів та судових рішень щодо таких випадків. Але це окремі випадки, тим часом глобально вплинути на це НАЗК може, до прикладу, тим, що не пропускатиме зміни в законодавстві, які б давали більші можливості для маніпуляцій преміями чи надбавками.
Далі надаємо посилання, які, на думку НАЗК, можуть бути корисними у питаннях протидії корупції:
- Єдиний портал повідомлень викривачів (на ньому можна подати повідомлення про корупцію, в тому числі анонімно, та отримати відповідь)
- Як повідомляти про корупцію (презентація)
- Як протидіяти побутовій корупції (серія відео)
- Дослідження про стан корупції в 2023 році
Читайте також:
- Чиновника з Ярмолинців судили за хабар: відбувся штрафом і донатом на ЗСУ
- Хабар 20 тисяч доларів: судитимуть хмельницького правоохоронця
- Справа про шахрайство з землею на Озерній: фігурують церква, забудовник та міськрада
- Фіктивна інвалідність за 10 000 доларів: ексвійськового з Хмельниччини викрили на хабарництві
- Яка найбільш корумпована сфера у місті: запитали у хмельничан
- Хмельницька МСЕК не дала групу інвалідності переселенці. Вона оскаржила рішення у суді
- Верховний Суд підтвердив вирок хабарнику з хмельницької МСЕК
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Konstantin
Елена
Елена
Сморід неймовірний, враження , що у домі щось горить. Напевно , треба було попередити.
Віталій Українець reply Елена
Olena
Андрій reply Olena