Як карають ухилянтів на Хмельниччині: 11 справ

Як карають ухилянтів на Хмельниччині: 11 справ
Ілюстративне фото
  • Вироки протягом п’яти місяців отримали десять чоловіків, а ще одному підтвердили штраф.

  • Трьом мешканцям області дали реальні терміни.

  • А серед «умовно» засуджених є учасник АТО.

24 лютого 2022 року, з початком повномасштабного вторгнення, в Україні оголосили мобілізацію. Вона триває й дотепер. Взяти до війська можуть кожного чоловіка, який придатний до служби за станом здоров’я та не має права на відстрочку.

Втім, не всі виконують вимоги закону — не з’являються до територіальних центрів комплектування для уточнення даних або ж не приходять за «бойовими» повістками. У першому випадку передбачена адміністративна відповідальність, у другому — кримінальна.

Раніше ми вже готували матеріал, у якому досліджували судову практику у таких справах, тобто за статтею 210 Кодексу України про адмінправопорушення та статтями 335, 336, 336-1 і 337 Кримінального кодексу. Матеріал охоплював період від 24 лютого 2022 року до 31 січня 2023-го, тобто трохи більше 11 місяців. Тоді вироків знайшлося три, всі вони передбачали «умовні» терміни.

Відео дня

Тепер же журналіст vsim.ua проаналізував рішення від лютого цього року, тобто за майже п’ять місяців. За цей час вироків було 10, серед яких були ті, що передбачали реальні терміни. Також вдалося знайти одну адміністративну справу. Деталі нижче.

Порушення правил військового обліку

Це порушення передбачене статтею 210 КУпАП. Постанови про притягнення до відповідальності за нею складають працівники територіального центру комплектування. Відповідно, до суду вони не надходять. Виключення — якщо особа, на яку склали постанову, оскаржить її у суді.

Саме такий випадок вдалося знайти журналісту vsim.ua у реєстрі судових рішень. У матеріалах справи йдеться про мешканця селища Теофіполь, який перебрався туди з Горлівки Донецької області у червні 2014 року через війну.

Чоловік мав зареєстроване місце проживання у Горлівці і там же перебував на обліку. У Теофіполі ж мав зареєстроване місце перебування. Тому не вважав, що має стати на військовий облік у селищі. Однак у місцевому територіальному центрі комплектування думали інакше. Тому на чоловіка у квітні цього року склали постанову про притягнення до адмінвідповідальності зі штрафом у 850 гривень.

Переселенець оскаржив постанову у Теофіпольському районному суді. Останній при цьому став на сторону ТЦК. Як ідеться у рішенні, закон зобов’язує ставати на облік не тільки за зареєстрованим, а й за задекларованим місцем проживання, тобто місцем перебування.

Ухилення від мобілізації

Про такий злочин ідеться у статті 336 Кримінального кодексу. У проаналізований період суди Хмельниччини винесли 10 вироків. Серед них у трьох випадках підсудні отримали реальні терміни ув’язнення, у решті — умовні. У всіх вироках ідеться про чоловіків, які пройшли медкомісії та отримали висновки про придатність до служби, однак на службу за «бойовою» повісткою не прибули. Далі детальніше про кожен випадок.

Епізод 1

З вироку також дізнаємося, що після завершення служби в зоні АТО чоловіка зарахували до оперативного резерву першої черги, тобто у випадку оголошення мобілізації він мав вирушити на війну одним з перших. 2022 року він пройшов медкомісію та двічі був відправлений до військових частин. Однак там він з’являвся п’яним, тому його повертали додому.

Епізод 2

Епізод 3

Епізод 4

Епізод 5

У суді обвинувачений пояснив, що до російського вторгнення жив у Харкові, а після його початку переїхав до родичів у Кам’янець-Подільський, де й став на військовий облік. Періодично приходив до ТЦК, і там 14 липня 2022 року йому дали повістки з указанням прийти 18 та 22 липня. При цьому остання була на відправку до військової частини, хоча військово-лікарську комісію він ще не проходив. Солдат, який видав повістки, нічого зрозумілого пояснити не зміг.

18 липня близько 17:00 він прийшов до ТЦК, де йому сказали, що він прийшов пізно й ВЛК вже не працює. Також дали повістку на 19 липня. Того дня він пройшов ВЛК, яка визнала його придатним до служби. 22 липня він до ТЦК не прийшов, оскільки вважав, що повістка на цей день його не стосується, адже прізвище було написане з помилкою і була неправильно вказана його адреса у Кам’янці-Подільському.

Від 22 липня чоловік до ТЦК не приходив і сказав, що приходити не буде. Також сказав, що, на його думку, мобілізувати його мають у Харкові, і просив суд його виправдати. Втім, у суді вирішили, що він все одно мав би з’явитися 22 липня, попри те, що повістка на цей день була видана до проходження ВЛК. Крім того, на думку суду, обвинувачений розумів, що повістка видана саме йому, хоч у ній і були вказані помилкові дані. Після вироку засуджений подав апеляцію, її розглядає Хмельницький апеляційний суд. Рішення у справі на момент написання цього матеріалу ще немає.

Епізод 6

Епізод 7

У суді обвинувачений розповів, що у липня 2022 року пройшов медкомісію та отримав повістку про мобілізацію. Того ж місяця разом з іншими мобілізованими його відвезли до Рівного. Там відібрали 50 осіб, а його разом зі ще 7 чоловіками повернули й сказали чекати наступного запиту від іншої військової частини. 21 жовтня знову отримав «бойову» повістку, але за нею не з’явився.

Епізод 8

Під час судового розгляду чоловік розповів, що хотів проходити військову службу за контрактом, а не за мобілізацією. Однак контракт протягом тривалого часу він так і не уклав, а до ТЦК з цього приводу не звертався. Вирок винесений 7 лютого 2023 року, при цьому за тиждень, 14 лютого, чоловік був мобілізований. Тим часом його вирок розглянули в Хмельницькому апеляційному суді. Там вирішили, що призначення терміну ув’язнення для обвинуваченого втратило сенс, тому його скасували, а кримінальне провадження закрили.

Епізод 9

На рішення суду була подана апеляція, яку розглядали у Хмельницькому апеляційному суді. У матеріалах справи йдеться, що обвинувачений був мобілізований та проходить службу за контрактом. Судді вирішили, що призначене покарання для нього занадто жорстке та замінили на 3 роки ув’язнення, але звільнили від відбуття покарання з випробувальним терміном в 1 рік.

Епізод 10

Читайте також:

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”  

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (45)
  • Olga Khmelevskaya

    Ой, серйозно? Чого то тільки по селах хлопців тягти? Он най вийдуть на пляж у Хмельницькому чи на берег з боку вул.Північної - купа ВПО смажаться на сонечку та слухають руснявий шансон 🤦‍♀️
    Нещодавно одне таке сиділо  волало : путіна нада уважать, он вєсь мір на калєні паставіл!
    Але ж у нас так нянькають переселенців, що в упор не бачать, все для них, їм "всє далжни"
  • Неля Цисар

    Вручають повістки і через місяць другий везуть на щиту ,Героя. Шукають
    Мішені в бідних  а Мажорики дальше гуляють де справедливість.
  • Иван Соколов

    Ухилянти всі
  • Oksana Borysiuk

    Чого тільки  Хмельничан гребуть а де повістки для мажорів які дискотеки крутять і відихать

    Алена Феськова reply Oksana Borysiuk

    Oksana Borysiuk боріться щоб нікого не брали

keyboard_arrow_up