Укриття у хмельницькій школі. Як виглядає зсередини і що там є

- До освітнього процесу в умовах війни готувались ретельно, як ніколи.
- На ремонтні роботи в укриттях пішло з бюджету понад 15 мільйонів.
- Батьки побоюються, що сховища у школах не обладнані належним чином.
- Журналісти “ВСІМ” перевірили, як виглядає шкільне укриття і які зручності там є.
У школах Хмельницького стартувало навчання. Готувались до нього особливо прискіпливо і в дуже короткі терміни. Уроки для дітей наразі проводять ті школи, які можуть забезпечити укриттям у випадку повітряної тривоги. До слова, саме укриття було тим каменем спотикання для батьків, які боялись віддавати дітей до школи. Мовляв, “підвал - не бомбосховище”. Журналістка vsim.ua перевірила укриття у школі. Описуємо, як виглядає, чи будуть там проводити уроки і що всередині. Варто додати, що заклад ми обирали випадково - а не за принципом краще чи гірше.
Тренування щодня
Ранок, 2 вересня. У школярів саме триває урок. Навідуємось до одного із закладів міста. Одразу попереджаємо, що враховуючи воєнний стан і з точки зору безпеки ми не будемо вказувати номер школи і адресу її розташування. Також не називатимемо й ім’я директора. Отож, нам погодились розповісти, як школярі мають йти в укриття. Опишемо також те, що ми побачили всередині.
Ситуація: урок перериває сигнал повітряної тривоги. Працює сучасна система оповіщення в кожному приміщенні школи. За лічені хвилини діти мають спуститись в укриття. На кожному кроці - купа вказівників зі стрілочками. Директор каже, в перший день навчання учням провели інструктаж і розповіли план дій. Також щоденно для двох змін проводять тренування - о 10:00 і 14:00.
Наприклад вчора, 1 вересня, вся школа змогла спуститись у сховище всього за 4 хвилини. До нього, до речі, йде чотири входи. У кожному - міцні металеві двері, як того вимагають рекомендації.
Що всередині?
Зручними сходами спускаємось до укриття. Перше, на що кидаєш оком - різнокольорові стіни і яскраве світло. Дивуюсь, адже це аж ніяк не нагадує звичний підвал, якого так боялись всі батьки. Внизу кімнатна температура і ледь відчутний запах побіленого.
Територія укриття величезна - це 350 квадратних метрів. Воно може помістити до 500 учнів одночасно. На свіжо пофарбованих дверях надруковані написи “медичний працівник, психолог, соціальний педагог” і назви класів, як от 2-Б чи 4-А. Тобто все впорядковано, аби не виникало метушні під час тривоги. Директор одразу наголошує, школа навчається у дві зміни. Тому з переповненим укриттям проблем не виникне.
Поглянемо, як виглядає кожне з таких приміщень. Зовні вони нагадують окремі класи. Під стіною в ряд стоять стільчики. По центру є парти, лавки, деякі навіть з м’якими сидіннями. На підлозі - килимки. У кожному кутку підготовлені запаси питної води із стаканчиками. Також скрізь є вогнегасники - це обов’язкова умова.
Що важливо, є рукомийники, санвузол і навіть крани з питною водою. Адже за проектом саме у підвальному приміщенні закладу розташована їдальня. Наближаючись ближче до неї, нюх вловлює смачнющі запахи. На момент нашого візиту там якраз снідала малеча.
У приміщеннях є батареї, які обігріватимуть з початком опалювального сезону. Освітлення в укритті повністю замінили. Були люмінесцентні лампи - тепер світлодіодні.
Нижче пропонуємо переглянути фотогалерею.
“Батьків не залучали”: школа про те, як готували укриття
Перед тим, як ми спустились до укриття, директор закладу поділилась тим, як тут тривала підготовка. Облаштування розпочали з 1 серпня. Тобто за місяць у звичайному підвалі провели весь ряд внутрішніх робіт, знищили грибок, замінили освітлення і обладнали все необхідне. Додамо, що в укритті не будуть проводити уроки. Площі тут достатньо лише для того, аби пересидіти тривогу. Окрім лавок, стільчиків і парт облаштовані також локації, де діти можуть погратись. Це стосується молодших школяриків.
- Ми планували очне навчання, розробили стратегію. Вирішили, якщо встигнемо зробити укриття, то будемо частково запускати освітній процес очно. Спочатку це було підвальне приміщення школи, якій більше 60 років. Звичайно, воно було у неналежному стані. Ми зробили дуже багато роботи. Збивали повністю шар штукатурки аж до каменю. Потім обробляли все від грибка. Штукатурили відповідно до рекомендацій вапняно-цементним розчином - чекали, поки воно застигне. Далі грунтували, фарбували. Повністю поміняли електромережу, замінили освітлення, а також всі вимикачі й розетки. Окрім умивальників, туалету, додатково є й фільтр для очистки води.
За словами керівника закладу, до облаштування сховища не залучали батьківські гроші. Мовляв, кілька батьків лише допомогли з пошуком робітників, а також фізичною силою. Над ремонтом працювали переважно бригади з вчителів - фарбували, білили.
Нагадаємо, з 39 шкіл Хмельницького рекомендованими до навчання в очному форматі визначили 34 заклади. Всі інші укриття не мають. Відповідно - для вихованців таких шкіл навчання буде відбуватись дистанційно.








Читайте також:
- Біля закладів освіти наносять написи «ШКОЛА». Навіщо це потрібно
- Сучасна шкільна програма: чи знаєте ви те, що зараз вчать (ТЕСТ)
- Жіноча гімназія і двокласні училища: якими були перші навчальні заклади в Хмельницькому
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Вас ПавКожен коментатор нехай почитає вимоги до найпростіших укриттів від ДСНС, а потім висловлює своє фе, і у мін освіти є додаткові вимоги. Вони з'явилися у червні уже за результатами аналізу руйнувань і пошкоджень в реальних умовах війни. Все виконати нескладно. Лише бажання, а суми затрат на совісті адміністрацій.
-
Читач79Ніяке це не укриття, а підвал, і імітація укриття. Не дай Бог поруч попаде і завалить.
-
Yura ChubakaТаке враження, що 15 млн пішли на облаштування однієї школи, яку можна показати журналістам)Читач44 reply Yura ChubakaВ ЗМІ аже озвучили 34 млн.грн )Гроші освоїли на яркімфарби "Снєжка", бедрики , квіточки намалювали , але то немає жодного відношення до безпеки дітей !!Вражає ДСНС , котрі поприймали школи .Ганьба !!! А навчання по суботам з скороченими уроками дистанційно , замість тоно аби в грудні вчились нормально (дистанційно) -вершина маразму !!
-
Зоя ЗолотареваНе зрозуміла, то харчуватися діти мають постійно у підвалах?