13 грудня — Андрія Первозванного: історія, ворожіння, прикмети та заборони цього дня

-
Народне свято 13 грудня відоме під назвами Андрій Первозванний, Андрій зимовий, Андрєєв день.
-
Дізнавайтесь в чому заслуга апостола Андрія, які народні прикмети існували в наших предків, як ворожили на Андрія дівчата і яких традицій дотримуються віряни.
Сьогодні, 13 грудня, віряни східного обряду вшановують пам'ять одного з апостолів Ісуса Христа — Андрія Первозванного. В народі цей день носить назву "Андрія". Ким був Андрій та що зробив за життя, які традиції та заборони наші предки сповідували 13 грудня та як дівчата ворожили на Андрія аби дізнатися свою долю.
Хто такий Андрій Первозванний
За легендами Андрій Первозванний народився в місті Віфсаїда в регіоні Галілея (нині північний Ізраїль) в родині простого рибалки. В Євангелії можна знайти твердження, що він також був молодшим братом апостола Петра. Коли явився Хреститель, святий пророк, Предтеча Ісус Христос, саме Андрій, Іоанн та Петро стали його першими і найближчими учнями.
Будучи ще юнаком він вирішив не одружуватися і присвятити себе Господу. Саме він став першим послідовником Спасителя (саме тому його назвали Первозванним). Згодом він також привів до учнів Ісуса свого брата – святого апостола Петра. Андрій, разом з іншими учнями, всюди слідував за Христом. Він бачив всі його чудеса, страждання і воскресіння.
Андрій Первозванний був наділений здатністю зцілювати будь-які хвороби. Тому слава про його чудеса йшла далеко попереду нього. Коли святий був в селищі Патри, правитель Егіат, який проповідував язичництво, наказав стратити Андрія, розіп’явши його на хресті. Щоб страждання продовжувалися якомога довше, Первозванного вирішено було прив’язати так, щоб його тіло утворило букву “Х”. При цьому цвяхів не вбивали, а руки та ноги перев’язали мотузками.
13 грудня віруючі обов’язково відвідують храм. Перед іконою моляться незаміжні дівчата, бо вважається, що святий дарує сімейне щастя. День Апостола Андрія Первозванного називають одним з найцікавіших і найбільш таємничих. Це пов’язано, перш за все, з ворожіннями, які церква не вітає.
Ворожіння на Андрія
День Андрія у Київській Русі вважався покровителем моряків, сімейного життя, чоловічого начала і мужності. Його іконам молилися чоловіки про взаєморозуміння з дружиною, родючість і прощення гріхів.
Молодь, а особливо незаміжні дівчата, в ніч з 12 на 13 грудня проводили ворожіння на Андрія. У цю ніч ворожили на долю, на суджених і на майбутнє.
Андрієва ніч була дуже важливою для дівчат, які вірили, що вона допоможе передбачити долю. Тому дівчата збиралися, щоб поворожити на судженого і дату весілля. В народі 13 грудня називали “Андріївські вечорниці” або “Калита”. Ця назва походить від головної гри цього вечора – калити.
Спочатку дівчата печуть кругле печиво-пряник із білого борошна, яке поливають медом. Всередині робиться дірка. Всі дівчата повинні обов’язково взяти участь у приготуванні калити. який печуть усі дівчата разом, адже кожна має взяти участь у готуванні калити. Зверху корж оздоблюють сухими вишнями або родзинками. Печуть в печі так, щоб було важко вкусити. Потім підвішують калиту високо, але так, щоб парубок міг дістати її зубами, якщо добре підстрибне. Один кінець нитки роблять довшим. За нього можна смикнути, щоб калита підстрибнула угору.
Цього дня молодь зазвичай весело гуляла, жартувала. Парубкам навіть дозволялося бешкетувати. Якщо батьки не хотіли пустити дівчину на вечорниці, то хлопці могли обмастити будинок сажею або затягнути воза на дах.
Дівчата також ворожили на чоботах, на вишневій гілці, на заміжжя, на чашках, на судженого, на рушниках, навіть, на гавкіт собак, не зернах та насінні, на дзеркалі. А перед сном в ніч на 13 грудня під ліжко незаміжні дівчата ставили миску з водою, а зверху дощечку (ніби кладка через річку). А потім просили, аби вночі їм прийшов суджений уві сні.
Що не можна робити в цей день
-
В день Андрія, заборонено прясти, шити, ткати, бо можна накликати на себе біду.
-
Оскільки все ще триває Різдвяний піст, не можна вживати молочні, м’ясні продукти та яйця.
-
Не можна займатися рукоділлям, шити і в'язати.
-
Не можна сваритися, кричати і затівати конфлікти.
-
Не можна фізично важко працювати.
-
Не можна пити алкоголь на гуляннях.
-
Не варто проводити магічні ритуали.
Народні прикмети і традиції 13 грудня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
-
дивилися, який сьогодні день: якщо йде сніг, то зима буде холодною і морозною
-
якщо до 13 грудня вже випав сніг, зима буде малосніжною і досить теплою
-
у вогонь червоний вогонь – на холод, а білий – буде відлига
-
холодно, але світить сонце – на хороший урожай
-
немає опадів і світить сонце – холоди скоро закінчаться
-
вода тиха – зима буде хороша, а галаслива, то почнуться тріскучі морози, хуртовини й бурі.
Також у вівторок, 13 грудня, відзначаємо День скрипки та День різдвяного светра.
Читайте також:
-
Новий календар свят: як будуть відзначати хмельничани і що про це кажуть священники
-
Календар іменинників грудня: у кого День ангела і як назвати дитину
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.