18 грудня — Савин день. Що це за свято та які заборони існували цього дня

18 грудня — Савин день. Що це за свято та які заборони існували цього дня
  • Народне свято 18 грудня відоме під назвами Савин день, Сава освячений.

  • Ким був Сава та чому його шанують, які звичаї та традиції цього дня і чого наші предки не радили робити?

Християни відзначають церковне свято 18 грудня на честь святого Сави Освяченого. Він прославився створенням богослужбового і монастирського Єрусалимського статуту, а також заснував декілька монастирів та лавр. В народі свято називають Савин день, який має свої традиції та суворі заборони.

У народі вірили, що в цю дату люди намагалися бути добрішими один до одного. У день Сави не було прийнято ходити в гості. Цей день проводили вдома в сімейному колі. На вечерю ставили скромні і прості страви, оскільки триває Різдвяний піст. 

Хто такий Сава

Преподобний Сава жив в кінці IV — початку V століття, походив з багатої і благочестивої сім'ї. Коли хлопчикові було 8 років, він пішов в монастир і показав себе, як відповідальний і строгий подвижник, тому його ще в отроцтві поставили в ченці. У шістнадцять років святий Сава відправився в Палестину на поклоніння святим місцям, там йому передбачили, що він стане шанованою людиною і засновником великої лаври.

Відео дня

Багато родичів просили Саву повернутися в світ, але він відмовлявся. Для того, аби успішно боротися зі злим духом, святий відправився в печеру, де пізнав відлюдництво. До нього стали приходити багато учнів, так і була заснована свята обитель. Пізніше Сава заснував ще кілька таких місць, богадільню, лікарню і притулки для жебраків. Помер преподобний Сава у віці 95 років і за своє життя зробив безліч важливих для християнства вчинків.

На честь пам'яті святого сьогодні відзначається народне свято 18 грудня 2022 — Савин день.

Що не можна робити 18 грудня

Згідно народним традиціям, у Савин день відкладалися всі домашні роботи, так що господині 18 грудня влаштовували собі повноцінний вихідний.

На Саву тривав піст, і головними стравами на столі були пироги, борщ, яблука і капуста.

Щоб закликати удачу та достаток, під подушку клали монети – ця традиція схожа з подарунками на велике релігійне свято День святого Миколая Чудотворця, який відзначається наступного дня 19 грудня.

День пам’яті преподобного Сави був дуже вдалим для сватання. Чого ж не радили робити цього дня:

Прикмети погоди 18 грудня

До слова, у неділю, 18 грудня, також відзначають Міжнародний день мігрантів, День працівників органів РАЦСу, День близнюків. Також у цей день святкують єврейське свято свічок – Хануку.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up