21 вересня відзначають Різдво Пресвятої Богородиці: історія, традиції, прикмети і заборони дня

-
Для християнства це свято є втіленням радості й щастя, адже саме у нього народилась Та, хто змогла привести у цей світ Спасителя.
-
Дізнавайтеся які традиції мали наші предки цього дня та чого категорично не рекомендували робити в свято.
21 вересня християни східного обряду відзначають свято Різдва Пресвятої Богородиці, яке в народі називають також Другою Пречистою. Вважається, що цього дня народилася Діва Марія, яка стала матір'ю Спасителя.
Історія народження Діви Марії
Божа Мати народилася в сім'ї праведної бездітної Анни та Іоакима в місті Назареті. Згідно з переказами, батьки Діви Марії були благочестивими людьми, але дітей мати не могли.
Дуже страждали від цього, так як в ті часи вважалося, що бездітні сім'ї прокляті. Вони були обмежені в правах і навіть не могли приносити жертви в храмі.
Іоаким — батько Діви Марії — після довгих страждань відправився в пустелю і довго молився Богу про дитину. До нього з'явився ангел і сказав, що прохання його буде виконано — у них з престарілою дружиною народиться дочка. Іоаким передав цю новину дружині, пара зраділа і пообіцяла, що дитина їх буде служити Господу.
Після народження донечки, Йоаким та Анна назвали малятко Марією — єврейським ім'ям, яке означає "пані". У віці трьох років принесли її в храм, де вона і виховувалася до свого повноліття.

Фото: Фокус
Як святкують Різдво Пресвятої Богородиці і коли
На Русі це свято відзначали з урочистими богослужіннями. У народі Богоматір шанувалася як заступниця жінок і матерів.
21 вересня — день, який ознаменувався появою на світ майбутньої Святої, матері Ісуса Христа. Саме з цього дня починається цикл релігійних свят, так як в православ'ї початок року вважається не з 1 січня, а 1 з вересня. Вперше відзначати свято почали в V столітті. У X столітті з'явилися ікони, присвячені Пресвятій Богородиці.
Свято має й інші назви: "Друга Пречиста", "Осеніни", "Оспожинки".

Фото: Фокус
Традиції свята Різдва Пресвятої Богородиці
Господині здавна накривали пишні столи на честь свята, пригощали стравами жебраків і нужденних. Жінки, які чекають дитину, здійснювали обряди: виходили на гору, щоб молитися Діві Марії про легкі пологи, а потім спалювали сплетені заздалегідь вінки — прощалися з безтурботною юністю. Також було прийнято вмиватися річковою водою — люди вірили, що вона має цілющу силу.
Селяни 21 вересня проводжали осінь — пекли короваї, жінки виходили на річку і водили хороводи навколо найстаршої за віком дівчини. Вважалося, що такий обряд гарантує хороший урожай в наступному році.
21 вересня наші предки відзначали "спожинки" – свято на честь закінчення збору врожаю. Чим більше врожаю вдалося зібрати, тим довше тривало свято.
Інша традиція цього дня пов'язана з частуванням родичів молодятами. До молодят приходили рідні і давали молодим поради. Також в цей день батьки нареченого і нареченої знайомилися і спілкувалися один з одним.

Фото: Фокус
Що не можна робити на свято
Християнська церква стверджує, Пречиста — несуворе свято, тому поститися не обов'язково, можна дозволити собі улюблені частування.
Проте, від прибирання в будинку краще відмовитися. Також не рекомендується шити, в'язати і готувати. Особливих заборон, пов'язаних зі святом немає. Разом з тим, існують деякі рекомендації, яким варто слідувати:
-
У свято не можна лаятися, поганословити і бажати іншим зла. Слова, думки та помисли мають бути чистими.
-
Не можна займатися фізичною працею та роботою по дому.
-
Сьогодні не можна носити старе взуття, щоб уникнути лихого ока.
-
Чоловікам не можна ображати жінок і лаятися з ними.
-
У таке велике свято не дозволено займатися рукоділлям.
-
Вагітним не можна спати на брудній постільній білизні.
Які молитви читають в Різдво Пресвятої Богородиці
У цей день в храмах проводяться богослужіння, люди просять у Діви Марії блага і здоров'я для своїх рідних. Особливо важливим свято є для жінок. Ті, у кого діти є, моляться про їхнє щастя, а бездітні просять у Богородиці якнайшвидшої довгоочікуваної вагітності.
Прикмети Другої Пречистої
-
Яка погода сьогодні – такою буде вся осінь.
-
Багато павутини на деревах – до потепління.
-
Ранковий іній віщує похолодання.
-
Кроти багато ям риють – до ранньої зими.
-
Якщо на Різдво Богородиці погода буде сонячною, то й осінь буде теплою та ясною, без дощів.
-
Якщо небо буде хмурим, то й холоди прийдуть з дощами.
-
Якщо дівчина вмиється на схід сонця, її обов'язково посватають цього року.
-
Щоб уникнути "злих очей", наклепів і хвороб, на Різдво Пресвятої Богородиці слід спалити старий одяг та взуття.
-
Прийшла Перша Пречиста — одягла природа намисто, прийшла Друга Пречиста — взяла комара нечиста, прийшла Третя Пречиста — стала діброва безлистою.
-
Прийшла Пречиста — на дереві чисто, а прийде Покрова — на дереві голо.
-
Прийшла Пречиста — принесла сватів нечиста.
-
Перша Пречиста жито засіває, а друге — дощем поливає.
Читайте також:
- Пости у вересні 2022: чого не можна їсти та робити
- 28 серпня — Успіння Пресвятої Богородиці. Що це за свято та чого не можна робити цього дня
- 4 серпня відзначають Марії Магдалини: що категорично не можна робити цього дня
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.