“Ніколи знову”: 8 травня відзначаємо День пам’яті та примирення

День пам'яті і примирення присвячений перемозі над нацизмом, а також вшануванню всіх його жертв.
У понеділок, 8 травня, Україна разом Європою та США відзначає День пам'яті та примирення. Він присвячений загиблим у Другій світовій війні. Близько 8-10 мільйонів українців загинули у війні 1939-1945 року.
“Пам'ять” означає, що ми пам'ятаємо всіх військових і цивільних жертв цієї війни, а “примирення” — що країни Європи уклали мир після війни. Про історію пам'ятного дня розповів Український інститут пам'яті.
Закінчення Другої світової війни. Історія
Друга світова війна тривала з 1939 по 1945 рік. 7 травня 1945 року командування Третього Рейху підписало акт про капітуляцію Німеччини у Франції. Наступного дня 8 травня його ратифікували в Берліні. Потім вночі 8 травня на вимогу Сталіна був підписаний ще один "Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини", але за московським часом це сталося 9 травня.
8 травня в більшості країн Європи відзначається як День Перемоги. В СРСР свято відзначали 9 травня через різницю часових поясів.
Україна також довгий час святкувала День Перемоги 9 травня. Однак у 2015 році Верховна Рада України встановила День пам'яті і примирення і День Перемоги над нацизмом 8 травня. Таке рішення було прийнято у рамках пакета законів про декомунізацію.
Друга світова війна була одним із найкривавіших та найбільших збройних конфліктів в історії людства. Участь у ній брали понад 60 держав. Бойовими діями були охоплені Європа та Східна Азія, Африка й Близький Схід, Атлантика і Тихий океан. Загинуло від 50 до 85 мільйонів людей. Україна була одним з основних полів битв Другої світової війни, і простором, де тоталітарні режими – нацистський і радянський – вчиняли масові злочини.
8 травня чи 9 травня
Сучасна повномасштабна війна, яка нині триває в Україні, вплинула на ставлення до памʼяті про Другу світову. Згідно з опитуванням, яке провів Київський міжнародний інститут соціології в січні 2023 року, 62% українців підтримують відзначення саме Дня памʼяті та примирення 8 травня.
Підтримка відзначення 9 травня як Дня перемоги над нацизмом скоротилася до 22%. Також 62% вважають, що необхідно вшановувати всіх, хто загинув чи постраждав у Другій світовій війні. Абсолютна більшість – 85% вважає Радянський Союз відповідальним та співпричетним до розв'язання Другої світової війни.
В Україні також заборонено використовувати пропаганду так званої "георгіївської стрічки" – символу, під яким російські агресори та сепаратисти Криму та Донбасу окупували українські землі та вбивали громадян України.
Чому символом цього дня є червоний мак
З 2014 року символом памʼяті про Другу світову війну є червоний мак. Мак є визнаним у світі символом памʼяті за загиблими у битвах з часів Першої світової війни.
Квітка маку спершу вважалася символом жертв Першої світової війни, а згодом стала символом жертв усіх збройних та цивільних конфліктів, починаючи з 1914 року.
Традицію вшановувати пам’ять жертв війни саме квіткою маку приписують канадському військовому лікарю Джону Мак-Крею та представниці Християнської асоціації молодих жінок Мойні Майкл, які з інтервалом у три роки (1915, 1918) написали вірші, у яких мак є символом пам’яті за загиблими.
В Україні графічний символ маку у вигляді чотирьох кіл, що накладаються одне на одне розробив харківський дизайнер Сергій Мішакін. Він був використаний у 2014 році, коли в Україні вперше, хоч і не на офіційному рівні, відзначили День пам’яті та примирення.
Разом з графічними символами в Україні використовуються слогани «Пам’ятаємо. Перемагаємо» та «Ніколи знову».

Читайте також:
-
“Просто робив свою справу”: в Бахмуті загинув спецпризначенець з Хмельницького Дмитро Крамар
-
Полон в днр, втеча і гумор на передовій: інтерв'ю з військовим "РепТіраном"
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
❗️Оперативна інформація, цікаві та важливі новини у нашому Telegram-каналі - https://t.me/+gtHqKqD7B0o3N2Uy