Освітлення вулиць у Хмельницькому: що змінилося та які плани (ІНФОГРАФІКА)

-
Тисячі ліхтарів та кілометри дротів забезпечують освітлення громадських місць у темну пору.
-
При цьому використовують світильники різних типів та потужностей.
-
Ми дізналися, що зробили за останній рік і за яким графіком працює освітлення.
Як у місті Хмельницькому, так і в селах громади працює система вуличного освітлення. З допомогою стовпів та ламп різних типів освітлюють проїжджі частини доріг, тротуари, двори та інші громадські місця. Система освітлення міста та громади налічує тисячі світильників та сотні кілометрів ліній. Оператором системи є комунальне підприємство «Міськсвітло» Хмельницької міської ради.
Хмельничанин Сергій Прокопчук вважає, що система освітлення місцями недоліки. Про це він розповів у коментарі для vsim.ua:
— Вуличне освітлення на багатьох вулицях бажає кращого. До прикладу на вулиці Прибузькій. На перехресті зі Свободи стоять нові лампи і там видно добре. А на наступних стовпах далі по вулиці старі лампи, жовті. І там ввечері видно дуже погано. Особливо це відчувається для водіїв на нерегульованих пішохідних переходах. Якщо переходить людина у темному одязі, помітити її дуже важко. Так саме раніше було на Заводській. Але там змінили лампи і видно стало в рази краще. Але цього мало. Освітлення потрібно покращувати по всьому місту. Це ж питання безпеки, — сказав мешканець міста.
Що змінилося за рік та які плани
Загалом про систему зовнішнього освітлення громади та плани щодо змін у ній ми розповідали вам раніше — влітку минулого року. Тоді була опублікована програма розвитку «Міськсвітла» на 2023-2027 року, реалізація якої оцінювалася у майже 127 мільйонів гривень.
Аби дізнатися, що змінилося з того часу, журналіст vsim.ua подав запит до міської ради щодо кількісних показників системи освітлення та проведених робіт 2024 року. Отож, станом на 1 листопада цього року на території Хмельницької громади використовували 18 867 світильників, в тому числі:
- LED-лампи — 6829
- LED-світильники — 7583
- ДНАТ — 4455
Станом на літо минулого року у громаді використовувалися світильники згаданих типів, а також ДРЛ. Останні планувалося зняти з експлуатації, що і було зроблено того ж року. Такий висновок можна зробити з даних міськради, адже про них у відповіді не згадується і цього року демонтаж таких світильників не проводився.
Довідка. ДНАТ — це дугові натрієві трубчасті лампи, які є підтипом натрієвих газорозрядних ламп. Серед її недоліків — вона не засвічується за низької напруги мережі. LED — лампи та світильники світлодіодного типу. Відрізняються високою енергоефективністю та тривалим терміном служби. Втім, як ідеться у програмі, LED-лампи не забезпечують нормативний рівень освітлення у громаді. ДРЛ — дугова ртутна люмінесцентна лампа, яка є різновидом ртутних газорозрядних ламп. У програмі зазначено, що ДРЛ є екологічно небезпечними, енергоємними, морально застарілими та потребують регулярного обслуговування з подальшою утилізацією. Крім того, вони мають відносно нетривалий термін служби.
Загалом за більш як рік кількість світильників у громаді зросла з 18 474 до 18 867, тобто на 393 одиниці. Цільовий показник до кінця 2027 року — 22 706 одиниць, тобто для його виконання потрібно збільшити кількість світильників ще на 3839 одиниць.
Крім того, з минулого літа зросла частка LED-світильників в структурі джерел освітлення. Тим часом зменшилася частка LED-ламп та ДНАТ. Ці факти також вказують на наближення до мети програми. До кінця 2027 року, за планом, понад 93% джерел освітлення мають складати саме LED-світильники. Динаміку змін у структурі джерел освітлення дивіться на інфографіці.
З початку цього року, за даними міськради, у громаді демонтували 3224 світильники і таку ж кількість встановили. Всі нові світильники належать до типу LED. Демонтовані світильники за типом розподілені таким чином:
- ДНАТ — 2798 одиниць
- LED-світильники — 230 одиниць
- LED-лампи — 196 одиниць
Роботи з заміни світильників проводили на 58 вулицях у Хмельницькому, їхній перелік нижче:
|
|
Як працює освітлення у Хмельницькому
Управління системою освітлення у Хмельницькому відбувається через відповідний пульт, а у селах громади — з допомогою реле часу та фотоелементів, які встановлені у шафах керування. Увімкнення та вимкнення відбувається за графіком. Точний час для кожного дня залежить від місяця та числа. Крім того, є поправки на погоду:
- при хмарності верхнього ярусу — 4-6 хвилин
- при хмарності середнього ярусу — 5-8 хвилин
- при хмарності нижнього ярусу — 7-12 хвилин
- при суцільній низькій хмарності — 10-15 хвилин
- при мряці — 18-20 хвилин
Тобто при зазначених умовах освітлення вимикається пізніше вранці чи вмикається раніше ввечері на вказаний час. Нижче у таблиці базовий графік роботи вуличного освітлення без поправок на погоду. У першій колонці вказані назви місяців, у першому рядку числа цих місяців, решта клітинок — точний час увімкнення та вимкнення.
Читайте також:
- Кінотеатр Шевченка хоче купити апаратуру на понад 500 тисяч
- «Електротранс» замовив ремонт тролейбуса за 348 тисяч
- Нове обладнання для обласної дитячої лікарні. Що хочуть купити і яка ціна
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
ОлександрА як же світломаскування?
-
ОленаХоч би лампи поміняли не робочі. Світять 25 % на вулиці. В приватних секторах, де нема тротуару, дорога вузька, це дуже небезпечно. Але в нас поки біда не станеться ніхто і не рухнеться.
-
Скригуль ТетянаМабуть не правда це все в нас вже чотири роки як зробили дорогу з пішохідної зони між будинками про освітлення дороги і мови не ведеться між будинками темнота