Три перехрещені золоті стріли на блакитному фоні. Вістря двох дивляться вгору, в іншої - донизу. Хмельницький герб має давню легенду, а його вигляд суттєво змінювався.
Списи міняли на стріли, замість них малювали блискавки. І так ледь не по колу. Як розповів «ВСІМ» краєзнавець, директор музею історії міста Хмельницького Ігор Западенко, хмельницький герб походить від родового гербу магнатів Замойських, які володіли Проскуровом. Походження гербу навіть має легенду, яка записана в історичних хроніках.
- Легенда розповідає, що був такий лицар Шарий, предок роду Замойський. В одній з битв він закрив собою короля, в якого було направлено три ворожих списи і прийняв цей удар на себе. Король був розчулений цим подвигом лицаря. Тоді він подарував його нащадкам такий шляхетський герб у вигляді трьох списів, які змінили згодом на три стріли, - розказує Ігор Западенко.
За словами історика, коли Поділля приєднали до Польщі, видали указ про герби міст, в тому числі і нашої губернії. Там був зображений новий імперський герб – із символікою і тими ж трьома стрілами. Аналогічний був і за часів Російської імперії, й за часів Української народної республіки.
У радянський період вирішили «покреативити» і дещо змінили проскурівський символ.
- У той час створили новий герб міста. Радянська герботворчість немає нічого спільного з геральдикою. Там малювали на гербах все, що хотілося: «что вижу, о том пою». Тоді на гербі Хмельницького було зображено: у верхній частині – велике зубчасте колесо з трьома блискавками, електричними стрілами, а в нижній – перехрещені колосся у вигляді літери Х. Колоски означали, що наш регіон є аграрним, зубчасте колесо – машинобудівним. А блискавки – нашу потужну електронну промисловість. Навіть ті електричні стріли були розташовані точно так само, як стріли на гербі роду Замойських, - продовжує краєзнавець.
У 90-х роках історичну символіку міста вирішили відродити. Його затвердили 27 вересня на сесії міської ради 26 років тому.
На ньому, як тоді, так і досі – перехрещені золоті стріли на щиті. Дві з них дивляться вістрями вгору, а центральна – донизу. Трапляються казуси. Навіть донедавна звучали пропозиції перемалювати герб. Найбільше «муляла» очі та стріла, яка зображена гострим кінцем донизу. Але історики переконують, що це історична спадковість. Саме так має бути. Тим паче, якщо перевернути стрілу, аби всі вони дивились вверх, отримаємо герб іншого міста – Чигирина.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.