У Хмельницькому стало більше безпритульних тварин. Розповіді мешканців і зоозахисників

- З початком повномасштабної війни покинутих тварин на вулицях Хмельницького стало більше.
- Якщо одні чотирилапих підгодовують й намагаються обігріти, інші - скаржаться, бо відчувають небезпеку.
- Розповідаємо про долю безпритульних тварин: чому бояться хмельничани і що радять зоозахисники?
Бездомні тварини на вулицях Хмельницького - не рідкість. Ледь не в кожному мікрорайоні є так звані “точки”, де гуртується найбільше безпритульних собак чи котів. Часто їх підгодовують і облаштовують їм місце для спання. Та коли тварин постійно більшає - для хмельничан це стає проблемою.
З початком повномасштабної війни кількість тварин на вулицях тільки зросла. Багато хвостатих тут залишили переселенці. Вирішити проблему з безпритульними тваринами у Хмельницькому колись планували за допомогою притулку. Та все стало на паузу через війну. Яка ситуація з тваринами-безхатьками зараз? Чому скаржаться хмельничани і що кажуть зоозахисники?
Мешканці Озерної скаржаться на зграю собак
До журналістів “ВСІМ” звернулась хмельничанка Наталія. Жінка проживає на вулиці Панаса Мирного і розповіла про зграю безпритульних собак, повз яких проходить щоденно. За її словами, тварини стали агресивними і нерідко гавкають на перехожих, в тому числі й дітей.
- Поруч із заправкою бігає велика зграя собак кожен день. Вони всі чіповані, бо є кліпси. Нещодавно там з’явились ще цуценята. Дорослі там живуть вже десь рік точно. Зараз вони стали агресивними і кидаються на людей. Дитину пустити до школи дуже страшно, бо вони гавкають і діти їх бояться. Знаю, що тварин там підгодовують, - каже Наталія.
І справді. Чимало хмельничан намагаються підгодовувати безпритульних тварин. Про це розповідають і волонтери. Мовляв, мешканці опікуються собаками й котами, а також намагаються прилаштувати. Але не всі. Саме через горе-господарів покинутих хвостатих стає більше. Їх знаходять у парках, лісопосадках і часто - на смітниках.
Що кажуть зоозахисники?
У Хмельницькому безпритульними тваринами активно опікуються волонтери й зоозахисники. Вони переконані, найкращий спосіб зменшити чисельність вуличних чотирилапих - це стерилізація. А ще тварини будуть більш спокійними і менше агресуватимуть.
- Найкращий варіант - стерилізація і кастрація, тоді собаки будуть більш спокійніші і на фоні їхніх гормональних сплесків нічого не буде відбуватись. Щодо цуценят - раджу мешканцям шукати їм сім’ї самостійно або зв’язуватись з волонтерами, аби ті допомогли з прилаштуванням. Але це в тому випадку, якщо собаки соціалізовані. Бо ніхто не візьме несоціалізовану дику тварину. Коли собака боїться, то може вкусити. Але слід розуміти, це не агресія, а просто страх, - пояснює зоозахисниця Раїса Мельницька.
За словами волонтерки, чимало мешканців шкодують грошей на стерилізацію домашнього улюбленця, відтак цуценята часто опиняються на вулиці. Та хмельничанам слід розуміти, прилаштувати всіх таких собак - нереально.
Наразі у Хмельницькому діє лише притулок-стерилізатор. І він переповнений. Тому в першу чергу забирають тварин, які найбільше в небезпеці. Це травмовані, хворі чотирилапі, викинуті й знайдені цуценята. Адже за словами зоозахисників, шансів вижити у них дуже мало. Якщо ж собак у дворах мешканці підгодовують самотужки, то їх не забирають.
Покинутим домашнім тваринам - найважче пристосуватись. Багато з них опинились на вулиці через війну. Волонтери розповідають, як люди своїх улюбленців залишали просто на залізничному вокзалі.
Також не рідкість, коли тварин вивозять і залишають просто неба. Раїса Мельницька додає з власних спостережень, що в основному це жителі приватних секторів або ж прилеглих до Хмельницького сіл.
- Мають своїх собак, але не хочуть стерилізувати. Привела цуценят: хлопчиків роздали, а дівчаток винесли чи вивезли десь. З кошенятами так само. Їдуть на роботу - викинули на смітник. І таких “точок” може бути в кожному кінці міста, - каже зоозахисниця.
Шукають добрі руки самостійно
У мережі рясніє в очах від оголошень з тваринами. Майже щоденно на вулиці опиняються десятки покинутих цуценят і котиків. Як переконані волонтери, здебільшого чотирилапі страждають від безвідповідальності господарів. Зокрема й через те, що люди вчасно не стерилізували своїх домашніх улюбленців.
Хмельничанка Єлизавета розповіла, як одного разу просто не змогла пройти повз вуличних цуценят і вирішила опікуватись малюками. Дівчина живе неподалік автовокзалу №1. Біля магазину вона побачила годуючу собаку й пішла для неї за їжею. Коли вийшла із супермаркету - тварини вже не було. Відтак пішла її шукати й натрапила на цілу зграйку маленьких собаченят.
- Вони всі були дикі, до рук не йшли і голодні - кидались на пакет з їжею, розривали його. З того дня я ходила їх підгодовувати. Я помічала, що вони вибігають з території СТО. П’ятьох цуциків я скинула в інтернет. Одразу одна дівчинка написала і захотіла забрати. В мене була думка, що їх залишилось 4. Приходжу, а вибігає вже 9. Вони тоді лежали просто неба під дощем. Ми знайшли їм будку і почали годувати. Всім я купила таблетки від глистів, бліх і кліщів, - пригадує Єлизавета.
Хмельничанка вже більше місяця опікується знайденими чотирилапими. Каже, вдалось роздати майже усіх собаченят, крім однієї дівчинки. Зробити добру справу вдалось за допомогою соцмереж і місцевих волонтерів. Зараз займається тим, аби простерилізувати і дорослих собак.
Загалом зоозахисники поділились спостереженнями, що останнім часом ситуація стала трішки кращою - хмельничани намагаються допомагати волонтерам і фінансово підтримують лікування й перетримку чотирилапих знайд. Також мешканці часто годують й облаштовують для них місця ночівлі у своїх дворах. Натомість на кількість безпритульних тварин це не вплинуло.
Стерилізують до 100 тварин щомісяця
Безкоштовною стерилізацією безпритульних тварин займаються у “Спецкомунтрансі”. Тварин щоденно відловлюють, проводять операцію й після загоєння швів повертають назад на вулицю. Кажуть, щоденно стерилізують по 5-6 тварин. За місяць ця цифра складає близько сотні, з яких більша частина - собаки, а близько 30% - вуличні кішки.
Як розповідає журналістці “ВСІМ” начальник центру поводження з тваринами комунального підприємства “Спецкомунтранс” Олександр Ченаш, на стерилізацію безпритульних тварин у Хмельницькому систематично виділяють кошти, тому з цим проблем немає. Більшість тварин у місті - стерилізовані й вакциновані від сказу. Інша справа - коли нових цуценят й кошенят викидають самі мешканців.
- По стерилізації у місті проблем немає ніяких. По закону ми тварин повертаємо назад у середовище існування. Тому є скупчення, навіть якщо це стерилізовані тварини. На жаль, притулку в нашому місті немає, який би мав зменшити популяцію безпритульних тварин. Стерилізатор зараз просто неспроможний приймати усіх, він переповнений, - каже керівник.
Олександр Ченаш додав також, що знає про вказану вище ситуацію з тваринами на Озерній. За його словами, собаки там - на постійній міграції. Майже усі - стерилізовані. Загалом усіх вуличних тварин відловлюють і стерилізують. Також у закладі їм обов’язково роблять щеплення від сказу. Відловлюють й спостерігають за твариною і тоді, коли вона вкусила. Загалом у “Спецкомунтрансі” додають, що “проблемних” собак з вулиці забирають.
Друзі, а ви опікуєтесь вуличними котами і собаками? Як в місті можна вирішити проблему кількості безпритульних тварин? Діліться у коментарях!
Читайте також:
- Втеча водія і кінь, якого залишили вмирати: деталі ДТП в Гречанах
- У Хмельницькому виділять понад 600 тисяч на стерилізацію безпритульних тварин
- 12-річна хмельничанка Настя малює тварин на замовлення, аби зібрати гроші для ЗСУ
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
А тим "яжематерям" скажу,ніколи собака просто так не кинеться,так само як і адекватна людина! Захист буде!!! Люди вчіться жити в мирі з тваринами,привевайте дітям не лише любов,а й повагу до братів наших менших!!!