Кількість наркозалежних у Хмельницькому зростає з кожним роком. Якщо раніше це явище було поширене серед студентів, то тепер більшість пацієнтів реабілітаційних центрів - школярі. Діти частіше за все купують наркотики через інтернет. Адреси сайтів, де ”барижать” забороненими речовинами знаходять на стінах будинків, під’їздів, шкіл та адмінустанов. Правоохоронці закликають усіх небайдужих замальовувати подібні написи, фіксувати їх на камеру та повідомляти в поліцію.
Це моє врятувати життя чиєїсь дитини, - каже речниця міського відділу поліції Людмила Берестовська.
Сьогодні, 26 грудня, працівники кількох громадських організацій міста, співробітники реабілітаційних центрів та поліцейські, ходили дворами міста та замальовували подібну рекламу. Таким чином хочуть достукатися до громадськості та батьків. Останніх просять більше уваги приділяти власним дітям. Адже нещодавно за допомогою лікарів звернулися батьки 13-річної дівчинки. У неї виявили важку форму залежності. Дівчинка наразі перебуває на лікуванні. І жодних прогнозів медики не дають.
Наша організація займається психологічною допомогою та соціальним відновленням нарко та алкозалежних. На жаль, купити психоактивні речовини у наш час взагалі не проблема. Їх можна придбати через сайти, які пишуть на стінах. Підлітки цим цікавляться і потім ми маємо страшні наслідки. Зараз спостерігаємо тенденцію, що проблеми із наркотиками мають дуже молоді люди. Особливо школярі. Останнім часом за допомогою звертаються батьки, можна сказати, дітей. Це переважно учні 10-11 класів, але є ще менші. Нам доводиться робити довідки на школу про те, що дитина проходить психосоціальне відновлення. Наслідки вживання - страшні. Звикання виникає буквально з першого разу. До нас нещодавно звернулися батьки 13-річної дівчинки. Це страшно. Ми наразі не знаємо, чи зможемо витягнути цю дівчинку, адже вона дуже запущена. При тому, що родина там матеріально забезпечна і батьки навіть подумати не могли, що їхня дитина вживає заборонені речовини, - розповів керівник тренінгового центру громадської організації “Інформцентр Пріоритет” Сергій Галицький.
Сергій радить батькам підлітків бути вкрай уважними до своїх дітей. Він назвав перші симптоми наркозалежності у школярів. Це:
За словами Сергія, сьогодні він вийшов на акцію разом із волонтерами та працівниками організації для того, щоб донести масштаби проблеми до батьків. Прийшли на акцію і співробітники громадської організації “Краще життя плюс”. Вони займаються профілактикою наркозалежності, алкозалежності та ігроманії в Хмельницькому. Також, за містом, мають центр для реабілітації залежних від психотропних речовин.
Зараз ми створюємо робочу групу, яка буде займатися профілактикою наркозалежності. Ми будемо працювати із молоддю та їхніми родинами. Скажу, що дуже важливо, щоб у реабілітації наркозалежних брали активну участь їхні рідні. Бо без підтримки вони не впораються. Даною акцією, ми хочемо привернути увагу громадськості. Адже зараз ми зафарбуємо ці написи, а вже протягом тижня будуть нові. Важливо, щоб долучалися жителі міста, поліція. Щоб на тих містах, де ми це замалювали, були якісь патрулі. Щоб за цим стежили. На даний момент амфетамін, спайси (наркотичні речовини з трав’яних сумішей), солі (синтетичний замінник марихуани) - просто заполонили місто. Вони легко доступні, дешеві й на них миттєво підсідають, - розповідає працівник ГО “Краще життя плюс” Віталій Кошкін.
Для підлітків, які спробували один із зазначених наркотиків є “точка неповернення”. За словами Віталія Кошкіна, якщо за два місяці дитину не вдається хоча б частково реабілітувати - далі лише Скаржинці.
Ми лікуємо місяць-два. Якщо немає результату - передаємо в психіатрію, тобто далі лише Скаржинці. Достатньо спробувати один або два рази ці речовини й дитина вже звикає. Вони дуже важкі на психіку. Бували у нашій практиці й летальні випадки. А в Дніпропетровську, там є теж наша організація, була смертність навіть з першої спроби. Дівчинка спробувала всього раз. Покурила спайси. А “барига”, мабуть, не розрахував дозу і врятувати її не вдалося. Хочу додати, що повернення підлітків до нормального життя проходить дуже важко. Ми працюємо з психологами. Вчимо батьків, як відслідкувати можливі зриви. Адже у залежного, вони рано чи пізно будуть. Ми також навчаємо батьків, як мотивувати дитину та як допомогти їй позбутися залежності, - розповів Віталій Кошкін.
Разом із правоохоронцями, реабілітологи та волонтери відвідали кілька дворів, де найчастіше поширюють рекламу наркотиків на стінах та замалювали її. Замість написів “Соль” та “Спайси” на стінах з’явилися “Мотивація” та “Пріоритет”.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
А стіни розмальовувати нашо? Це не порушення?