Військові силою затримали чоловіка в Хмельницькому. Що про це каже адвокат

-
На Староміській військові силою затримали чоловіка й повели його в автомобіль.
-
У ТЦК пояснили це тим, що він є ухилянтом і перебуває в розшуку.
-
Запитали в адвоката, чи є законними такі дії.
Вчора, 28 березня, в мережі опублікували відео, на якому військові затримують чоловіка в цивільному. Вони взяли його під руки та повели в автомобіль. Сталося все на Староміській, поблизу «Юності». Відео дивіться далі.
У ТЦК кажуть, що не було вчинено жодних протиправних дій
У Хмельницькому обласному ТЦК та СП прокоментували ці події. Зазначили, що чоловік у цивільному на відео – систематично та безпідставно уникає служби в ЗСУ. Мовляв, він перебуває в розшуку за ухилення від мобілізації. Після затримання на Староміській, його доправили до центру. Крім того, в ТЦК додали наступне:
- У своїй роботі представники центру керуються лише чинним законодавством. І з боку військовослужбовців не було вчинено жодних протиправних дій відносно ухилянта.
А що каже адвокат й керівник військової практики?
За коментарем щодо вище описаних подій журналістка vsim.ua звернулася до адвоката й керівника військової практики – Миколи Онисковця. Ознайомившись із подіями на Староміській, він пояснив: «Дії працівників ТЦК щодо примусового (силового) затримання, зокрема саджання в транспортний засіб або будь-якого затримання на вулиці, чи в будь-якому іншому місці з метою мобілізації є незаконними».
Мовляв, такі дії можуть бути кваліфіковані, як кримінальне правопорушення передбачене ст. 146 ККУ (Незаконне позбавлення волі або викрадення людини) або ст. 365 ККУ (Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу).
- Варто пам’ятати, що працівники ТЦК та / або інші військовослужбовці не мають права здійснювати затримання особи, навіть якщо вона перебуває у розшуку. Адміністративне затримання здійснюється виключно працівниками Національної поліції і є законним, якщо ви перебуваєте у розшуку за порушення правил військового обліку, – додав адвокат.
Що робити, якщо вас затримали працівники ТЦК
Микола Онисковець розповів, як діяти людині, у випадку затримання працівниками ТЦК. Перше, що слід зробити – зателефонувати на «102» із проханням направити на місце події слідчо-оперативну групу.
- При дзвінку на 102 необхідно зазначити, що ви хочете заявити про вчинення кримінального правопорушення. Якщо приїде слідчо-оперативна група, ви розповідаєте що трапилось (під протокол) і подаєте відповідну заяву, яка реєструється і після цього слідчий зобов’язаний відкрити кримінальне провадження. Варто сфотографувати протокол або заяву що була подана до СОГ. Якщо СОГ не приїхала, а на виклик з’явився патруль і відмовляється прийняти заяву, ви можете подати заяву до будь-якого управління поліції. Краще подавати письмову заяву у 2-х примірниках, які ви подасте до канцелярії управління, один примірник у вас заберуть, а інший з відміткою про реєстрацію повернуть вам, – пояснює Микола Онисковець.
Адвокат і керівник військової практики каже: якщо все ж військові доставили людину до центру, в жодному разі не потрібно нічого підписувати. Експерт радить зателефонувати до адвоката або до когось із близьких аби повідомити про своє місце знаходження. У випадку, якщо працівники ТЦК відібрали телефон – Микола Онисковець радить наполягати на наданні правової допомоги адвокатом.
- Згідно зі ст. 59 Конституції України, кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав, – додає він.
Повідомивши рідним про своє місце перебування, варто попросити їх про звернення до районного суду із заявою про неправомірне затримання. Якщо ж це відбулося у вихідний чи в пізню пору доби – служба судової охорони зобов’язана викликати чергового слідчого суддю. Тоді буде можливість подати заяву і наполягати на її терміновому розгляді.
- Оскільки ТЦК не має права затримувати особу, слідчий суддя зобов’яже ТЦК доставити вас до суду і у суді вас буде звільнено. У разі вчинення будь-який неправомірних дій у вашу сторону необхідно відразу телефонувати адвокату або на гарячу лінію Міністерства оборони України для скарг щодо мобілізації: 0800 500 410, 0800 500 442, 044 454 44 99, – каже адвокат.
Також Микола Онисковець говорить – якщо людина перебуває в розшуку за ухилення від мобілізації, її можуть затримати виключно працівники поліції. Вони також можуть доправити особу до ТЦК.
Що входить до повноважень працівників ТЦК
Працівники ТЦК є військовослужбовцями ЗСУ. Тож, згідно з постановою «Про затвердження Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану» вони можуть проводити перевірку документів в осіб. Здійснювати зупинку транспортних засобів. Проводити огляд речей і машин. Однак, додає адвокат, це може здійснюватися лише за наявності:
-
підстав, передбачених, зокрема, але не виключно у пп. 7,10 Постанови 1456);
-
документів, що посвідчують їхню особу (службове посвідчення, військово-обліковий документ);
-
повноважень (наказ коменданта із зазначенням у ньому або додатку до нього уповноваженої особи ТЦК.)
При спілкуванні з працівниками ТЦК, людина має право запитати в нього документи, що посвідчують особу. Також слід запитати, на яких підставах військовослужбовець вимагає пред’явити документ або зупиняє транспортний засіб.
- Посилання працівника ТЦК на введення в Україні воєнного стану або інших будь-яких формальних підстав є неправомірними, такий працівник ТЦК зобов’язаний керуватись чинним законодавством в тому числі Постановою 1456. Також, ви маєте право ознайомитися з посвідченням такого працівника ТЦК, обґрунтовуючи це необхідністю розуміння з ким саме ви спілкуєтесь (можливо це не працівник ТЦК, а переодягнений злочинець).
- У разі непред’явлення посвідчення працівником ТЦК, ви маєте право не спілкуватись з останнім, оскільки ви не можете пересвідчитись, що ця особа є працівником ТЦК. Потрібно не забувати, що будь-яке спілкування з працівниками ТЦК або будь-якими іншими особами має проходити у спокійному тоні та без будь-яких проявів хвилювання та агресії, адже у разі протилежної поведінки уповноважені особи матимуть право застосувати інші, інколи досить неправомірні, заходи стосовно вас, – каже адвокат і керівник військової практики.
Читайте також: «Непридатність до військової служби»: скільки беруть за це на Хмельниччині і чим все закінчується
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Николай КулинаТаке враження що у нас в місті працює НКВД
-
Николай КулинаНа моїх очах люди не у формі, моя думка така що це ТЦКашники за руки і загрузили в БУС хлопця і повезли, я коли втрутився то мені сказали ідіть дядьку на х...своєю дорогою,а то ще вас хаберемо до військомату
-
Alexandr TselikovПрав був Андрiй Кузьменко. За те його i вбили
-
Михаил ПолевойПерцовкою їм в рило!