Існує стереотип, що Запоріжжя – це суто індустріальне місто, де є лише заводи, заводи і заводи. Звісно, важка промисловість – це основна галузь запорізької економіки, тут випускають автомобілі, плавлять сталь... Але водночас Запоріжжя – місто гарне, з цікавою архітектурою, численними пам’ятниками і скульптурами, затишними скверами та площами, вишуканими фонтанами та ліхтарями...
До того ж Запоріжжя — місто спорту та культури. Тут є шість театрів, в тому числі кінний, близько десяти вищих навчальних закладів, кілька відомих спортивних команд. Серед знаменитих запорожців — багато спортсменів, в тому числі призери Олімпіади-2000 Ганна Сорокіна та Денис Силантьєв.
Добиратися із Хмельницького до Запоріжжя досить просто, але не дуже швидко, адже знаходиться воно за вісімсот кілометрів від нашого міста. У цьому напрямку ходять лише два потяги, Львів-Запоріжжя та Львів-Сімферополь, причому перший йде вдвічі довше (майже добу!), а на другий в сезон відпусток складно купити квиток.
Найдовший проспект
Існує дуже легкий спосіб самостійно побачити якнайбільше цікавих місць у Запоріжжі, не заблукавши у великому місті. Для цього потрібно зважитися на пішу прогулянку однїєю з найдовших у Європі головних вулиць – проспектом Леніна. Проспект Леніна має довжину понад 10 кілометрів, проходить практично через усе місто. Він починається біля центрального залізничного вокзалу, тому приїжджим не складно на нього потрапити. До речі, неполік залізничного вокзалу знаходиться і найдовша в Україні дитяча залізниця (довжина — 8,6 км), відкрита понад 30 років тому.
На початку мандрівки від вокзалу над людьми нависатимуть гігантські будівлі автомобільного заводу, де випускали легендарний „Запорожець” і „Таврію”, зараз — інші автомобілі. Поступово ви опинитесь у центрі міста, де переважає архітектура сталінських часів: високі будинки з колонами, трикутними дахами, прикрашені барельєфами та фресками.
Десь на шляху трапиться площа Маяковського із оригінальними фонтанами та скульптурами. Ця площа сучасна, однак за красою не поступається творінням минулих століть.
Закінчується проспект пам’ятником Леніну, за спиною якого починається могутній Дніпро, а на ньому грандіозна споруда – Дніпровська гідроелектростанція.
Водний гігант
Дніпрогес – величезна химерна споруда, яку краще один раз побачити, ніж сто разів почути про неї. Мені якось довелося побувати на Дніпрогесі під час сходу сонця. Пейзаж неймовірний: вдалині над промисловими об’єктами піднімається червоне сонце, а навпроти у ранкових сутінках розкинулася ГЕС, освітлена сотнями ліхтарів, а навкруги - море...
Будівництво Дніпрогесу – велика сторінка історії Запоріжжя. Будувалася електростанція в складних умовах п’ять років, з 1927 по 1932. На її спорудженні були задіяни тисячі людей з усього Радянського Союзу. Здавалося, що це утопія, яку в життя втілити неможливо. Однак виявилося, на здивування усієї Європи, що можливо. До війни по плотині ходив трамвай.
Дніпрогес, який також носить ім’я Леніна, став основою розвитку всієї промисловості міста. На його базі виросли гігантські підприємства, зокрема завод „Комунар”, який випустив перший в СРСР комбайн, перший в країні завод з виробництва алюмінію та інші.
Спорудження Дніпрогесу вирішило одразу кілька проблем. По-перше, були затоплені пороги на Дніпрі між Запоріжжям та Дніпропетровськом, що дало можливість зробити річку судноплавною на всій протяжності. По-друге, Дніпрогес став джерелом дешевої електроенергії, що дало змогу розвиватися промисловості.
Двоярусні мости
Цікавими є і двоярусні мости через Дніпро (призначені для залізничного та автомобільного транспорту), які піднімаються досить високо над водою. На початку минулого століття у Запоріжжі була ще однн цікава споруда — один з найдовших у Європі одноаркових мостів. Однак при будівництві Дніпрогесу його зруйнували.
Візитівкою Запоріжжя є славетний острів Хортиця, де була створена перша козацька Запорізька Січ. Цей найбільший на Дніпрі острів має цікаве минуле та сучасність. Щоб познайомитися з ним, присвятити мандрівці Хортицею варто як мінімум цілий день (Хортиці буде присвячено один з майбутніх матеріалів — прим. авт.).
У Запоріжжі багато оригінальних пам'ятників, серед них — пам'ятник сталеварам
Будинки по проспекту Леніна
Посеред вулиці ростуть розкішні платани, які одній людині руками не обхопити
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.