Симчишин, Чекман, Сікора: хто керував Хмельницьким з моменту його заснування

Симчишин, Чекман, Сікора: хто керував Хмельницьким з моменту його заснування
  • Першого очільника Проскурова обрали у 1880 році. 

  • На посаді він пробув 2 роки й був звільнений, в тому числі й за пияцтво. 

  • Розповідаємо, хто керував містом останні 145 років.

У січні 1880 року у Проскурова з’явився перший міський голова – К.Пенський. Згідно з архівними даними, мером він був нікудишнім: бездіяльним, проводив різні махінації, крав, а також зловживав алкоголем. Тому за два роки його відсторонили від посади, а до обрання нового очільника міста, ним по черзі керували члени управи. Наступним став Микола Гатцук, який взяв курс на санітарне покращення міста. 

У 1884 році новим міським головою став Віктор Івашкевич. За його двох каденцій (1884-1892, 1896-1900) Проскурів почав активно розвиватися – відбувалася активна забудова міста, дороги вкладали бруківкою, у мікрорайоні Дубове з’явилося військове містечко, відкривали театри та першу безкоштовну міську лікарню. 

Відео дня

Із 1908-го наступні вісім років місто очолював Павло Дорошкевич. За його каденції в Проскурові почали зводити кінотеатри, впровадили залізничне сполучення із Шепетівкою та Кам’янцем-Подільським. З’явилися перші телефони, газети. У 1910 році в місті вуличне освітлення проводилося за допомогою електрики. 

Дорошкевича замінив Микола Сікора, який прийшов до влади у 1917-му й керував містом 3 роки. До мерства був членом міської думи та управи. Головування Сікори припало на Першу світову війну, через що в місті виникла низка соціальних та фінансових проблем. Щоб стабілізувати ситуацію, тодішній мер ввів в обіг власні гроші – бони. Також міський голова запам’ятався тим, що допомагав євреям переховуватися. 

Значний вклад у розбудову міста внесли Георгій Лисенко та Генріх Дубецький, які займалися благоустроєм Проскурова, зокрема вкладанням бруківки, будівництвом доріг та опікувалися санітарним станом міста. 

Проскурів у радянські часи 

За радянської влади діяльність міськради у Проскурові розпочалася у 1923 році, керманичем міськвиконкому був призначений виходець з росії, більшовик Олександр Руттер.

З кінця 1926 року міськвиконком очолив місцевий мешканець, колишній слюсар локомотивного депо в Гречанах Карл Кошарський. Він очолював місто до початку 1930-х. За цей час в Проскурові облаштували повноцінний водогін, електростанцію, налагодили автобусні сполучення. 

Щодо того, хто очолював місто після Кошарського, інформації мало. Відомо, що у період із 1944 по 1961 роки мерів було 9. Найменше керував Петро Шимко, який був мером всього 35 днів. 

Із визначних постатей, які внесли вагомий внесок в розвиток міста, був Андрій Шоханов, який був очільником у 1953-1956 роках. Саме при ньому Проскурів було перейменовано у Хмельницький у 1954 році. Після він працював в Хмельницькому міському комітеті Комуністичної партії України, головою виконкому Хмельницької промислової обласної ради депутатів трудящих. За час політичної діяльності Шоханова, було збудовано взуттєву та швейну фабрики, аеропорт, молокозавод, маслосирбазу, автобусне депо. Шоханов був ініціатором газифікації та подальшої телефонізації міста Хмельницького. Його особистою заслугою є відкриття загальнотехнічного факультету Львівського поліграфічного інституту, який згодом став першим у місті вищим навчальним закладом (нині Хмельницький національний університет).

У 1961-1973 роках головою виконкому Хмельницького був Костянтин Карлов. При його правлінні активно розбудовувався Південно-західний мікрорайон, розвивалося тролейбусне сполучення й телебачення. 

Протягом 1973-1980 років мером був Анатолій Сургунд. Відомо, що він активно займався спортом й був прихильником шахової гри. На його честь щорічно в місті проводять шаховий турнір. Під час каденції Сургунда в Хмельницькому, у 1978 році, з’явилася перша 16-поверхівка по вулиці Кам’янецькій. 

Наступні 10 років головою виконкому міста був Іван Бухал. За цей час в Хмельницькому активно проводилися роботи з будівництва музично-драматичного театру, органного залу філармонії, лікарень, поліклінік та шкіл, лікарень, об'єктів соціальної інфраструктури, почав будуватися мікрорайон Озерна. 

Хмельницький у Незалежній Україні 

У 1990 році до керма став Михайло Чекман, який очолював Хмельницький 12 років. За час його каденції, в місті побудували пам’ятники Тарасу Шевченку, Богдану Хмельницькому та жертвам репресій «Ангел скорботи». Відкрито три музеї, дитячу школу мистецтв, моно театр «Кут», музичні школи та бібліотеки, народний дім «Просвіта», засновано муніципальний хор, створено міську громадську літературно-мистецьку спілку «Поділля». 

21 липня 2002 року Михайло Чекман разом із дружиною загинув в автокатастрофі. Сталося це в Кам'янець-Подільському районі, неподалік села Грушка. У 2008 році на честь мера було названо парк культури та відпочинку.

Фото: Сергій Толстіхін

Після смерті Михайла Чекмана в Хмельницькому відбулися дострокові вибори. У листопаді 2002 року до керма став Микола Приступа. Під його керівництвом відбулася реконструкція стадіону «Поділля». Вже восени 2003 року була споруджена центральна трибуна з індивідуальними місцями для глядачів, захисним дахом від дощу та прибудованою чотириповерховою спорудою. Також за часів Миколи Приступи були прокладені нові тролейбусні лінії.

У 2006 році новим мером був обраний Сергій Мельник, який очолював Хмельницький до листопада 2014-го. За час його каденції, у 2010 році був відкритий Інформаційний центр з діяльності ОСББ. У серпні того ж року – скейт-парк поблизу Палацу творчості дітей та юнацтва. Також мер дав дозвіл на відкриття єдиного в Україні музею-студії фотомистецтва на вулиці Проскурівській. Також з’явився протитуберкульозний диспансер та за 810 тисяч гривень встановили пам'ятник Героям і жертвам Чорнобильської катастрофи.

У 2014-му Сергій Мельник склав повноваження, оскільки був обраний народним депутатом України, яким був до 2019-го. 

ДОПОВНЕНО: Після Мельника тимчасово виконував обов’язки міського голови Костянтин Чернилевський – із 22 листопада 2014-го по 19 листопада 2015 року. До цього був секретарем міськради. Також депутатом V та VI скликань. У 2015-му брав участь у виборах й змагався з Олександром Симчишиним за мерське крісло, однак програв. 

До нині керує містом Олександр Симчишин. Це уже його друга каденція на посаді Хмельницького міського голови. До мерства він був депутатом міськради, а також певний час виконував обов’язки голови Хмельницької обласної адміністрації. 

Читайте також: 

Історія Хмельницької міської дитячої лікарні: з чого усе почалося

Історія центрального ринку в Хмельницькому: з чого та як почалася

Найстаріша церква Хмельницького: історія від створення до переходу в ПЦУ

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (40)
  • Виталий Кабашнюк
    Ви пропустили Дмитра Криворучка, який організував жителів міста на посадку Комсомольського парку на болоті, почав повоєнну відбудову Проскурова.
  • Олексiй
    Симчишин найгірший мeр з усіх . Хаотичні забудови , нeзаконні виділeння зeмлі своім - Крутилкові зeмлю під муз.училищeм , Крупі - в парковій зоні і багато чого іншого.

    Поки нe пeрeспрямували з місцeвого бюджeта військовий ПДФО - на що мeр виділяв кошти ? Правильно , на бруківку , мости , рeконструкціі та будівництва (рішeння в загальному доступі )та щe й виключно своім людям - і цe в пeріод 2022-2023 років , коли наші хлопці гинули на пeрeдовій .

    А наразі мeр тільки тe і робить , що піариться на закупівлі дронів за бюджeтні кошти .

    Єдинe , чого він панічно боіться  - цe втратити владу...
  • Володимир Путенко
    За роки "незалежності" України, якщо це можна називати незалежністю, самим дурним мером був Микола Приступа. Скільки шкоди він наробив місту широкий загал просто не знає і не розуміє.
    Читач84 reply Володимир Путенко
    Путенкові явно незалежність поперек горла, це в фамілія щось генетичне
    Леонід Громишин reply Володимир Путенко
    Що каже Вікіпедія про незалежність:

    Незале́жність — можливість приймати самостійні рішення, які підкоряються власним бажанням та інтересам і не потребують зовнішніх вказівок та наказів. Незалежність для держави — політична самостійність, відсутність підлеглості, суверенітет.
  • Игорь Язвинский
    Семчишина треба посадити корупціонера стільки накрав  всіх переплюнув
    Леонід Громишин reply Игорь Язвинский
    Колись в Україні все одно буде справжнє незалежне слідство і незалежний суд, і присяде Сашко на довго..., багато його " дєлішлок" не мають строку давності, а ті що мають строк давності будуть виявлені напередодні.
    Віталій Українець reply Игорь Язвинский
    Дай незаперечний факт.

keyboard_arrow_up