Проблема народження дитини є актуальною для багатьох сімей у всьому світі. Розповісти про можливості сучасної медицини в цій області ми попросили головного лікаря медичного центру ”Вілєна” Олега Яворського.
Яку подружню пару можна вважати безплідною?
Безплідним браком (або ненавмисною бездітністю), згідно визначення Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), називають той стан, коли вагітність не настає протягом року регулярного статевого життя без застосування засобів контрацепції за умови, що подружжя знаходиться в дітородному віці (15 — 45 років). Хоча вважається, що для молодої подружньої пари два роки є прийнятним терміном очікування настання вагітності (у 80% випадків запліднення відбувається), після закінчення якого має сенс починати лікування безпліддя.
Які причини безпліддя?
За даними ВООЗ, на сьогоднішній день виявлено близько 20 причин жіночого і 16 чоловічого безпліддя. Найбільш поширеними формами жіночого безпліддя є проблеми з дозріванням яйцеклітини. Вони зустрічаються майже у 40% всіх випадків. Найчастіше такі порушення відбуваються в результаті неправильної роботи гормонів, контролюючих розвиток яйцеклітини. Друге місце займають дефекти маткових труб — у безплідної жінки труби можуть бути пошкоджені або закупорені. Призвести до цього можуть спайки, що з'явилися після операції в черевній порожнині, запальні процеси в маткових трубах і в матці, а також позаматкова вагітність або аборти. Дуже часто дефекти маткових труб викликають захворювання, що передаються статевим шляхом: гонорея, сифіліс, хламідіоз, тріхомоніаз і т. д. Зустріч яйцеклітини із сперматозоїдом повинна відбуватися в матковій трубі, а якщо вона перекрита, то зачаття, відповідно, стає неможливим. Також проблеми з каналом шийки матки теж є однією з причин безпліддя. У здорових жінок він повністю заповнений слизом, який необхідний для того, щоб сперматозоїди змогли легко подолати шийку матки і дістатися до яйцеклітини. Якщо слиз дуже в'язкий або його мало, якщо порушено хімічний склад, сперматозоїди застрягнуть на півдороги. Зазвичай таке трапляється в результаті статевих інфекцій, ерозії або запаленні шийки матки.
Ще одна біда — збій в імунній системі жінки: у слизі шийки матки з'являються речовини, здатні ушкоджувати і навіть знищувати сперматозоїдів. Безпліддя можуть викликати дефекти матки: доброякісні пухлини (міоми, фіброми, поліпи), кісти, пороки розвитку.
А що стосується чоловіків?
Тут теж можуть бути різні причини. Одна з головних — відсутність у чоловіка достатньої кількості повноцінних сперматозоїдів і зниження їх активності і рухливості. У 70-і роки вважалося нормальним, якщо у чоловіка було більше 70% активних сперматозоїдів. У наш час ця цифра знизилася до 50%. На жаль, нерухомі або слаборухомі сперматозоїди своєї мети не досягають. І якщо їх більше половини, то можна говорити про чоловіче безпліддя. До недавнього часу ця проблема вважалася нерозв'язною, і чоловік не міг стати батьком. Сьогодні існують нові підходи у вирішенні проблеми чоловічого безпліддя, і у багатьох чоловіків є можливість зачати дитину.
Куди і коли краще звертатися молодому подружжю з такою проблемою?
Якщо після двох років активного статевого життя без запобіжних засобів вагітність не відбувається, потрібно звернутися до лікаря-гінеколога, а він уже спрямує подальші дії стосовно обстеження та здачі всіх необхідних аналізів. Раджу звертатися до тих медичних центрів, які набули досвіду у цій сфері й мають хороші відгуки самих пацієнтів. Не соромтеся дізнатися все про той центр і тих лікарів, яким ви довірете своє майбутнє: чи є у фірми ліцензія, скільки років працює в медичній галузі, кількість позитивних результатів у лікуванні безпліддя, чи має медичний заклад свою власну лабораторію. Не варто довірятися будь-кому. Крім гінеколога, цією проблемою мають опікуватися спеціалісти-репродуктологи, психологи, ембріологи та цитологи. Поцікавтесь, чи є у фірми науковий керівник, як часто працівники центру проходять курси підвищення кваліфікації, чи відвідують вони конференції та наукові семінари.
Скільки по терміну триває обстеження і у яку суму це виливається?
Хочу сказати, що молоде подружжя повинно бути готовим до обстеження як морально, так і матеріально. Адже обстежуватися доведеться обом — це обов'язкова умова. А для того щоб отримати найбільш достовірні результати аналізів, потрібно їх робити на сучасному обладнанні, використовуючи новітні технології. Це коштує чимало грошей (вартість аналізів та обстежень обох членів подружжя приблизно обійдеться у три тисячі гривень). У перелік обов'язкових аналізів та обстежень для жінок входять такі, як визначення групи крові та резус-фактору, обстеження крові на сифіліс, СНІД, гепатит В; флюорографія органів грудної порожнини; УЗД органів малого тазу; ПАП-тест (скринінг раку шийки матки); мазок на флору; виявлення урогенітальних інфекцій; ТОRСН-інфекцій; обстеження гормонів; виявлення прохідності маткових труб. Чоловікам теж доведеться пройти низку обстежень, основним з яких є спермограма. В умовах сучасної лабораторії її можна зробити на автоматичному аналізаторі.
Обстежитись та здати всі аналізи бажано протягом місяця. Якщо розтягнути цей процес на півроку, то це лише додасть зайвих проблем, буде втрачено дорогоцінний час та кошти.
А якщо амбулаторне лікування не дало позитивних результатів?
Для цього існують допоміжні репродуктивні технології, які досить успішно використовуються у центрах репродукції людини.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.