Традиційно у жовтні стартує новий епідемічний сезон захворюваності на грип. Першу хвилю хмельничани відчують на собі вже на початку грудня, а ось пік епідемії прогнозують на перші тижні нового року. Найкращий метод профілактики - щеплення, вважають епідеміологи. Вакцинацію необхідно пройти заздалегідь, адже імунітет до вірусу формується не раніше як через два тижні після щеплення. Що відомо про нові сезонні віруси та як уникнути наслідків небезпечного грипу, дізнавалися журналісти vsim.ua.
За даними ВООЗ, на території Хмельниччини очікуються вже знайомі віруси типу А H1N1 (Мічіган) та H3N2 (Сінгапур), дещо видозмінений вірус типу В (Колорадо) та новий, ще невідомий хмельничанам, вірус типу В (Ямагата). Особливо небезпечний для нашої місцевості саме вірус типу А, який набере обертів в кінці грудня. Як пояснюють у лабораторному центрі МОЗ, вірус грипу постійно мутує, з’являються нові штами. Якщо пацієнт отримав щеплення минулого року, то цьогоріч від того самого грипу воно його вже не врятує.
Найбільш чутливі до грипу - діти. З 1 жовтня цього року захворіло 5760 осіб, з них - 3298 дітей. Показник не критичний, - пояснюють епідеміологи. Проте перевищує статистичні дані за аналогічний період 2016 та 2017 років, коли спостерігалося від 3-х до 4-х тисяч хворих.
- Діти пішли в школу, в дитячі садочки - перемішалися, почали контактувати між собою і процес пішов по наростаючій. Щоб ось ці показники не перейшли епідемічний поріг, діток необхідно щеплювати. Вакцина уже є, вона розрахована на подолання ось цих чотирьох штамів. Проте, коли вона дістанеться до Хмельницького - ще питання. Поки не відомо, яку ми отримаємо вакцину: чи то індійську, чи японську. Її поки немає в аптеках, лише очікуємо, - розповідає лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру МОЗ Лариса Калінер.
Минулого року хмельничани не поспішали щеплюватися. Вакцинувались лише 3% населення. Як наслідок, на грип та ГРВІ захворіло більше 225 тисяч людей. Значна частина отримали ускладнення у вигляді пневмонії.
- На даний момент наше населення зовсім незахищене. Безпечне середовище - це коли вакциновано 95%, а у нас показник не перевищує і 3-х. Щеплення від грипу не є обов’язковим, тому люди не поспішають проходити вакцинацію. Можливо, ще й через те, що придбати вакцину необхідно за власні кошти, - пояснює Лариса Калінер.
Так як вірус грипу любить масові скупчення людей, до груп ризику відносять медичних працівників, водіїв, працівників харчової та торговельної промисловості. Обов’язкове щеплення для людей із серцево-судинними, дихальними, хронічними захворюваннями, для діабетиків, для людей з патологіями кишкового тракту та печінки. Для них грип проходить переважно з тяжкими ускладненнями, часом аж до летальних випадків.
- Обов’язково вакцинують медичних працівників, адже вони постійно поруч із збудниками інфекції. Для них кошти виділяють з місцевого бюджету. Останнім часом великі приватні підприємства запроваджують у себе практику безкоштовної вакцинації для працівників. Вони не хочуть виплачувати лікарняні, тому їм простіше заплатити за вакцину для всього колективу, - каже Лариса Калінер.
Щорічно з міського бюджету виділяють кошти на закупівлю вакцини для пільгових категорій дітей. Нагадаємо, що минулого року на них виділили більше 260 тисяч гривень. Цього року планують теж давати гроші на закупівлю вакцин. Щоправда, яка це буде сума, стане відомо завтра, 10 жовтня. Рішення мають прийняти на сесії міської ради.
- Поки що ми не можемо конкретно сказати скільки коштів буде виділено на профілактику та боротьбу з вірусом грипу в цьому році. Ці дані будуть вже після рішення сесії міської ради. Тоді ми розподілимо кошти на закупівлю противірусних препаратів. Залежно від суми, будемо дивитися, які категорії населення вдасться охопити. В минулому році ми виділяли кошти спеціально для дітей з соціально неблагополучних сімей, це сироти, соціально незахищені та багатодітні, - пояснює начальник управління охорони здоров’я Хмельницької міської ради Борис Ткач.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.