Сміття ми звикли викидати у сміттєвий контейнер, знаючи, що його вивезуть на полігон твердих побутових відходів. А от куди дівають медичні біовідходи, знають, мабуть, тільки лікарі. Та й навряд чи це цікавить хворих. Але непокоїть одне: чи не викидають таке „сміття“ у непризначених місцях, і чи не загрожує це навколишньому середовищу? Побутує думка, що видалені органи просто змивають у каналізацію. Та чи так це насправді, ми дізнавалися у спеціалістів.
Останки утилізує морг
То куди ж медзаклади дівають видалені апендикси та ампутовані кінцівки? З цим питанням ми звернулися до заступника головного лікаря з хірургічної роботи Хмельницької обласної лікарні Олексія Підмурняка.
Лікар повідомив, що у медзакладу є угода з державним патологоанатомічним центром України. „Всі частини ми відправляємо у центр на дослідження. Рештки тканин, які залишилися, захоронюють у біоямі“, - розповів лікар.
Таким чином лікарні позбавлені „головного болю“ стосовно утилізації відходів, і, до того ж, економлять свій бюджет.
Потрібен крематорій, а є яма Беккера
Начальник державного патологоанатомічного центру України Михайло Андрєєв розповів, що найкращим варіантом для утилізації медичних біовідходів є формування спеціальної печі – мікрокрематорію. Проте Михайло Дмитрович зазначає, що цей спосіб обійдеться у чималу копійку, та й технічно це складно побудувати. Навіть на території обласної лікарні, де така піч була б дуже потрібною, її побудувати нелегко, адже в першу чергу передбачається зведення високої труби.
Тож співпраця з ветлікарнею, яка розпочалася ще за радянських часів, триває і нині: останки захоронюють... на території полігону твердих побутових відходів, в так званих ямах Беккера, або біоямах. Такий скотомогильник являє собою колодязь глибиною 10 метрів і більше іпризначений для утилізації тіл загиблих тварин: їх пересипають каустичною содою, яка повністю розчиняє останки.
У ямах Беккера захоронюють не тільки відтяті ампутовані кінцівки чи видалені органи, але й абортуси – продукти абортів. Що стосується викиднів, то їх повинні захоронювати родичі. Якщо ж вони відмовляються, тіла забирають до музею патологій. Саме тут місцеві спеціалісти наочно вивчають особливості різних патологій.
Існує ще один, так званий англійський метод. Він передбачає перетирання останків на жорнах з алмазними кругами. Пульпа, що утворилася, змивається в каналізацію.
Такий пристрій мали закупити у 80-х, і Хмельницький повинен був стати одним з експериментальних міст. Проте із розвалом Радянського Союзу розвалився і проект...
Полегшання для лікарень
Центр, взявши на себе функцію утилізації медичних біовідходів, значно полегшив ситуацію не тільки для лікарень, але й для хворих та їх родичів.
У інших містах медичні установи укладають договори з комунальними підприємствами, які займаються вивезенням сміття, чи ритуальними службами на утилізацію таких відходів. В основному, їх захоронюють на спеціально відведеній території кладовищ.
Проте для державного патологоанатомічного центру це справа нелегка. „Для лікарень це економія, адже ми своїм транспортом забираємо у них біовідходи“, - констатує Михайло Андрєєв.
Інформаційна служба газети „Діловий тижневик „ВСІМ“
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.