Із 27 березня в Україні запровадили надзвичайну ситуацію. Відтоді на Хмельниччині запрацював обласний штаб з ліквідації НС. До нього увійшли представники медичних, державних, правоохоронних органів, співробітники інших силових структур та ДСНС. Щодня в Хмельницькій обласній державній адміністрації проводять онлайн-брифінги. На них посадовці інформують про ситуацію з COVID-19 в області.
Наразі, за повідомленням ОДА, на Хмельниччині підтверджено 11 випадків зараження коронавірусом. Також станом на сьогодні, 6 квітня, залишається 6 підозр на інфікування COVID-19. Всі матеріали про цих випадках відібрані та направленні на дослідження до лабораторного центру. Про це розповів заступник голови ОДА Роман Примуш під час чергового брифінгу, який відбувся сьогодні, 6 квітня.
Головною темою стала діяльність оперативного штабу.
Головна наша мета здійснювати контроль за дотриманням карантинних норм, за дотриманням самоізоляції та обсервації. Наразі на самоізоляції у нас перебуває понад 3 000 таких осіб. Це і ті люди, які прибули з-за кордону, і ті, хто за приписом лікарів має дотримуватися самоізоляції. Також ми маємо забезпечувати цих осіб усім необхідним. Переважно такі функції здійснюють родичі, але органи місцевого самоврядування надають допомогу 270 хмельничанам, що знаходяться на самоізоляції. Невелика частина забезпечується волонтерами. Штаб здійснює контроль за роботою мобільних бригад. Наразі на Хмельниччині їх 47. Вони здійснюють відбір проб у осіб із підозрою на коронавірус. На базі штабу ми провели їх навчання та здійснюємо їх забезпечення засобами захисту. Окрім того ми координуємо роботу 36 служб дезінфекції. Додатково координуємо роботу по дезінфекції доріг, ринків та роботу силових структур, щодо порушення карантинну, - зазначив Роман Примуш.
На брифінгу посадовець відповів на ряд важливих питань пов’язаних із поширенням COVID-19 на Хмельниччині. Зокрема розповів, як будуть діяти нові обмеження на Хмельниччині, як працюють блокпости та чому львівське сміття досі везуть на Хмельниччину.
Де обов’язкове перебування в масці?
Постанова Кабміну 211 - передбачає обов’язковий масковий режим у громадських місцях. Незалежно чи є поруч з вами люди, які перебувають на відстані понад 1,5 метри, чи ні. Чіткого визначення громадського місця у нас немає. Тому масочний режим поширюється на всі місця знаходження особи, крім її приватного помешкання.
У яких випадках дозволено пересування особам 60+?
Постановою заборонено будь-яке пересування людям старше 60 років. Крім окремих випадків, коли вони працюють у соціально важливих сферах і мусять здійснювати свої безпосередні обов’язки. До прикладу, у сфері ЖКГ. Там, всі ми розуміємо, що люди не можуть працювати дистанційно. Але, якщо вони не задіяні в дезінфекції міста та знаходяться у групі ризику, ми рекомендуємо роботодавцям відправити таких працівників в оплачувану відпустку. Всіх дачників ми просимо наразі відкласти свої поїздки за місто. Адже ситуація з захворюванням наростає, тому потрібно подбати про безпеку. Тим хто змушений іти за продуктами, бо немає кому - варто звернутися за допомогою на гарячу лінію соцзахисту (0800 50 29 58) або на гарячу лінію штабу (068 312 99 04). І там нададуть необхідну допомогу.
Скільки в області людей, які потребують допомоги з доставлення продуктів та медикаментів? Та скільки є соцпрацівників, які можуть надати таку допомогу?
На території області 71 тисяча осіб знаходиться під наглядом соцзахисту. Допомоги з доставки продуктів наразі потребують десь 17 тисяч. У нас є 1130 соцпрацівників, які надають таку допомогу. Вони проінструктовані, як комунікувати із цими підопічними та мають засоби захисту.
Для чого носити при собі документи, які посвідчують особу?
На сьогодні кожен громадянин України, залишаючи межі свого будинку, має носити при собі паспорт чи інші документи, що посвідчують його особу. Це робиться для того, щоб виявляти порушників самоізоляції, обсервації та порушників карантинного режиму.
Якщо людина прямує через парк на роботу і її зупиняє поліція, вона отримає штраф?
Для того, щоб уникнути непорозумінь, правоохоронним органам слід вказати причину проходження через парк. Показати документи. Пояснити, що ви прямуєте на роботу, вказати місце, де працюєте та посаду. Це потрібно зробити для того, щоб працівник поліції міг перевірити цю інформацію. В такому разі вас просто пропустять без жодного штрафу.
Чи забезпечені медзаклади Хмельниччини кисневими концентраторами та апаратами ЕКМО? (ЕКМО - це апарати екстракорпоральної мембранної оксигенації для важких хворих на коронавірус)
Апаратів ЕКМО в Україні всього три. На Хмельниччині їх взагалі немає. Заклади охорони здоров’я не ставили їх у перелік необхідного забезпечення. Кисневих концентраторів наразі є 26. В ідеалі, щоб забезпечити всі медзаклади Хмельниччини нам їх потрібно ще 141.
Чи достатньо одного ампліфікатора на Хмельниччину?
На сьогодні одного ампліфікатора достатньо. Наразі виникає лише питання по забезпеченню ПЛР-тестами. Поки в області вони є.
Чи може хмельницький “Новатор” випускати апарати ШВЛ та що для цього потрібно?
На базі заводу “Новатор” можуть випускати такі апарати. Але є ряд технологічних питань. Ми передали заводу “Новатор” один із апаратів ШВЛ. Але вони зазначили, що він вже застарілий і попросили новий апарат для ознайомлення. Ми пообіцяли, що дамо їм таку можливість, коли нові апарати надійдуть до області.
Чи можуть місцеві швейні фабрики виготовляти медичні маски?
Ми розглядали таке питання неодноразово. Частина вже розпочали виготовлення. Але проблема в тому, що виготовлення засобів захисту для медичної сфери має певним чином сертифікуватися. Не всі наші виробники мають змогу пройти таку сертифікацію. Вони виготовляють маски, але відпускати їх зможуть, як не медичний товар.
Які зміни ситуації з захворюванням на коронавірус сталися на Хмельниччині за вихідні?
За вихідні зафіксували 5 викликів з підозрою на COVID-19. Госпіталізували 2 людини. Перевірили та зняли з підозри 12 осіб. Ще по 6 підозрах очікуємо результати.
Чи здійснюють аналізи ПЛР-тестами у вихідні?
Лабораторія працює і в суботу, і в неділю. Робочий день лабораторії наразі 13 годин на день. Опрацювання матеріалів вони забезпечують повністю. Аналізи роблять по всіх зразках, які доставляють з області.
Де на Хмельниччині відвели місця для обсервації?
На цю мить ми маємо два заклади обсервації. Це заклад в Головчинцях “Берег Надії” та Центр соціальної допомоги в Кам'янці-Подільському. Вони готові приймати осіб на обсервацію. Але поки в області немає жодної особи, яка її потребує.
Чому медичне сміття зі Львову везуть до Старокостянтинова?
Сміття зі Львова на територію Хмельниччини завозять на підставі договору, який уклало місто Старокостянтинів із Львовом. Щодо ймовірної небезпеки цього сміття, то її немає. Адже, як відомо вірус передається контактним шляхом. Стосовно медичного сміття (масок, захисних костюмів, тощо) кожен заклад охорони здоров’я, який працює з медичними відходами, має відповідний протокол дій. Такі медичні відходи не можуть потрапляти в загальні відходи. За це встановлена кримінальна відповідальність.
Як працюють блокпости на кордоні області?
На сьогодні, основне завдання блокпостів - це моніторинг. Вони стежать, щоб не було перевезень груп людей, щоб не були порушені правила дотримання самоізоляції. Також вони здійснюють температурний скринінг, щоб унеможливити поширення COVID-19. На цей час діє 15 блокпостів. За добу перевіряється понад 1500 тисячі автомобілів. Це близько 4,5 тисяч осіб. Якщо буде необхідність закривати кордони між областями, такі блокпости протягом пів години перепрофілюються і будуть здійснювати такі перекриття.
Чи ефективні такі моніторинги за допомогою блокпостів?
У нас на початку діяло 17 блокпостів, 2 ми зняли, бо кількість людей, які пересуваються територією області скоротилася. Блокпости ефективні, насамперед тому, що люди, які змушені перебувати на самоізоляції, утримуються від поїздок, бо бояться бути спіймані. Також це унеможливлює неконтрольоване пересування у транспорті великої кількості осіб.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.