Нове опікове відділення в обласній лікарні: що зробили і як виглядає (ФОТО, ВІДЕО)
-
Ремонт мали зробити в рамках «Великого будівництва», але завадило російське вторгнення.
-
За це взялися у вересні минулого року.
-
Близько половини пацієнтів опікового відділення — військові.
-
Керівник лікарні каже, що для хворих тут все безкоштовно.
У третьому корпусі Хмельницької обласної лікарні звершили ремонт єдиного в області опікового відділення, який тривав з вересня минулого року. На це витратили близько 14,6 мільйона гривень, в тому числі понад 12 мільйонів з державного бюджету, близько 2,2 мільйона з обласного бюджету та понад 0,4 мільйона з бюджету лікарні. Сьогодні, 30 серпня, відділення презентували журналістам.
Ремонт у відділенні мали зробити ще до повномасштабного вторгнення в рамках «Великого будівництва». Однак через війну плану відклали. Про це розповів директор Хмельницької обласної лікарні Яків Цуглевич. Зрештою за роботу взялися у вересні минулого року, найнявши приватного підрядника. Пацієнтів опікового відділення тимчасового перемістили у відділення неврології. Там же обладнали опікову операційну.
Під час ремонту у відділенні повністю замінили покриття підлоги, стін та стелі, замінили вікна й комунікації. При цьому обладнали системи кондиціювання, рекуперації та вентиляції у всіх приміщеннях. Також встановили обладнання, як от ліжка (у палатах та операційній), стільці, столи, сухожарову шафу та шафи для зберігання медикаментів.
У відділенні тепер є не тільки звичайне освітлення, а й нічне та аварійне. Останнє працює у випадку відключення світла. Кожне ліжко пацієнта має пульт, з допомогою якого можна подати сигнал на пост медсестри. Надалі планується виводити показники з моніторів пацієнтів на єдиний монітор на пості.
В процесі ремонту у відділенні обладнали палати — звичайні, дитячу та інтенсивної терапії. Ще там нині є операційна, перев’язувальна, сестринська кімната, ординаторська, кабінет завідувача, санвузол та два пости медсестер. Переводити пацієнтів, а їх зараз 14, у нове відділення почнуть вже сьогодні, 30 серпня.
Нині опікове відділення обласної лікарні налічує 30 ліжок, в тому числі 5 дитячих та 5 резервних, які постійно тримають вільними на випадок непередбачуваного надходження пацієнтів. Близько половини пацієнтів відділення складають захисники України. Завідувач Олександр Гринчук розповідає — останнім часом військових побільшало через активне використання ворогом дронів.
Коли пацієнти потрапляють в опікове відділення, їм надають високоспеціалізовану допомогу, а коли стан покращиться, відправляють на доліковування та реабілітацію в інші заклади. У випадку з військовими це госпіталь ветеранів війни. Таким чином звільняються місця для нових пацієнтів. Найближчим часом очікують прибуття евакуаційного потяга, тому відділення поповниться новими пацієнтами-військовими.
За словами Олександра Гринчука, у його відділенні застосовують всі наявні в Україні технології та методи лікування опіків, за виключенням мікрохірургії. У відділенні є 36 працівників, в тому числі 5 хірургів-комбустіологів, 6 анестезіологів, 15 медсестер та 10 санітарок. Значна кількість медсестер зумовлена тяжким станом пацієнтів. Частина з медсестер можуть навіть робити анестезію. У 60% випадках навіть перев’язки роблять зі знеболенням.
Для лікування пацієнтів застосовують різні прилади, як от електроножі, апарати діатермокоагуляції для зупинки кровотеч та дерматоми. Останні потрібні для зрізання здорової шкіри пацієнта та подальшої пересадки на обпечену частину тіла. Дерматоми знімають шкіру товщиною 0,1-0,2 міліметра, тобто близько товщини волосини. Шкіру для пересадки беруть з будь-якого цілого місця, за виключенням обличчя. Рана після цього заживає, при чому тривалість різна — від 10 днів у дітей до кількох тижнів у літніх людей та пацієнтів з діабетом.
Тривалість лікування в опіковому відділенні різна — часом вистачає одного дня, часом потрібно три місяці. Буває, що одній людині під час лікування роблять 15 операцій. У відділення потрапляють люди з серйозними опіками — часом і 100% тіла. Відділення має низьку дитячу смертність. За останні сім років тут був тільки один випадок смерті дитини, яка отримала значні опіки у пожежі й також мала дитячий церебральний параліч.
Методи та обладнання опікового відділення дають можливість застосовувати різні види знеболення. Це може бути і звичайний наркоз, і тільки анестезія, коли пацієнт перебуває у свідомості, але не відчуває болю. Також застосовується провідникова анестезія, коли лікар з допомогою апарата УЗД виявляє нервовий стовбур, вводить туди ліки й блокує його. Таким чином можна знеболити кінцівку на кілька годин. Олександр Гринчук зазначає — цей метод зручний та маловитратний.
В опіковому відділенні також лікують обмороження та трофічні виразки. Крім того, виправляють дефекти шкіри після травм. Мова йде про рубці, які можуть призводити до інвалідизації та деформації суглобів, пальців чи обличчя. Особливо часто таке трапляється серед військових. Тобто у відділенні проводять реконструктивні пластичні операції.
До повномасштабного вторгнення у відділенні щороку лікували близько 400 пацієнтів, після початку великої війни близько 500 щороку, а за перше півріччя 2024 року тут побувало близько 300 людей, тобто за підсумками року їх буде ще більше, ніж раніше. Оскільки відділення єдине в області, його лікарі подеколи оперують в інших медзакладах. Олександр Гринчук згадує — у перші пів року повномасштабного вторгнення майже щодня їздив у військовий госпіталь. За цей час тамтешні лікарі підвищили кваліфікацію.
За словами Якова Цуглевича, відділення забезпечується медикаментами, витратними матеріалами та замінниками шкіри. Тому, каже керівник лікарні, ніхто з пацієнтів тут гроші не витрачає.
Нагадаємо, раніше ми розповідали вам, що кожен пацієнт може отримати компенсацію, якщо він заплатив за те, що гарантується державою безкоштовно. Для цього потрібно зібрати підтвердження того, що з пацієнта брали гроші чи вимагали самостійно щось купити. Це можуть бути диктофонні записи, чеки, папірці з призначеннями тощо. Після цього слід звернутися до НСЗУ з проханням про компенсацію. Робити це можна і після закінчення лікування. Випадки, коли пацієнтам компенсували витрати на лікування, були в тому числі й у Хмельницькому.
Читайте також:
- 24,9 мільйона на обладнання: що замовила Хмельницька обласна лікарня (СПИСОК)
- Заплатили за лікування, яке має бути безкоштовним? Голова НСЗУ пояснила, як повернути гроші
- Хмельничани отримуватимуть протези суглобів через електронну чергу, — МОЗ
- За участі хмельницького кардіохірурга волинянину зробили складну операцію на серці
- У Хмельницькому районі дитину прооперували за хибним діагнозом. Лікаря судитимуть
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Наталія Наконечна
Майя Кушнір Лижник reply Наталія Наконечна
Світлана
Ivan