Хмельничани отримуватимуть протези суглобів через електронну чергу, — МОЗ

-
2023 року майже половину операцій з заміни суглобів проводили у закладах, куди самі суглоби за бюджетні гроші не постачалися.
-
Тобто їх купували самі пацієнти.
-
МОЗ хоче змінити ситуацію — зробити процес прозорим та припинити зловживання й маніпуляції.
В Україні запустять електронну чергу пацієнтів, які потребують імплантації протезів суглобів. Перш за все йдеться про кульшовий (тазостегновий) та колінний суглоби. Спершу чергу запустять у тестовому режимі та проведуть навчання фахівців з користування системою. Коли черга запрацює повністю, пацієнти отримуватимуть суглоби для імплантації безоплатно — їх попередньо закуповуватиме держава. Планується, що повноцінний запуск черги буде у січні наступного року. Про це сьогодні, 26 серпня, повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.
У відомстві зазначають, що минулого року 48% усіх операцій зі встановлення штучних суглобів припадали на заклади, куди не розподілялися самі штучні суглоби, придбані за бюджетні гроші. Тобто пацієнти купували суглоби за свої гроші, таким чином «йшлося про неформальні платежі, які йдуть комусь в кишені». У МОЗ вважають, що впровадження електронної черги зробить процес отримання штучних суглобів прозорим та запобігатиме зловживанням і маніпуляціям.
МОЗ також повідомило, що цього року держава централізовано закупила 37 809 кульшових та колінних суглобів. Їхнє постачання очікується у кінці цього року. Додамо, що протези суглобів закуповує не тільки держава. За даними системи «Prozorro», на Хмельниччині цим займається Хмельницька обласна лікарня. Так, у червні цього року заклад замовив 27 протезів кульшового суглоба та 11 протезів колінного суглоба. Конкуренції на тендері не було, постачальником стала ФОП Суліна Наталія Максимівна, зареєстрована за п’ять місяців до оголошення закупівлі. Договір уклали на суму 1 992 400 гривень з податками. Підприємиця має надати суглоби до кінця цього року.
Нагадаємо, що раніше ми розповідали вам зловживання та маніпуляції, до яких можуть вдаватися медики Хмельниччини. Це стосується також і протезування. Зокрема:
- медики можуть казати, що певні ліки, медзасоби чи протези (суглобів, кришталиків тощо), закуплені за бюджетні гроші, є неякісними або не підходять пацієнту, і при цьому пропонувати купити їх у приватників, де товари нібито якісніші чи мають кращі характеристики
- або ж так само медики можуть пропонувати купити щось у приватників, виправдовуючи це тим, що за бюджетні гроші це начебто не закуповувалося, чи просто направляти у приватні медзаклади для отримання певних послуг
- медики можуть невиправдано проводити медичні маніпуляції, аби отримати за них компенсацію від НСЗУ, до прикладу, проводити фактично зайві кесареві розтини
- медики можуть вносити в електронну систему охорони здоров’я відомості про послуги, які фактично не надавалися, аби отримати за них компенсацію від НСЗУ
Про все це розповідала голова НСЗУ Наталія Гусак під час своїх візитів у Хмельницький.
Крім того, раніше ми розповідали вам, що кожен пацієнт може отримати компенсацію, якщо він заплатив за те, що гарантується державою безкоштовно. Для цього потрібно зібрати підтвердження того, що з пацієнта брали гроші чи вимагали самостійно щось купити. Це можуть бути диктофонні записи, чеки, папірці з призначеннями тощо. Після цього слід звернутися до НСЗУ з проханням про компенсацію. Робити це можна і після закінчення лікування. Випадки, коли пацієнтам компенсували витрати на лікування, були в тому числі й у Хмельницькому.
Читайте також:
- Заплатили за лікування, яке має бути безкоштовним? Голова НСЗУ пояснила, як повернути гроші
- НСЗУ перевіряє медзаклади Хмельниччини. Які порушення виявили
- Побори, «фуфломіцини» та фальсифікації: як (не)працює медична реформа на Хмельниччині
- «Пухлина, більша за серце»: історія хмельничанки Надії Саврацької, яка поборола рак
- За участі хмельницького кардіохірурга волинянину зробили складну операцію на серці
- У Хмельницькому створять ДНК-лабораторію для встановлення осіб загиблих
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.