Що робити у разі радіаційної аварії: інструкція від МОЗ

Що робити у разі радіаційної аварії: інструкція від МОЗ
Фото ілюстративне

В Міністерстві розповіли про основні кроки як захистити себе і не панікувати. Разом з тим запевнили, що наразі небезпеки немає. 

5 серпня окупанти двічі за день обстріляли Запорізьку атомну електростанцію. На сьогодні вона є найбільшою атомною на континенті. Також, у квітні над водоймою-охолоджувачем Хмельницької АЕС були зафіксовані дві крилаті ракети, випущені російськими військовими. Все це доводить, що росіяни спеціально наражають на небезпеку ядерні об’єкти. 

Відтак, зважаючи на те, що країна-терорист не дотримується жодних законів та правил ведення війни, у Міністерстві охорони здоров’я розповіли базові правила поведінки для кожного у випадку радіаційної аварії. 

Разом з тим, у МОЗ зазначають, ядерно-стратегічні об’єкти будуються таким чином, щоб витримувати значні фізичні пошкодження. Також на кожній АЕС щодня моніторять радіаційний фон. Станом на 7 серпня жодних відхилень від природного фону не зафіксували. Однак, бути готовим та знати що робити у разі радіаційної небезпеки не завадить.

Відео дня

— Основне – потрібно залишатись в приміщенні або терміново у нього зайти, якщо ви знаходитесь на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку варто виконати, — зазначають у відомстві

Алгоритм дій у разі радіаційної аварії:

Перебувайте в укритті

Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Це може бути підвал або середина будівлі. Варто також тримати поруч домашніх тварин, не дозволяти їм гуляти на вулиці. Якщо можливо:

Залишайтесь в укритті, допоки офіційна влада не надала інших вказівок. 

Слідкуйте за офіційними джерелами інформації

Користуйтесь повідомленнями від: 

Увімкніть телебачення, радіо, слідкуйте за офіційними каналами місцевої влади. До прикладу, підпишіться на такі канали в Telegram або Facebook. Якщо місцева влада та надзвичайники дають вказівки – виконуйте їх обов’язково. 

Знезаразьте себе

У МОЗ радять робити це таким чином:

Безпека води та харчових продуктів 

Допоки рятувальники чи влада не повідомили про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Пакування захищає рідину всередині від радіоактивних речовин. 

Важливо: кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.

Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе, а також пакувань з їжею і водою.

Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

За аналогією із водою, харчові продукти є безпечними, якщо зберігались у герметичних контейнерах:

Також безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери. Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Теж саме зробіть із кухонним приладдям перед використанням. 

Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Коли варто приймати йодид калію? 

Йодид калію – це сіль, схожа на кухонну. У аптеках він найчастіше продається у формі таблеток. Якщо його приймати вчасно й у визначеному дозуванні, йодид калію блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою. Це знижує ризик розвитку раку щитоподібної залози та інших її захворювань.

Він не захищає людей від радіації, а захищає тільки щитоподібну залозу від впливу радіоактивного йоду. Тобто захистити себе можливо лише за умови дотримання трьох основних правил – перебувати в укритті, слідкувати за офіційною інформацію та виконувати вказівки органів влади. 

Йодид калію слід приймати лише, якщо ви отримали таку вказівку від органів влади чи ДСНС. Приймати йодид калій для «профілактики» без потреби – недопустимо. Це може зашкодити вашому здоров’ю. Також важливо, що йодна профілактика здійснюється одноразово. Тобто вживання йоду зараз не має жодного сенсу, наголошують в МОЗ. 

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (1)
  • ЧитачЧитачів

    До чогось нас готують?

keyboard_arrow_up