Одні торгові точки зачинені, інші - працюють.
Зараз найгірші торги за останніх 12 років - продавчиня.
Здійснення адресної доставки замовлень та відправки онлайн-замовлень - можливість не повністю зупинити бізнес.
Покупцям заходити на територію речового ринку заборонено, - заступник міського голови.
Через червону зону карантину, продавці Хмельницького речового ринку мають працювати онлайн та за адресною доставкою товару. Що про це думають продавці й покупці та чи дійсно дотримуються обмежень, дізнавалася журналістка vsim.ua.
Зазвичай у неділю розпал торгівлі, але через карантинні обмеження більшість рядів закриті. Проте є десятки торгових точок, які працюють.
На контейнерах є оголошення “Відпуск товару відбувається за попередньою домовленістю” та “Відправляємо онлайн замовлення та на виніс”. Але чи хтось це контролює? З десяток продавців відмовились коментувати роботу ринку, але запевняють - відкрились аби лише віддати замовлення.
Продавчиня з 12-річним досвідом Людмила розповідає, що через карантині обмеження - ще минулорічні - відкрила інтернет-магазин. У неділю прийшла на робоче місце за попередньою домовленістю з покупцем. На момент, коли давала коментар, зачинялась. Каже, у вівторок на роботу не вийде - карантин.
- Не дозволено нам працювати, адміністрація ринку сказала. Ми і не виходимо. Домовилася з дівчинкою, що прийдуть і поміряють штани. Прийшли поміряли, не підійшли. Зараз найгірші торги які були. Немає людей. Ні на виніс онлайн замовлень, ні взагалі - ніякого бізнесу немає. Відкрила сайт, але теж немає замовлень. В людей зараз немає грошей. За оренду казали повністю платити, ніяких знижок не обіцяють. Виживаємо, як можемо. Плануємо вже їхати на заробітки, - розповідає продавчиня Людмила.
Задоволена, що ринок відчинений, покупчиня Дарина. Жінка прийшла купити одяг для п’ятирічного сина. Розповідає, не любить замовляти одяг через інтернет, щоб не платити за доставку та й побачити якість товару хоче на власні очі. Купити речі без попередньої домовленості їй вдалося.
- Я працюю у сфері харчування, знаю наскільки це важко, коли зачиняють все на карантин. Звідки людям брати гроші? Як годувати та одягати дітей. Садочки ж працюють. Та і я ходжу на роботу. Ринок хай би працював. Звичайно з дотриманням карантинних обмежень, маска має бути, антисептик. А що в супермаркетах зараз менше людей, ніж на ринку? Та на ринки майже зараз не ходять. Ви подивіться скільки людей у Сільпо та АТБ, особливо, що перед Пасхою буде робитися. Працював би ринок на повну, частина б покупців пішла б в магазин, а частина сюди, - розповідає покупчиня Дарина.
У червоній зоні карантину продавці можуть перебувати на своїх робочих місцях, а покупцям заходити на територію речового ринку заборонено, повідомив заступник Хмельницького міського голови Роман Примуш.
- Я знаю, що в неділю складалися адміністративні протоколи на керівників ринків. Взагалі це під відповідальністю працівників ринку. В нас є робоча група, яка завтра (13 квітня) в активному режимі також буде працювати на ринку. Продавці повинні пояснювати: “Я здійснюю відправку лише за попереднім замовленням онлайн, або адресною доставкою. Все інше я не відпускаю”. В іншому випадку це буде підставою для адмінвідповідальності, - пояснює заступник міського голови
Роман Примуш каже, проконтролювати чи дійсно покупець прийшов лише за тими речами, які попередньо замовив й чи продавець виконує ці ж умови, досить важко. За цим слідкують правоохоронці та робочі групи, які працюють на ринках.
- Ми сподіваємось на свідомість наших підприємців. Ми розуміємо в яких складних умовах вони зараз працюють, тому це в першу чергу до їхньої самосвідомості і вміння організувати роботу. Тому що по-іншому вони наражають себе і керівників ринків на відповідні адмінстягнення. Бізнес надзвичайно зараз буде страждати від цих обмежень. Ми не зрозуміло скільки будемо знаходитись в умовах червоної зони. Це хоч якась можливість не повністю зупинитися і мати хоч якісь прибутки для утримання своїх сімей, - розповідає Роман Примуш
На сесії Хмельницької міської ради, яка відбудеться 21 квітня, депутати розглянуть питання щодо звільнення від сплати за оренду торгової точки.
- Ринки мають провести відповідний перерахунок за цей період підприємцям. Думаю, що в кожному окремому випадку буде індивідуально визначатися, чи працював підприємець, тобто чи був на місці чи не був. Якщо взагалі припинив свою діяльність, тоді нарахування не буде здійснюватись. Це вже має вирішуватись між підприємцями та адміністрацією ринків. Як заплатять за квітень, після того, як ми проведемо звільнення від сплати податків, наступного місяця менше нарахують на ту суму, яку вже заплатили, - пояснює Роман Примуш.
Міська комісія ТЕБ і НС вирішила, що непродовольчі ринки мають працювати у такому режимі до 18 квітня. Якщо продовжать червону зону карантину, продовжиться і, так звана, онлайн торгівля.
-Керівникам непродовольчих ринків забезпечити доступ підприємців до робочих місць для здійснення адресної доставки замовлень, відправки онлайн-замовлень та на виніс.
- Суб’єктам господарювання, розташованих на непродовольчих ринках здійснювати діяльність шляхом застосування адресної доставки замовлень, відправки онлайн-замовлень та на виніс.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.