Кладовище для домашніх тварин: які перспективи його створення у Хмельницькому
-
Розмови про облаштування цвинтаря ведуться ще з 2019-го.
-
Тоді не могли визначитися із земельною ділянкою.
-
Ми запитали у влади за яких умов та коли воно може з’явитися в місті.
Коли приходить час, в усіх власників домашніх тварин виникає питання: «Де поховати свого улюбленця?». У Хмельницькому офіційного кладовища для тварин немає. Тому люди самотужки організовують стихійні цвинтарі. Раніше такий був у Дендропарку. Також існує нелегальне у мікрорайоні Ракове. Часто люди ховають котів, собак й інших улюбленців деінде: в лісопосадках, парках, біля водойм або навіть на власних подвір’ях.
Ми дізналися, коли та за яких умов в Хмельницькому можуть створити кладовище для домашніх тварин.
Ховають за містом або у лісопосадках
Пані Юлія прожила зі своїм домашнім улюбленцем понад десять років. Вона підібрала свого собаку з вулиці вже дорослим. Нещодавно він сильно захворів. Вона робила все можливе, аби він одужав. Але собака помер. Тоді жінка зіштовхнулася із новою проблемою: де його поховати?
– Нам прийшлося «викручуватися»: мій Вовчик – великий собака, 30 кілограмів. Могилка виходить велика. Будь-де його не поховаєш. Прийшлося їхати в лісопосадку, там де немає людей і ховати посеред лісу. Але туди пішки не дійдеш. А я б хотіла його навідувати частіше, – розповіла хмельничанка журналістці vsim.ua.
Із подібною проблемою три роки тому зіштовхнувся і хмельничанин Василь, коли йому довелося ховати свого домашнього улюбленця. Собака прожив в сім’ї 13 років і помер після нещасного випадку: його збила машина. Чоловік одразу збагнув, де було б добре спочивати його чотирилапому другу. Це далеко за містом: туди вони часто їздили влітку збирати суницю.
– Там гарна полянка. І людей мало. І я знаю, що ніякої забудови там не буде – я переживав, щоб його спокій ніхто не порушив. Але це далеко. І їздити постійно не можу. А дуже б хотілося навідувати його час від часу. Це був дуже хороший пес. Ми за ним скучаємо, – розповів чоловік.
У 2023-му на сайті місцевих петицій з’явилося звернення до Хмельницького міського голови: жінка просила відвести окрему земельну ділянку для поховання домашніх тварин. Або ж створити крематорій.
– Повинно бути місце для поховання тварин. Якщо його немає, то ви тим самим спонукаєте людей чинити правопорушення на поховання тварин у неприпустимих для того місцях. Просимо вас вжити заходів для побудови кладовища для тварин. Або створити крематорій, щоб люди могли забирати прах своїх тварин. Безліч людей підтримає дане рішення та зможе законно ховати своїх тварин у відведеному місці для цього, – зазначала авторка.
З безпритульними проблем немає
Що стосується безпритульних тварин: ними в Хмельницькому займається комунальне підприємство «Спецкомунтранс». Якщо, наприклад, собаку збила машина – трупи чотирилапих вивозять на утилізацію на спеціалізоване підприємство неподалік Розсоші. Однак домашні тварини – не в їхній компетенції.
– Ми займаємося безпритульними тваринами. Це якщо десь машина збила чи скажемо десь своєю смертю собака померла – ми забираємо. Людина, якщо вона доглядає за собакою й вона померла – то й людина повинна думати, де її похоронити чи утилізувати тіло, – розповів vsim.ua директор КП «Спецкомунтранс» Олександр Зімін.
Така практика існує й в інших містах України. Наприклад на Рівненщині цим займається Костопільська філія Державного підприємства «Укрветсанзавод».
Не можуть знайти місце для кладовища
У 2019-му у коментарі vsim.ua в Департаменті інфраструктури повідомили: проблема «зависла» через відсутність необхідної земельної ділянки.
– У зв’язку із такою щільністю забудови у місті наразі немає вільних ділянок. Дійсно проблема є і питання залишається відкритим. Проте хмельничани мають розуміти, що захоронення подібні до поховань у Дендропарку протизаконні. Одне діло поховати тварину у себе на подвір’ї, якщо це приватна територія, інша - у місці громадського користування. За такі дії передбачений штраф, – пояснила тоді начальниця відділу благоустрою управління ЖКГ Тетяна Циб.
Час йде, а проблема все та ж: немає відповідного місця для облаштування цвинтаря. Журналістка vsim.ua поспілкувалася із міським головою Олександром Симчишиним. Він розповів: від ідеї створення кладовища не відмовилися. Однак, як і тоді, проблема у земельній ділянці. Адже вона має відповідати певним екологічним нормам, а також бути в межах міста, щоб людям було зручно туди доїжджати.
– Допоки такої земельної ділянки ми знайти не можемо. До неї є специфічні санітарні норми. Зрозуміло, що вона й має мати якийсь зручний під’їзд, якусь логістику. Це не можна зробити десь в полі – туди банально ніхто не буде їздити. Люди й далі будуть собі «де знайшли – там поховали». В нас є земельні ділянки в сторону Копистина, в сторону Шаровечки, але вони всі далеко. Ми розуміємо, що якщо це зробимо, то людина не буде везти собаку з Раково десь під Шаровечку ховати.
Ще одна причина – брак коштів. Зараз значну частину видатків з міської казни скеровують на підтримку Збройних Сил, а також на нагальні потреби, – каже мер міста. А для облаштування кладовища для тварин потрібна не лише земельна ділянка, а й інфраструктура.
– Кладовище – це не просто голе поле. Це якась огорожа, якесь тверде покриття. На перспективу й інші комунікації. Та для початку хоча б якийсь щебінь висипати й огорожу зробити. Зрозуміло, що зараз ми цього робити не можемо, адже всі видатки ми віддаємо на Сили оборони й доріг не робимо взагалі.
– Ми від цієї ідеї не відмовляємося. В нас є ініціатива і від громадських організацій, які займаються тваринами. Та і самі ми цю історію підтримуємо: це нормальне, цивілізоване розв'язання проблеми, – підкреслив міський голова.
Вимоги до кладовищ
Зауважимо, згідно із Законом України «Про ветеринарну медицину» існує низка вимог до облаштування кладовищ для тварин. А це:
- територія повинна мати нахил у протилежний від поселень та водойм бік;
- місце поховання має бути віддалено від громадських місць та рекреаційних зон не менше ніж на триста метрів;
- це не має бути узбережжя водойми.
Також самовільне поховання улюбленця має негативні екологічні наслідки як для природи, так і для самої людини, адже токсичні продукти розкладання потрапляють в ґрунт й стічні води.
Поміж іншого – за це можуть і оштрафувати. Відповідно до статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, територій населених пунктів) санкція передбачає стягнення від 20 до 80 неоподаткованих мінімумів громадян – від 340 до 1 360 гривень.
Ситуація в інших містах України
Хмельницький не перше місто, яке зіштовхнулося із цією проблемою. Наразі лише у Харкові є офіційний колумбарій для тварин. У Києві приватні фірми займаються кремацією. В столиці такі послуги коштують від 480 до 990 гривень – все залежить від того чи це буде загальна кремація, чи індивідуальна. Ціна може змінюватися й від ваги тварини. Також існують різні компанії, які займаються доставлення тіл тварин до інших міст на кремацію.
У сусідніх регіонах, таких як Вінниця, Тернопіль, Рівне також офіційних кладовищ для домашніх тварин немає. Люди облаштовують лише стихійні цвинтарі.
фото: vn.20minut.ua
Читайте також:
Хмельницькі притулки для тварин переповнені, собакам і котам бракує їжі: що буде далі
Удав на пляжі Старокостянтинова: дізналися, звідки він взявся й де живе
Новий притулок для тварин у Хмельницькому: що зараз з будівництвом
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.