66,9 гектара лісу біля Хмельницького повернули ОВА. Частиною користується фірма Лабазюка

66,9 гектара лісу біля Хмельницького повернули ОВА. Частиною користується фірма Лабазюка
Земельна ділянка з поділом на виділи
  • 1996 року земельну ділянку з лісом отримала місцева агрофірма.

  • Через 20 років її частиною почала користуватися фірма Лабазюка.

  • Замість дерев там з’явилися ставок та вертолітний майданчик.

Хмельницька компанія-банкрут повернула державі 66,9 гектара лісу, який розташований поблизу Хмельницького в Розсошанській громаді. Таку заяву на своїй Facebook-сторінці опублікував Офіс Генерального прокурора України. У повідомленні зазначено, що позов Господарського суду Хмельницької області подала обласна прокуратура.

Як ідеться в заяві, землею з 1996 року користувалася місцева агрофірма. Вона зобов’язувалася охороняти та належно використовувати ліс. Втім, там виявили незаконну вирубку, небезпечні відходи та протиправно створену водойму. Через це прокурори й звернулися до суду. Землю передали в розпорядження Хмельницької ОВА.

Про яку саме землю йдеться та як вона опинилася в агрофірми?

У повідомленні Офісу Генпрокурора не сказано, про яку саме агрофірму йдеться. Разом з тим додана карта ділянки. З допомогою неї та сайту kadastr.live можна зрозуміти, що йдеться про земельну ділянку з кадастровим номером 6825087200:06:013:0043. За даними kadastr.live, вона перебуває у державній власності та має цільове призначення «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».

Відео дня

Дані сервісу Google Earth вказують на те, що у період між жовтнем 2015 року та липнем 2016 року в лісі почали з'являтися ставки. Це супроводжувалося вирубкою дерев. Крім того, між липнем 2016 року та липнем 2017 року почалося зникнення дерев на невеликій ділянці поряд зі ставками. Станом на липень 2019 року на цьому місці вже були вертолітний майданчик та галявина.

Земельна ділянка 6825087200:06:013:0043, район 14 виділу, жовтень 2015 року. Знімок з сервісу Google Earth
Те ж місце у серпні 2020 року. Знімок з сервісу Google Earth

За номером ділянки також вдалося знайти рішення Господарського суду, який повернув землю в розпорядження держави. Воно винесене 3 жовтня 2024 року та доступне у реєстрі судових рішень. Як ідеться у документі, в травні 1995 року Розсошанська сільська рада ухвалила рішення, на підставі якого у лютому 1996 року 699,5 гектара землі державним актом передали у користування акціонерному товариству «Агрофірма „Проскурів“». Земля призначалася для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

  • Довідка. «Агрофірма „Проскурів“» була зареєстрована у квітні 1998 року у Хмельницькому. Принаймні від березня 2016 року вона є колективним підприємством. Нині її статутний капітал складає понад 1,5 мільйона гривень. Основним видом діяльності фірми є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Від липня 2000 року до квітня 2021 року директором був Іван Рудик, а від квітня 2021 року — Андрій Рудий. У січні 2021 року було повідомлено про порушення справи про банкрутство, а у листопаді 2022 року — про початок процедури санації (запобігання банкрутства й фінансового оздоровлення). Імена засновників у реєстраційних даних компанії не вказані. Такі дані є в аналітичній системі «YouControl».

Тоді ж, у лютому 1996 року, була зареєстрована земельна ділянка площею 66,9 гектара, про яку йдеться у цьому матеріалі. Власником є держава в особі Хмельницької обласної державної адміністрації. На підставі державного акта, виданого в лютому 1996 року, «Агрофірма „Проскурів“» зареєструвала за собою право постійного користування ділянкою у квітні 2016 року.

Яке відношення до ділянки має нардеп Лабазюк?

Тоді ж, у квітні 2016 року, компанія погодилася передати частину ділянки, а саме 3,475 гектара, в довгострокове користування іншій фірмі — ТОВ «Саман-Глей». Відповідне рішення Хмельницька ОДА ухвалила у серпні 2016 року. Термін користування складав 10 років, призначення — «для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей». Ці 3,475 гектара в окрему земельну ділянку не виділялися. Розташована ця частина там же, де згадані вище вертолітний майданчик та ставки.

На зображенні може бути: карта
Світло-блакитна лінія — межа земельної ділянки 6825087200:06:013:0043. Зеленими цифрами позначені виділи. №№ 3, 4, 5, 14, 15, 16, 17, 18 — ті, якими користується ТОВ «Саман-Глей»
  • Довідка. ТОВ «Саман-Глей» зареєстроване у селі Попівці Волочиської громади в травні 2010 року. Керівником вказаний Дмитро Остапчук. Основним видом діяльності компанії є організування інших видів відпочинку та розваг, статутний капітал складає 207 тисяч гривень. Фірма належить до групи «Вітагро» народного депутата Сергія Лабазюка — він вказаний кінцевим власником. Засновником компанії є приватне підприємство «Аграрна компанія 2004», яке також належить нардепу. Такі дані є в аналітичній системі «YouControl».

У вересні 2018 року колективне підприємство «Агрофірма „Проскурів“» та ТОВ «Саман-Глей» уклали договір платного користування ділянкою площею 3,475 гектара. У договорі було вказано, що на момент укладання територія вільна від об’єктів нерухомості. Того ж місяця сторони підписали акт приймання-передачі ділянки.

Протягом 19-28 лютого 2020 року Держекоінспекція проводила позапланову перевірку КП «Агрофірма „Проскурів“». В ході обстеження на земельній ділянці виявили 12 відкритих металевих місткостей об’ємом близько 200 літрів кожна. Вони були частково наповнені невідомими пастоподібними відходами зелено-коричневого та сірого кольорів. Місткості на ділянці були розміщені хаотично, деякі на землі, а деякі частково вкопані в землю. Держекоінспекція зробила висновок, що КП «Агрофірма „Проскурів“» порушило закон, адже не запобігло забрудненню та не вжило заходів з його ліквідації. Для з’ясування типу та обсягу забруднення відібрали проби ґрунту.

В КП «Агрофірма „Проскурів“» тоді повідомляли, що нічого не знають про місткості на ділянці. Держекоінспекція винесла припис з вимогою усунути порушення та дала на це чотири місяці, від 3 березня до 3 липня 2020 року. Пізніше термін перенесли до кінця карантину.

У березні 2021 року Хмельницька обласна прокуратура повідомила Держгеокадастр, що має підозри щодо порушення земельного законодавства на території Розсошанської громади. Приводом стала публікація під назвою «Як літає Лабазюк» на сайті taemno.net. Станом на зараз сайт та матеріал недоступні, копії на web.archive.org також немає.

Земельна ділянка 6825087200:06:013:0043, район 14 виділу, жовтень 2021 року. Знімок з сервісу Google Earth

Проте сторінка згаданого сайту у Facebook збереглася. На ній є дві публікації, де згадується Сергій Лабазюк, вертолітний майданчик у Розсошанській громаді та вертоліт, яким, як стверджують автори, користувався депутат. Дописи вийшли у лютому та березні 2021 року.

  • Суть цих публікацій зводиться до того, що Сергій Лабазюк користується вертолітним майданчиком, який облаштували, вирубавши дерева на території, якою користується його фірма, ТОВ «Саман-Глей». Крім того, депутат регулярно користується вертольотом, який не згаданий у його деклараціях. До того ж, згідно з публікаціями, неподалік майданчика розташовані об’єкти нерухомості, які оформлені на дружину й теперішню голову облради Віолету Лабазюк, а також її матір та підставних осіб.

Як землю повертали у розпорядження держави?

Тепер повернемося до долі земельної ділянки. У відповідь на повідомлення прокуратури в Держгеокадастрі написали, що перевіряють інформацію. Тоді ж, у березні 2021 року, прокуратура повідомила Хмельницьку ОДА про публікацію «Як літає Лабазюк». Крім того, прокурори просили пояснити, на яких підставках ТОВ «Саман-Глей» дали землю в користування і на яких підставах там проводили господарські роботи (в тому числі вирубку дерев та облаштування вертолітного майданчика). У відповідь ОДА повідомила, що раніше КП «Агрофірма „Проскурів“» рекомендували укласти з ТОВ «Саман-Глей» договір використання землі з оплатою.

Місяцем пізніше, у квітні 2021 року, Держекоінспекція повідомила ОДА, що підстав для позапланової перевірки КП «Агрофірма „Проскурів“» немає. Цю інформацію ОДА передала прокуратурі, а також чиновники вказали, що не заперечуватимуть щодо того, щоб прокуратура відстоювала інтереси держави в описаній ситуації. Зазначимо, що у своїх листах ОДА неодноразово повідомляла прокуратуру, що не заперечує проти представництва останньою інтересів держави (мається на увазі в тому числі позов до суду).

Тим часом перевірку ділянки провів Держгеокадастр. В акті від 13 квітня 2021 року йшлося, що земля, якою користується ТОВ «Саман-Глей», огороджена парканом та перебуває під охороною. На території є ставок площею близько 2300 квадратних метрів, майданчик, схожий на вертолітний, а також дерев’яні та металеві споруди. Доступу до території фахівці Держгеокадастру не отримали. Чиновники зробили висновок про наявність порушення Земельного кодексу, що тягне за собою адміністративну відповідальність. Про це повідомили прокуратуру.

Своєю чергою Держекоінспекція вирішила провести позапланову перевірку лісомисливського відділу КП «Агрофірма „Проскурів“». Вона відбулася протягом 22-30 квітня 2021 року. Фахівці з’ясували, що у виділі №4 (площа 0,4 гектара), яким користувалося ТОВ «Саман-Глей», за документами є дерева, яким понад 20 років. А фактично ні дерев, ні пеньків там не було. Крім того, на території був ставок, якого в документах немає. У цьому всьому Держекоінспекція порушень закону не побачила, про що було вказано в акті.

У травні 2021 року Хмельницька ОДА звернулася до КП «Агрофірма „Проскурів“» з проханням, щоб та якнайшвидше припинила договір з ТОВ «Саман-Глей». Того ж місяця прокуратура запитувала в ОДА, чи вживали там заходів або чи планують їх вжити. ОДА повідомила про своє звернення до КП «Агрофірма „Проскурів“» і фактично вчергове запропонувала прокуратурі звернутися до суду. Далі відбувався обмін інформацією між ОДА, Держекоінспекцією, прокуратурою та КП «Агрофірма „Проскурів“».

У вересні 2021 року КП «Агрофірма „Проскурів“» та ТОВ «Саман-Глей» уклали додаткову угоду, згідно з якою основний договір діє до 5 серпня 2026 року включно. Того ж місяця прокуратура повідомила ОДА, що ні адміністрація, ні інші органи (Держекоінспекція, Держгеокадастр) не забезпечили проведення необхідних перевірок. Також прокуратура вказувала, що наявної інформації недостатньо для звернення до суду, притягнення винуватих до відповідальності, усунення порушень та відшкодування збитків.

Далі тривав обмін листами різних органів. Зокрема, у квітні 2022 року держекоінспекція повідомила Розсошанську сільську раду, що не може проводити перевірки до закінчення воєнного стану. У серпні 2022 року була проведена судова інженерно-екологічна експертиза в рамках відкритого кримінального провадження. У висновку йдеться, що ґрунти на земельній ділянці станом на квітень 2016 року мали перевищення фонової концентрації амонію та незначне перевищення гранично допустимої концентрації рухомих форм фосфору.

У вересні 2023 року ділянку обстежувала комісія Розсошанської сільської ради. Вона встановила, що місткості з невідомими відходами все ще перебувають на території.

У жовтні 2023 року обласна прокуратура попросила окружну прокуратуру надати матеріали кримінального провадження щодо забруднення земель шкідливими відходами (частина 1 статті 239). Там повідомили, що справу надіслали в міськрайонний суд, який у жовтні 2022 року ухвалив рішення закрити її за терміном давності. З суду в прокуратуру справу не повертали.

Тоді ж, у жовтні 2023 року, керуючий санацією КП «Агрофірма „Проскурів“» (в межах процедури банкрутства) погодився надати ТОВ «Саман-Глей» дозвіл на користування територією, яку вона займала, на 49 років. Таку ж позицію зайняло Державне агенство лісових ресурсів.

У грудні 2023 року ТОВ «Саман-Глей» звернулося до ОВА з проханням подовжити термін дії договору про користування територією та збільшити її площу. У січні 2024 року фірма попросила не розглядати її звернення. Всі ці події супроводжувалися обміном листами між різними організаціями.

Зрештою обласна прокуратура звернулася до Господарського суду Хмельницької області. Він розпочав провадження у червні 2024 року. Прокуратура просила повернути всю земельну ділянку (66,9 гектара) у розпорядження держави в особі Хмельницької ОВА. КП «Агрофірма „Проскурів“» проти цих вимог не заперечувала. Її представники зазначили, що були б згодні зробити це і без звернення прокуратури до суду. При цьому порушень зі свого боку агрофірма не визнавала.

Тим часом ТОВ «Саман-Глей» порушень зі свого боку не визнавало та просило відмовити у задоволенні позовних вимог. Зокрема, у тексті судового рішення є таке:

— ТОВ «Саман-Глей» вважає, що зведення елементів благоустрою не вплинуло на погіршення стану лісової земельної ділянки, а навпаки — слугує позитивним чинником для її збереження, захисту від незаконного проникнення сторонніх осіб, запобігає знищенню і захаращенню дерев та чагарників. Щодо посилання на відсутність у матеріалах лісовпорядкування та картографічних планах «Агрофірми „Проскурів“» виявленої штучно створеної водойми, звертає увагу на те, що на вказану водойму наявний проєкт формування протипожежного водопостачання, згідно з яким водойма, яка розміщена на території лісової ділянки, яка надана в тимчасове користування, не є штучним водним об’єктом, а слугує зовнішнім протипожежним водопостачанням кооперативу «Розсошанський» та лісового масиву «Агрофірми „Проскурів“», — йдеться у документі.

Зрештою господарський суд виніс рішення, яким зобов’язав повернути 66,9 гектара землі у розпорядження Хмельницької ОВА. «Агрофірма „Проскурів“» має також заплатити 6056 гривень судового збору. При цьому суд вказав, що це рішення не впливає на право ТОВ «Саман-Глей» користуватися частиною земельної ділянки. Таким чином вона може продовжити займати територію. Факти порушень закону під час користування ділянкою суд визнав непідтвердженими. Рішення було ухвалене 3 жовтня 2024 року.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (18)
  • Анатолій Пахолок
    лабазу мало ще волочищини? наволоч.
  • Nadiya Artyukh
    Колись таки вдавиться злодюга - лабазюк….
  • Natali Gursch
    Ще прийде час повернути землі законним власникам, в кого забрала радянська влада в період колективізації. І усі ці лаба.. ки і такі самі призвостні знайдуть собі місце..... десь на болотах.
  • Віталій Українець
    Після війни стволи захисників будуть направлені на корупціонерів!

keyboard_arrow_up