Більша частина цих грошей — кредит.
Інше — грант та гроші місцевого бюджету.
Кошти витратять на закриття наявного полігону та будівництво заводу механіко-біологічної переробки.
На будівництво сміттєпереробного заводу Хмельницькому виділять 33,5 мільйона євро. Ця сума складається з двох частин. Перша частина — це кредит від Європейського банку реконструкції та розвитку на суму 28,5 мільйона євро. Гроші отримає комунальне підприємство «Спецкомунтранс». Виплачувати гроші потрібно буде протягом 13 років. Відсоткова ставка складає 5,75% річних.
Друга частина фінансування — грант від Інвестиційної платформи сусідства ЄС. Сума складає 5 мільйонів євро. Повертати ці гроші не потрібно. Втім, для будівництва заводу цього не вистачить. З міського бюджету додадуть 3 мільйони євро. Таким чином сміттєпереробний завод обійдеться у 36,5 мільйона євро. Це понад 1,22 мільярда гривень за курсом НБУ станом на сьогодні, 7 жовтня.
Сьогодні у міськраді підписали кредитну та грантову угоди, які передбачають виділення грошей. Кредитну угоду підписував міський голова Олександр Симчишин, грантову — директор «Спецкомунтрансу» Олександр Зімін. Загалом підписання планували провести у Лондоні, проте через карантин все провели у режимі онлайн.
— Ми вивчали максимально різний європейський та світовий досвід сміттєпереробки. Він є дуже різний, технології є фактично майже повної переробки, але вони дуже дорогі. Найдорожчий сміттєпереробний завод в Амстердамі, який переробляє 99% сміття, коштує п’ять мільярдів євро. Проєкт з такою вартістю неможливо реалізувати не тільки в межах України, а й в межах всієї Східної Європи. Тому Східна Європа пішла зовсім іншим шляхом — це механіко-біологічна переробка. Такий варіант відповідає нашим фінансовим можливостям та складу того сміття, який продукують хмельничани, — розповів під час брифінгу міський голова Олександр Симчишин.
За 36,5 мільйона євро в Хмельницькому мають вирішити питання переробки та захоронення сміття. На першому етапі планують закрити та рекультивувати наявний полігон на проспекті Миру. Крім того, облаштують новий полігон з системою очищення фільтрату, розроблять проєкт заводу, встановлять модуль для компостування органіки, а також придбають обладнання та транспорт. Другий етап — це безпосередньо будівництво заводу.
Нагадаємо, що полігон на проспекті Миру близький до повного заповнення. Крім того, на ньому подеколи виникають пожежі. Під час закриття та рекультивації його планують вкрити мембраною з різних типів пластику, а потім засипати ґрунтом та засадити рослинами.
На майбутньому сміттєпереробному заводі все сміття будуть розділювати на три фракції:
органіка — її компостуватимуть на місці
сировина, яку можна переробити, — її продаватимуть спеціалізованим підприємствам
відходи, що не належать до першої та другої груп, але які можна спалити, — з них виготовлятимуть паливо та продаватимуть
всі інші відходи — їх відправлятимуть на полігон для захоронення
Після підписання грантової та кредитної угод розпочнуть пошук підприємства, яке реалізує проєкт. Це триватиме близько року. Завершити облаштування нового полігону та будівництво заводу планують в межах 2023-2026 року. Детальніше про все це у матеріалі «Сміття хмельничан: як закриватимуть звалище та яким буде переробний завод».
Читайте також: У Хмельницькому відкрили центр, який безкоштовно приймає відходи містян
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
з таким відношенням хмельничан майбутьніх може і не бути(