За сепаратизм та газету «Новороссия» двоє хмельничан втретє отримали вирок

-
2014 року мешканців міста спіймали на закликах до сепаратизму та поширенні незаконної газети.
-
Їх засуджували двічі, і стільки ж разів вироки скасовували.
-
Тепер їх засудили втретє.
Двоє мешканців Хмельницького отримали по п’ять років ув’язнення за статтею про сепаратизм. Злочин вони скоїли ще 2014 року та отримали за два вироки, які були скасовані. Тепер же їх засудили знову. Розповідаємо деталі цієї історії.
2014 рік — заклики до сепаратизму та газета «Новороссия»
Фігурантами цієї справи є Андрій Орєхов та Оксана Корецька. Перший із них був координатором проросійської організації «Союз граждан Украины» у західному регіоні. Вісім років тому, 3 травня 2014-го, на одному з інтернет-сайтів Андрій Орєхов провів відеоконференцію, де поширював сепаратистські ідеї.
Зокрема, як ідеться у вироку Хмельницького міськрайонного суду, закликав:
-
«припинити репресії та відпустити тих активістів південного сходу, які виступають за федералізацію, та народних губернаторів, зокрема ОСОБА_3
-
позбавлятися від „хунти“ (за контекстом від нової української влади, що прийшла до керівництва державою після подій на Євромайдані, та від прибічників цієї влади) загалом по всій території України, а не лише в південно-східних регіонах
-
брати участь в інформаційній війні, надавати фінансову допомогу, постачати ліки та речі тим, хто бореться (за контекстом так званим „ополченцам“, які борються проти нової української влади і її прихильників та відстоюють ідею федералізації України)».
31 травня Андрій Орєхов провів ще одну відеоконференцію, де закликав, цитуємо:
-
«повалити „хунту“ (за контекстом нову українську владу, що прийшла до керівництва державою після подій на Євромайдані) та допомогти патріотично налаштованим громадянам (за контекстом тим, хто відстоює незалежність так званих „ДНР“ і „ЛНР“)
-
звільнити територію південно-східних регіонів від „хунти“ (за контекстом від нової української влади, що прийшла до керівництва державою після подій на Євромайдані, та від прибічників цієї влади)
-
створювати структури Новоросії, які будуть поширюватися на інші області України, що приєднуватимуться до Новоросії
-
створити нову державу (за контекстом не Українську) з новою назвою та новою структурою
-
брати участь в „интернетных работах“ та „распространении какой-то литературы“ (за контекстом „интернетные работы“ та „литература“ спрямовані на пропагування ідеї створення нового державного утворення „Новоросія“ на території України)».
Крім того, у травні 2014 року Андрій Орєхов та Оксана Корецька вирішили розповсюджувати у Хмельницькому газету «Новороссия». У номері цієї газети, який згадується у вироку суду, містилися заклики:
-
«захищати Новоросію
-
об’єднати всі „исконно русские земли“ (за широким контекстом землі так званої Новоросії, яка об’єднувала території Південного Причорномор’я, включені до складу Російської імперії у XVIII столітті) та відновити межі СРСР, або навіть і розширити їх
-
„бить по ним“ (за контекстом керівництво держави Україна, що прийшло до влади після подій на Майдані, та тих, хто його підтримують), засудити їхні дії і фізично знищити, „закопав их трупы в донецкую землю!“
-
боротися за свої права, за „Русский мир. За референдум и его итоги“
-
озброюватися і захищати рідний край»
5 червня 2014 року Андрій Орєхов та Оксана Корецька отримали з Донецька 600 примірників газети «Новороссия». Частину Орєхов віддав знайомомим, а решту відніс додому. Надалі Корецька віддала частину газет двом знайомим. 14 липня 2014 року Андрій Орєхов та Оксана Корецька отримали для розповсюдження ще одну партію примірників газети «Новороссия», вже із Сум. 15 липня Андрія Орєхова затримали, а 24 липня відпустили з СІЗО.
2015 рік — перший вирок та його скасування
Перший документ за цією справою у реєстрі судових рішень датується 3 березня 2015 року. Це вирок, початкова частина якого описує суть злочину, про що йшлося вище. Андрій Орєхов та Оксана Корецька свою провину заперечували. Зокрема, остання говорила, що з Орєховим спілкувалася не часто, газети брала у нього для господарських потреб, а потім вивезла за місто й викинула, оскільки боялася кримінального переслідування.
Втім, враховуючи результати розслідування та свідчення свідків, суд визнав Андрія Орєхова та Оксану Корецьку винним за частиною 2 статті 110 Кримінального кодексу. Першому призначили п’ять років ув’язнення, другій так само, але зі звільненням від відбуття покарання та іспитовим терміном. Того ж дня, 3 березня, Андрія Орєхова взяли під варту. Оксана Корецька залишилася під домашнім арештом.
На рішення суду прокурор та адвокат подали апеляцію. Перший хотів реального терміну ув’язнення ще й для Оксани Корецької, другий — аби вирок для обох засуджених скасували.
28 квітня 2015 року Хмельницький апеляційний суд скасував вирок суду першої інстанції та відправив справу на повторний розгляд. Того ж дня Андрія Орєхова звільнили з-під варти, призначивши йому запобіжний захід у вигляді застави.
2016 рік — другий вирок та знову скасування
Надалі все практично повторилося. Хмельницький міськрайонний розглянув справу знову, та виніс аналогічний вирок. Тільки цього разу Оксані Корецькій, як і Андрію Орєхову, призначили реальний термін ув’язнення — п’ять років. Про це йдеться рішенні від 30 березня 2016 року. На це рішення знову подали апеляцію. Тоді ж стало відомо, що Андрій Орєхов працював в СБУ.
Хмельницький апеляційний суд знову скасував вирок та відправив справу в першу інстанцію на повторний розгляд. Про це йдеться в ухвалі від 7 червня 2016 року.
2017 рік — черговий розгляд справи
Далі справу певний час не могли взяти до розгляду в міськрайонному суді, оскільки останній повернув прокурору обвинувальний акт відносно підозрюваних. Зрештою прокуратура домоглася розгляду справи. Рішення про це прийняв Хмельницький апеляційний суд 3 березня 2017 року.
Після цього справу знову розглядав Хмельницький міськрайонний суд. Цей процес затягнувся — кілька суддів заявляли про відвід, призначали експертизу та не могли знайти одного зі свідків.
2020 рік — Андрій Орєхов та «міська рада» Віктора Вікарчука
Поки в суді розглядали справу, Андрій Орєхов засвітився в «СВ-клубі» Віктора Вікарчука. Там, нагадаємо, створили «міську раду». Організатори цього дійства вважали органи влади України, в тому числі Хмельницьку міську раду, незаконними. Тому створили свою «міську раду». Більше про це ви можете дізнатися з окремого матеріалу.
2022 рік — третій вирок
20 травня Хмельницький міськрайонний суд засудив Андрія Орєхова та Оксану Корецьку до п’яти років позбавлення волі для обох. Текст вироку був опублікований вчора, 30 червня. За своїм змістом він подібний до двох попередніх. Суть обвинувачення та ж сама — частина 2 статті 110 Кримінального кодексу. Вирок ще не набув чинності — його можна оскаржити протягом 30 днів.
Читайте також:
-
Хмельницька СБУ повідомила про підозру трьом зрадникам України
-
Хмельницькі контррозвідники СБУ затримали росіянина. Його розшукував Інтерпол
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
І де суді які скасовували вирок.