З кожним роком охочих працювати в сільській місцевості стає все менше. Обов’язкове відпрацювання не діє ще з 2015 року, тому випускники не поспішають до сіл, а намагаються знайти альтернативу в містах. Як наслідок, в сільській місцевості немає кому працювати. Трапляється, що один вчитель стає універсальним на кілька предметів. Історик може навчати дітей ще й хімії, а мовник - тягне на собі кілька предметів відразу. Щоб якось виправити ситуацію, в МОН вирішили стимулювати абітурієнтів йти працювати в село. Для цього вводять додаткові пільги.
Детальніше про нововведення, дізнавалися журналісти vsim.ua.
Цьогорічні вступники вперше зможуть скористатися правом першочергового зарахування на бюджет. Воно поширюється на майбутніх лікарів та вчителів, що оберуть навчання на спеціальностях галузей знань 01 «Освіта/Педагогіка» і 22 «Охорона здоров’я». Про це йдеться на сайті Міністерства освіти і науки України.
Для того, щоб вступити в омріяний ВУЗ поза конкурсом майбутнім вчителям та лікарям пропонують пройти конкурс та укласти угоду на відпрацювання в селі або селищі міського типу не менше 3 років.
Організацію конкурсу МОН поклало на облдержадміністрації. В регіональних відомствах мають оголосити про конкурс до 1 березня, а до 30 квітня – вже визначити переможців. Порядок та умови конкурсів визначать ОДА.
- Все, що стосується вимог до конкурсантів та переліку документів, визначатимуть конкретно в районних та обласних центрах. Там вже дивляться, фахівці якої галузі їм потрібні і роблять запит саме на них. Зараз немає відпрацювання, тому в село йти не дуже поспішають, а це має заохотити. Можу сказати лише, що МОН радить одним із критеріїв визначити місце проживання учасника конкурсу. Тоді діти із сіл, які хочуть отримати вищу освіту і повернутися працювати до себе додому, отримають таку можливість. Ми, як вищий навчальний заклад, лише відповідно до квоти-4 визначимо кількість державних місць, які буде відведено для абітурієнтів з контрактами. Наприклад, якщо у нас є 10 державних місць, то одне з них, безумовно, отримає вступник, який планує повернутися до села на роботу, - розповіла проректор Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Валентина Слюзко
В МОН планують ввести ще одне додаткове заохочення - безкоштовне житло на період контракту, тобто не менше ніж на 3 роки. Забезпечити квадратними метрами має облдержадміністрація.
Після закінчення навчання випускник повинен буде протягом місяця прибути до місця відпрацювання, укласти трудовий договір та розпочати роботу. Якщо ж випускник відмовиться виконувати умови угоди, йому потрібно буде відшкодувати кошти, витрачені вишем на його підготовку.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram та Instagram.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Андрій