З 1 вересня у Хмельницькому запрацює перший в області спортивний ліцей.
Вступатимуть у заклад через конкурсний відбір.
Заклад реорганізують з санаторної школи.
У Хмельницькому є одна санаторна школа. Вона розташована у мікрорайоні Ракове, на вулиці Чорновола 180. Там здобувають освіту та оздоровлюються за направленням лікаря. Переважно діти мають серцево-судинні захворювання та цукровий діабет. Наразі, навчаються 186 учнів з Хмельницької області. З них 70 - перебувають в закладі цілодобово. Це ті діти, які на дорогу до школи витрачають більш як годину.
У такому ж форматі працюватиме заклад до липня. З вересня реорганізують на спортивний ліцей.
Депутати Верховної Ради 16 січня 2020 року прийняли закон “Про повну загальну середню освіту”. Згідно з яким, санаторні школи мали закрити чи реорганізувати до вересня 2021 року. Проте, 13 квітня цього року, Верховна Рада ухвалила зміни до цього закону. У кінці квітня президент України Володимир Зеленський підписав закон, який продовжує реорганізацію санаторних шкіл до липня 2022 року.
Та, 21 квітня, на сесії Хмельницької міської ради, депутати прийняли рішення реорганізувати школу до липня 2021 року. Заступник міського голови Михайло Кривак пояснює, заклад фінансують до липня з обласного бюджету. Далі виділяти гроші відмовились. Через це вирішили змінити тип навчального закладу цьогоріч.
- В новому законі “Про повну загальну середню освіту” таких закладів вже немає. Тобто, санаторні школи не мають існувати. Якщо реорганізовувати, то перспектива в неї була одна - створення ліцею. Ми розглядали різні варіанти, але вони відпадали один за одним. Розуміємо, що не можемо там створити науковий ліцей чи академічний з якимись профілями. Тому що треба було набрати велику кількість дітей, за законом має бути не менше, ніж 4 класи на паралелі. Наприклад, 4 десятих класів треба набрати. Так само не мистецький, не військовий, а саме спортивний має право на життя, - пояснює Михайло Кривак.
До того ж у Хмельницькій області немає спортивних ліцеїв. Побачити, як такі функціонують в Рівному та Житомирі та перейняти у них досвід планують представники Департаменту освіти та науки й Управління освіти. Наразі, аби створити такий ліцей, виконавчий комітет та міська рада має прийняти відповідне рішення. Ці документи готують. Посадовець запевняє, до 1 вересня встигнуть підготувати необхідну документацію та заклад.
- За такий короткий період мало, що встигнемо зробити. Потрібно проводити тендерні закупівлі, для цього треба мати проєктно-кошторисну документацію. Зробити якісь грандіозні зміни за цей час неможливо, але спортивну інфраструктуру ми там будемо покращувати. Будемо замовляти проєктно-кошторисну документацію на будівництво спортивного комплексу на майданчику, що біля школи. Там є достатня кількість площ землі. Там, де зараз стадіон, будемо будувати сучасну спортивну інфраструктуру. Там є футбольне поле, спортивні майданчики, спортивний зал - це той мінімум, який необхідний для початку роботи. Крім того, там є гуртожиток. Який буде функціонувати, як пансіон. Там є медичний блок, який необхідний для спортивного ліцею. Тобто для старту там достатньо тієї інфраструктури, яка є, але він буде постійно розвиватися та поповнюватись цей фонд, - розповідає посадовець.
Це буде перший спортивний ліцей в області. Навчання безоплатне. Для закладу в пріоритеті жителі Хмельниччини. Проте, зможуть у ньому й навчатись діти з інших регіонів. Але для двох умова - мати спортивні досягнення, або мати до цього здібності. Яка кількість учнів зможе там навчатись, скільки для цього потрібно вчителів та які саме будуть секції (які види спорту) зараз вирішують.
- Ми саме думаємо, що доцільніше культивувати у цьому закладі. Це буде не одна мережа профільно-спортивних класів. Тобто це не буде клас лише футболістів. Це буде клас, у якому навчатимуться діти, які займаються за різними профілями. Тобто, може бути 5 фехтувальників, 6 футболістів, 5 тенісистів. Кожна дитина матиме можливість розвиватися у своєму напрямку. Але загальну середню освіту будуть отримувати в одному класі відповідно до віку, - каже Михайло Кривак.
Чиновник каже, усі працівники закладу попереджені про можливе звільнення через 2 місяці, відповідно до чинного законодавства. Проте, частина з них залишиться працювати, точно вчителі базових предметів, медичні та технічні працівники.
У Хмельницькій санаторній школі навчаються діти, які мають направлення на реабілітацію від лікарів. Відповідно до положення про санаторну школу, термін перебування - до року. У закладі спеціальний режим - п'ятиразове харчування, якщо потрібно, фітотерапія, курси масажу та фізіотерапевтичне лікування. Найменше учнів було близько 50, найбільше - 210. Цього навчального року - 186, з них 70 перебувають цілодобово. Про це журналістці vsim.ua розповіла директорка Хмельницької санаторної школи Леся Підгорна.
- Тепер, по закінченню навчального року, ці дітки будуть відраховані, ці, що пройшли курс реабілітації. І будуть навчатися вже у закладах за місцем проживання, - каже Леся Підгорна.
Всього у закладі є 101 працівник.
- Не всі будуть звільнені, тільки декілька посад, декілька штатних одиниць, тому що трішки інший тип закладу буде. Це й залежить від того, скільки буде набрано дітей і які це будуть діти. Коли будемо бачити яке навантаження класів, скільки класів, виховних груп, тоді будемо говорити про працівників. Звичайно, якщо була велика кількість медичного персоналу, то вона зменшиться. Бо в ліцеї не може бути стільки медиків, як у санаторній школі. Наприклад, було двоє лікарів-педіатрів і ще мали ставку лікарів, які приходили до нас на консультацію - кардіолог та лор. Бо були діти з тонзилогенною кардіопатією, або вторинною кардіопатією, пов’язані з тонзилогенними проблемами. Педіатри залишаться звичайно, а послуги вузькопрофільних спеціалістів нам будуть не потрібні. Але це ще все у стані обговорення. Це все ще проєкти, які ще вирішуються, - каже Леся Підгорна.
Довідка: Тонзилогенна кардіопатія. У дітей, хворих на хронічний тонзиліт, можливі зміни серцево-судинної системи різного характеру, а саме нейроциркуляторна дистонія, вторинна (тонзилогенна) кардіоміопатія, інфекційноалергічний міокардит. Найчастішим ураженням серця у дітей, хворих на хронічний тонзиліт є вторинна кардіоміопатія.
Через 2-3 тижні нам пообіцяли прокоментувати, які види спорту розвиватимуть у ліцеї. Що потрібно, аби туди вступити та як функціонуватиме заклад.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.