В Україні хочуть змінити правопис. Що пропонують?

В Україні хочуть змінити правопис. Що пропонують?
Ілюстративне фото
 • В Україні стартувало громадське обговорення можливих змін до Українського правопису, останні зміни до якого вносили 2012 року. 
 • Автори проекту стверджують, що новий правопис врятує мову від русифікації та осучаснить її, однак чимало філологів уже почали критикувати запропоновані зміни.

На сайті Міністерства освіти і науки опублікували проект нової редакції українського правопису, над яким працювали 25 авторитетних науковців. Документ виставили на громадські обговорення, після яких його представлять в Академії наук України. Вже після цього його мають подати на затвердження в Кабінет міністрів.

Отож, пропонуємо підбірку кількох найцікавіших запропонованих нововведень.

Пишемо разом

Цікаво, що, згідно з пропозицією авторів, доведеться звикнути до того, що слова вебсторінка, попмузика, експрезидент, пресконференція та мініспідниця пишуться без дефісу. Новий правопис пропонує слова з першим іноземним частками писати разом (зараз частина з них пишеться разом, а частина через дефіс).

Натомість слово Святвечір, яке в чинному правописі чомусь пишеться через дефіс (Свят-вечір) пропонують писати разом за правилом складноскорочених слів (так само як Міносвіти та мультфільм).

Якщо такі іншомовні компоненти приєднані до власного імені, то їх пропонують писати з дефісом: пан-Європа, псéвдо-Фауст.

Кока-кола і пепсі

Торгові назви продуктових, тютюнових виробів, вин, мінеральних вод та інших напоїв мають братися в лапки і писатися з великої букви: цукеерки «Асортіі», сир «Короліівський».

Автори нового правопису пропонують деякі назви продуктових товарів писати без лапок з маленької літери: кока-колалюбительська ковбаса. Така норма пояснюється тим, що ці слова стали нібито загальними, однак, як саме визначатиметься ця «загальність» - незрозуміло.

Пів години і пів кроку

Нині числівник "пів" у родовому відмінку з загальними назвами пишеться разом - півгодини. А от з власними – через дефіс. Наприклад, пів-Києва. Але ця норма може змінитися. Якщо МОН затвердить новий правопис, то писати "пів" треба буде окремопів Києва, пів яблука, пів години. Разом з "пів" писатимуться лише ті слова у називному відмінку, що виражають єдине поняття: півострівпівоберт.

Великі Президенти і Прем’єр-міністри лише в документах

Назви найвищих державних посад прийнято писати з великої літери, однак новий правопис пропонує залишити велику літеру лише в офіційних документах та текстах. В неофіційній мові слова президент, прем’єр-міністр та генеральний прокурор можна вживати з малої літери. А назви нижчих державних посад треба писати з малої літери навіть в офіційній мові: міністр, канцлер, ректор.

Бог і свята

Новий правопис пропонує внормувати написання релігійних понять.Так, наприклад, в усталених словосполученнях, що використовуються в розмовній мові, де слова Бог не вживаються як їх найменування, вони пишуться з малої букви: бог зна що, бог зна коли, господь з вами. Так само з маленької літери писатимуться вигуки: боже, господи, їй-богу, господи боже мій, боже збав. Але лише крім випадків, коли ці слова є прямим звертанням до Бога.

Згідно з роз’ясненнями, у назвах церков з великої пишеться лише перше слово: Українська греко-католицька церква, Римсько-католицька церква. Назви вищих церковних посад мають писатися з великої літери: Вселенський Патріарх, Папа Римський.  Решта пишеться з малої: архієпископ, святий (але: Пресвята Богородиця, Свята Трійця, собор Святого Петра), архімандрит.

Із повним текстом проекту можна ознайомитися на сайті МОН.

 

Коментарі (13)
 • Nadya Tekluk

  предлагаю перейти сразу на старославянский.а там и до пещер не далеко...в нормальных странах новые технологии,прогресс,стираются границы...а в Украине который год носятся как не с историей то с мовой. як дурень з писаною торбою.
 • Сам 510

  Пани деруться, а у холопів чуби тріщать
 • Наседкин Леонид

  Чтобы собака не скучала,лизала бы яйца
 • Николай Николаев

  ДА.на сегодняшний день - это самая большая проблема в стране.Изменить неизменяемое. Два гранчака (перелив из пустого в порожнее) - основая идея Рагуля.Это ж уму не постижимо.Вначале века придумали две буквы "Г". Сижу и чешу репу ...как правильно писать - ГИМНО чи ГIМНО.?

  Henk Moravetski reply Николай Николаев

  Чеши репу.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up