12 липня відзначаємо святих Петра та Павла. Чому апостолів вшановують в один день?

12 липня відзначаємо святих Петра та Павла. Чому апостолів вшановують в один день?
Фото ілюстративне
  • Згідно з церковним календарем, день Петра і Павла відзначають 12 липня. 

  • Напередодні свята закінчується Петрівський (Апостольський) піст. 

  • А вже з 2024 року святкуватимемо День Петра і Павла 29 червня – разом з християнами західного обряду.

У середу, 12 липня, за старим юліанським календарем церква вшановує пам'ять апостолів Петра і Павла. Здавна у народному календарі це свято мало особливе значення, під нього підлаштовували багато справ.

Церковному святу завжди передує Петрів піст, який залежить від святкування Великодня (припадає на другий понеділок після Трійці) та щороку має іншу дату. 2023 він почався 12 червня і повинен закінчитися 11 липня. 

Історія свята

Свято почали відзначати в один день вже в перші століття християнства. Обидва апостоли прийняли мученицьку смерть за свою віру. Петра розіп'яли, а Павлу відрубали голову за його проповіді. До цього дня віряни з усього світу моляться святим про захист і заступництво.

Відео дня

Апостол Петро спочатку називався Симоном і був сином рибалки Іони з Віфсаїди Галілейської. Його братом був апостол Андрій Первозванний і саме він привів Петра до Ісуса Христа. У Петра була родина і будинок в Капернаумі, однак на поклик Сина Божого апостол відразу відгукнувся, а тому зайняв особливе місце серед інших учнів Христа. Саме він першим почав рішуче назвав Ісуса Месією, за що отримав від нього своє нове ім'я (в перекладі "Петро" означає "камінь").

Апостол Павло не був учнем Христа за його життя. Спочатку його звали Савл і він навіть не сповідував християнство, а належав до числа тих, хто проводив гоніння за християнами. Народився Савл у Малій Азії, де жили юдеї, які мали права римських громадян. Отримав чоловік гарну освіту в Єрусалимі, готувався отримати посаду рабина. На шляху до Дамаска, де він повинен був переслідувати християн, Господь покликав його до апостольського служіння. Після навернення він написав 14 послань, які включені у Новий Заповіт. Близько 67 року Павла заарештували недалеко від Риму і вбили мечем через його віру.

На території України свято почали святкувати після хрещення Київської Русі. За словами церковних переказів, на руську землю першу ікону святих привіз святий рівноапостольний князь київський Володимир.

Цього дня християни вшановують святих апостолів, згадують їх смерть та перехід в життя вічне, адже вони відійшли до Бога з різницею всього лише в один рік.

Нагадаємо, із 1 вересня Православна церква України переходить на новоюліанський календар, через що дати багатьох церковних свят зміняться.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (28)
  • Света Лукомскай
    Україна - католична чи православна?
  • Наталия Жерко
    Флаг у руки
  • Рудова Світлана
    )))Як святкували,так і будемо святкувати...)
    Слава Богу за все ! Політичні свята можете переставляти,як шахи....Православні-НІ !
    Це не в компетенції держави....Церка - це держава в державі...Там своя Конституція...Гадаю тому Церка і не вигідна державі...Конкуренція...🤔Політикам кортить роздеребенити нашу Україну,а Церква намагається об'єднати та здерегти і людей,і країну....
    Лариса Масилюк reply Рудова Світлана
    Світлана Рудова-Рожко , ну добре, сьогодні 12 липня, то яка біблійська подія була у цей саме день?
    Рудова Світлана reply Рудова Світлана
    Лариса Масилюк Я не голосувала за Зеленського і мене його теза,,какая разница?,, не обходить...Для мене є різниця...І не тільки стосовно релігії...
    І ,ви,праві...Релігійне свято це не просто дата. .Це історія відтворення біблійських подій ...
    Галина Вышинская reply Рудова Світлана
    Світлана Рудова-Рожко
    Лариса Масилюк reply Рудова Світлана
    Світлана Рудова-Рожко , а що для вас змінює дата свята? Яка різниця у який день це свято? Свято це ж щось більше, ніж просто дата....
  • Ljudmilla Fertig
    Як святкували нашi батьки, так  потрiбно i нам. I досить вже дурiти. Грiх зраджувати батькiв.
    Ljudmilla Fertig reply Ljudmilla Fertig
    Galyna VyshynskaРадянська влада навязувала вiру ?.. О.... Це щось новеньке.Бо я не один раз стояла в позорнiй шкiльнiй лiнiйцi за те що бабуся водила мене  до церкви. А вибiр був i буде завжди. Вiльний вибiр.Вiра це святе  духовне таiнсtво  a не полiтичнi дебати.
    Галина Вышинская reply Ljudmilla Fertig
    І що ???, як народились далеко від радянської влади, з народження до церкви ходили ???
    Ljudmilla Fertig reply Ljudmilla Fertig
    Galyna Vyshynska Все що я внавала  про вiру,це вiд бабусi ш прабабусi, а вони родились ой як задалеко вшд радянськош влади
    Галина Вышинская reply Ljudmilla Fertig
    Ljudmilla Fertig як вашим батькам нав'язала радянська влада, так вони і святкували ...!!!!, У них був вибір ???

keyboard_arrow_up