7 грудня відзначаємо День великомучениці Катерини: хто вона така, прикмети, традиції та ворожіння

- Православні християни цього дня вшановують пам'ять великомучениці Катерини Олександрійської.
-
В народі цей день ще називали Катерина Санниця, Свято дівочої долі, Катерина Жонодавиця або Катеринин день.
-
Свята вважається покровителькою кохання та шлюбу. Що не можна робити в цей день?
Християни відзначають церковне свято 7 грудня на честь святої великомучениці Катерини Олександрійської. День Катерини у Київській Русі користувався величезною популярністю і народною любов'ю.
Великомучениця Катерина вважається покровителькою шлюбу і щасливого сімейного життя. Їй моляться про хорошого нареченого, міцний шлюб і легкі пологи. Дізнавайтесь ким була Катерина та як стала святою, які є прикмети, традиції та зоборони цього дня.
Хто така свята Катерина
Катерина – це ім’я, що означає «чиста душею». За легендами, свята великомучениця Катерина жила в Олександрії, в IV столітті. Дівчина була розумна, знала кілька мов, її батьки хотіли, щоб вона вийшла заміж за чоловіка, рівного їй.
Катерина звернулася до старця, який дав їй ікону Богоматері з немовлям і порадив молитися, щоб побачити обличчя свого нареченого. Пізніше старець хрестив її і на наступний день Катерині приснився сон, в якому Христос дивився на неї прямо. Тоді дівчина зрозуміла, що майбутній чоловік її — Господь наш.
Коли було споруджено гоніння на християн, свята великомучениця відмовилася вийти заміж за царя язичників і твердо сповідувала християнство. У ті часи за християнські вірування людей переслідували та карали. Але вона була непохитною у своїх переконаннях. Ба більше, пропагувала християнство та коли вкотре привела до віри нових людей (воїнів), її вирішили стратити. Жінка гідно прийняла покарання, не відреклася від віри, за що й була названа великомученицею.
Традиції “Катерининого дня”
Вважається, що Свята Катерина допомагає дівчатам знайти свого судженого. Тому цей день також називають «святом дівочої долі». Дівчатам, які шукають любові, традиційно радять сходити 7 грудня до церкви і помолитися перед іконою Святої Катерини. У цей день перед образами святої Катерини ставлять свічки, а під вечір ворожать на свою долю.
Також цього дня дівчата зрізали гілки вишні і ставили у воду біля ікон. Вважалося, що якщо до Старого нового року (свята Святої Маланки) вишні зацвітали, то скоро дівчина вийде заміж. Хоча 7 грудня припадає на різдвяний піст, але все одно влаштовували вечорниці й гадання.
Ворожіння на Катерини
-
Дівчині, яка хоче вийти заміж треба зірвати декілька листочків з різних дерев. Одним з них повинна бути яблуня. Ці листочки треба покласти під подушку і витягнути зранку. Якщо попадеться яблуневий листок – заміжжя у наступному році не чекати.
-
Опівночі, самотня дівчина бере горнятко з "вечерею", обгортає його новим рушником і йде до воріт "закликати долю" і тричі гукає: "Доле-доле, йди до мене вечеряти!". За народними повір'ями, у самотньої дівчини невдовзі повинен з'явитися парубок.
-
Ввечері треба вийти на вулицю і прислухатися в якій стороні гавкає собака. З якої сторони почуєте гавкіт, з того боку і чекайте нареченого.
-
Якщо на вечорницях збиралося багато самотніх дівчат, їхню долю вирішували чоботи. Переставляючи їх по черзі, міряли будинок від столу до порогу. Чий чобіт вийде за поріг, та дівчина першою вийде заміж наступного року.
-
Дізнатися про дівочу долю допомагали символічні предмети: стрічка та каблучка. Одна із дівчат має розкласти на столі предмети і накрити їх тарілками так, щоб ніхто не бачив. Потім кожна по черзі підходила і піднімала одну із тарілок. Якщо під нею виявиться стрічка, буде ще рік у дівках, якщо каблучка, то вийде заміж.

Народні прикмети
-
Якщо погода ясна 7 грудня, то зима холодна буде.
-
Якщо ж тепло за вікном, то морози вдарять в другій половині грудня.
-
Відлига або туман віщують сильне похолодання, яке настане після Варвариного дня (17 грудня).
-
Якщо до цього дня ще не випав сніг, то наступний рік буде неврожайним.
-
Місяць в колі знаходиться – буде заледеніння.
-
Якщо зірки на небі маленькі, то очікується снігопад.
-
Якщо місяць вночі знаходиться в колі, то скоро буде сильна ожеледь.
-
Якщо до цього дня ще не випав сніг, то наступний рік буде неврожайним.
-
Журавлі вже відлетіли в теплі краї — потеплінь більше не буде.
-
Корови трясуть хвостами — до морозів.
-
Якщо цей день теплий, то друга половина грудня буде морозною.
-
Ясне небо на Катерину віщує морозну і сніжну зиму.
Що не рекомендується робити
У період свята все ще продовжується піст перед Різдвом. Тож усі заборони посту поширюються й на День Катерини. Не можна веселитися, голосно співати, танцювати. Заборонено виконувати хатні роботи. Їсти можна тільки пісні страви: просту кашу чи борщ, щоби все було якомога скромніше.
Хоча свята Катерина вважається покровителькою шлюбу, день невдалий для весілля або вінчання. Закоханим сьогодні не можна сваритися, інакше відносини зіпсуються. У це свято не можна займатися рукоділлям: шити, в'язати і вишивати. Не варто в цей день лагодити предмети і займатися ремонтом.
Додамо, у середу, 7 грудня, відзначають Міжнародний день цивільної авіації, Всесвітній день української хустки та День місцевого самоврядування в Україні.
Читайте також:
-
Новий календар свят: як будуть відзначати хмельничани і що про це кажуть священники
-
Календар іменинників грудня: у кого День ангела і як назвати дитину
-
6 грудня відзначають День Збройних Сил України. Історія свята та привітання для захисників
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.