9 листопада нардепи проголосували за новий закон про житлово-комунальні послуги. А декілька днів тому, 6 грудня, його підписав Президент. Перш за все, у новому законі йдеться про підписання договорів між мешканцями і тими, хто надає комунальні послуги. Це і вода, газ,тепло, електропостачання, вивезення сміття, послуга управління будинком. Закон про комуналку має вступити в дію через півроку. Журналісти vsim.ua проаналізували нововведення і виділили головні.
Співвласники будинку або окремі споживачі зможуть самостійно обирати управителя. Це зможуть бути не лише ЖЕКи і ОСББ, але й інші компанії, які надаватимуть послуги з управління будинком. З управителем потрібно буде підписати договір. Він буде дійсним 1 рік і автоматично продовжиться, якщо мешканців все влаштовуватиме.
Обов’язкові послуги, які має надавати управитель будинку:
Управителем багатоквартирного будинку може бути компанія (юридична особа) або спеціаліст (фізична особа-підприємець), яка надає послуги з управління будинком на підставі договору із співвласниками цього будинку.
З тарифів на комунальні послугі хочуть виокремити витрати на абонплату. Ці гроші тепер йтимуть тим, хто дійсно працює зі споживачем. Якщо це робитиме постачальник - то ця сума оплачуватимуться йому як плата за абонентське обслуговування, а якщо, наприклад, управитель - то такі витрати будуть закладені в плату за послугу з управління.
Для тих, хто отримує субсидії, передбачили їх монетизацію. Вирішили, що споживач зможе отримувати гроші на оплату комуналки, а не знижку на послугу. Це дозволить мешканцям вільно розпоряджатися коштами і самому вирішувати, на що їх витратити. Порядок виплати таких субсидій ще має затвердити Кабмін.
Поквартирне відключення від тепла досі заборонене. Але облаштувати індивідуальне опалення зможуть ті власники квартир у будинку, де вже не менше половини помешкань відключено від централізованого. Окрім цього, відмовитись від такого опалення мешканці можуть і всім будинком, якщо зберуть 100% підписів.
В багатоповерхівках розрахунки мають йти за будинковими лічильниками на воду і тепло. Якщо брати Хмельницький, то усі будинки у місті вже обладнані лічильниками на тепло. А от на воду хмельничани поки встановили лише близько 500 лічильників. Решту мають поставити до 2 серпня 2019 року. З 2018 року за встановлення лічильників буде окрема платіжка, через яку користувачі компенсовуватимуть вартість лічильника та його обслуговування.
Пеню будуть нараховувати, якщо споживач має борги. Її розмір - 0,01% від суми боргу за кожен день затримки. Але боятися поки не варто. Якщо протягом року заборгувати 1000 гривень, то пеня буде лише 36,5 гривень. Нараховуватимуть її з 1 січня 2019 року. Та якщо людині невчасно виплатили зарплату або із запізненням дали субсидію, то пеню нараховувати не будуть.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.