Лікарські помилки і халатність: зібрали гучні історії на Хмельниччині

Лікарські помилки і халатність: зібрали гучні історії на Хмельниччині
  • За лікарську халатність із тяжкими наслідками можуть позбавити волі до трьох років. 
  • Випадки, де звинувачують медиків – непоодинокі. 
  • Зібрали історії про лікарські помилки та покарання на Хмельниччині. 

Рік тому жінка втратила новонародженого сина через невдалі пологи. Малюк довгий час пробув у комі та врятувати його не змогли. В поліції звинувачують лікарку.  Це один з випадків, коли халатність призводить до трагічних наслідків. 

У законодавстві наразі немає визначення «лікарської помилки». А самі юристи кажуть, що довести службове недбальство медиків дуже складно. Відтак «свіжі» вироки у цих справах знайти важко. 

За статтею «Невиконання чи неналежне виконання медичним або фармацевтичним працівником своїх професійних обов'язків внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення,  якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого» загрожує до двох років обмеження або позбавлення волі. Також лікарі втрачають право обіймати певні посади до 5 років. 

Відео дня

Журналістка vsim.ua проаналізувала історії про лікарську халатність – із судового реєстру й ті, про які ми вже розповідали раніше. Чи карали за це на Хмельниччині?

Втратила маму на лікарняному ліжку

Ця історія трапилась у 2023 році. Та ось уже другий рік тягнуться кримінальні справи, а винні досі не покарані. Нещодавно ми розповідали продовження на нашому сайті. 

Рідні поскаржились на халатність лікарів, які не змогли врятувати 76-річну Любов Рижко. 

Жінка була родом із Нового села, що у Шепетівському районі. Вона померла Ізяславській багатопрофільній лікарні. Як розповідали близькі, за три дні став жінки погіршився і врятувати її не змогли. 

За словами молодшої доньки, у матері були ознаки передінсультного стану, але «швидка» їхати на виклик відмовилась. Вже у лікарні стан Любові Рижко продовжував погіршуватись, але в реанімацію її переводити не поспішали. Призначене лікування не враховувало наявність у пацієнтки кардіостимулятора. Коли жінка спілкувалась з донькою востаннє – вона вже не могла вимовляти чітко слова. Лише після тоді, як рідні приїхали до лікарні – хвору перевели до реанімації. 

Любов Рижко померла на третій день перебування у медзакладі. 

Тим часом рідні звертались до поліції, МОЗ, Уповноваженого з прав людини та Національної служби здоров’я. 

У поліції відкрили кримінальне провадження за статтею «Невиконання чи неналежне виконання медичним або фармацевтичним працівником своїх професійних обов'язків внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки для хворого».  Тоді ж розслідування провели і в самій лікарні. У підсумку завідуючу неврологічним відділенням звільнили з посади, а також дали догани іншим медпрацівникам. 

Також за справу взялась Державна аудиторська служба, яка перевіряла лікарню на можливі порушення і провела фінансовий контроль. 

Через майже два роки після трагедії в поліції відкрили і друге кримінальне провадження за частиною 1 статті 184 Кримінального кодексу – Незаконна вимога оплати за надання медичної допомоги в державних чи комунальних закладах охорони здоров'я. Наразі в обох випадках ще триває розслідування. 

Невдалі пологи 

У квітні минулого року до журналістів vsim.ua звернулась хмельничанка Олена, яка розповіла про свій досвід пологів і поскаржилась на халатність лікарів. 

Для 29-річної жінки вагітність була першою – разом з чоловіком вони чекали на появу сина. Жінка розповідала: коли носила первістка, ускладнень не було. Проте самі пологи виявились важкими. 

За словами Олена, вона мала народжувати сама. За відгуками обрала лікарку в Хмельницькому міському перинатальному центрі. Гінеколог повідомила, що показів до кесаревого розтину немає. Проте сама хмельничанка додає, що мала проблеми із зором. 

Жінку забрали народжувати і прийняли рішення робити кесарів. Поки матір відновлювалась, стан хлопчика погіршився. Зі слів Олени, у малюка діагностували вроджену правобічну пневмонію, дихальні розлади, синдром гіперзбудливості, синдром рухових порушень і підвивих. 

Жінка також розповідала, що син пробув у реанімації маже тиждень. Лише у дитячій лікарні з’ясувалось, що малюк має травму шиї. Хмельничанка була переконана, що трапилось це внаслідок необережності лікарів. 

Пізніше хмельничанка розповідала, що із сином були змушені продовжити лікування, аби впоратись із наслідками важких пологів. Нагадаємо, тоді журналісти намагались взяти коментар у міському перинатальному центрі, але там повідомили, що не можуть розголошувати персональні дані. 

Пологи, кома і дитяча смерть

Серпень, 2023. Тоді на нашому сайті ми розповідали ще одну історію про неблагополучні пологи. Жінка на ім’я Тетяна народжувала у багатопрофільній лікарні Волочиська. Коли ставала на облік, обрала лікарку, яка завідувала гінекологічним відділенням. 

Пологи для жінки були важким випробуванням. Пригадувала, як наполягала на кесаревому розтині, але їй відмовили. А саме немовля медики «витискали у чотири руки».

Коли хлопчика дістали – він не заплакав. Тетяна розповідала тоді, як світ для неї зупинився. 

Малюка забрав реанімобіль Хмельницької дитячої лікарні. Впродовж тривалого часу хлопчик пробув у комі. Весь цей час батьки молились, аби Павлика врятували. Малюк помер 18 березня 2024 року.  

За даним фактом правоохоронці відкрили кримінальне провадження за частиною 2 статті 140 частиною - тобто “Неналежне виконання професійних обов'язків медичним або фармацевтичним працівником”.

Як повідомляли у прокуратурі, у смерті немовляти підозрюють лікарку, яка приймала пологи. Мовляв, вона порушила накази МОЗ та недбало поставилась до своїх професійних обов’язків. Тяжкі наслідки були завдані і породіллі. 

«Се­ред ба­гатьох ді­аг­но­зів у ди­ти­ни — ас­фіксія, ура­жен­ня цен­траль­ної нер­во­вої сис­те­ми, кро­во­ви­ли­ви. Трав­ми от­ри­ма­ла і по­ро­діл­ля. 18 бе­рез­ня хлоп­чик по­мер у лі­кар­ні», — по­ві­до­ми­ли у про­ку­ра­ту­рі.

Лікарку відсторонили від виконання обов’язків.  Їй повідомили про підозру у неналежному виконанні своїх професійних обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки.

Наразі вироку по цій справі ще немає. 

Що про лікарську халатність кажуть юристи?

Алла Цимановська, адвокат:

  • Навіть при умові якісного та кваліфікованого лікування, лікар не завжди може гарантувати сприятливий результат медичного втручання, оскільки це залежать не тільки від медичних, але від біологічних, генетичних та інших факторів. В законодавстві України немає чіткого визначення "лікарська помилка", а дану категорію правопорушень кваліфікують за ст. 140 Кримінального кодексу України (надалі – "КК України") як "неналежне виконання професійних обов'язків медичним або фармацевтичним працівником внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення".
  • Якщо проаналізувати Єдиний державний реєстр судових рішень, то в ньому наявна невелика кількість вироків, як обвинувальних, так і виправдувальних, які кваліфіковано за 140 ст. КК України. Після вироку суду у кримінальних справах питання відшкодування постраждалим лягало на плечі закладів охорони здоров’я – в рамках окремих цивільних справ.Звісно ж, ніхто з засуджених лікарів не мав договору страхування професійної відповідальності, а пацієнти або їх родичі були вимушені чекати на компенсації роками.

Читайте також:

Найпопулярніші сімейні лікарі Хмельницького: рейтинг 2025 (ІНФОГРАФІКА)

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (4)
  • Валентина Збишко
    Дай боже щоб до них бумеранг повернувся, і щоб вони перенесли таке горе, як зробили мені і моїм дітям.
  • Валентина Збишко
    Мого чоловіка теж долікували до смерті в Ярмолинецький лікарні  , ( неправильний діагноз).
  • Виктория Владимировна
    Ще таких історій тьма. Мою дитину і ще багатьох також було скплічено на Хмельниччині
  • Viktoria Ovchamis
    Це не всі історії з Хмельниччини. Ще є багато тих, кому скалічили життя

keyboard_arrow_up