Озерна - ця частина міста вважається наймолодшою у Хмельницькому. Проєкт її забудови розробили ще 44 роки тому. Сьогодні там знаходиться чимало багатоповерхівок, кафе та інших закладів. Родзинкою мікрорайону є озеро, що біля вулиці Залізняка. Чоловіки полюблять тут рибалити, жінки гуляти, а молодь - робити селфі.
Минулого року озеро заселили лебеді. Зараз там мешкають качки. Птахів часто годують місцеві мешканці, які постійно гуляють біля водойми. Матусі з візочками, закохані пари й пенсіонери - у теплу пору року людей там чимало.
Другий день поспіль жителі мікрорайону обговорюють озеро. Адже вчора, 28 березня, біля одного з берегів виявили товстолобів. Хмельничани зняли все на відео й воно швидко облетіло соцмережі.
Подивитися на стан озера й рибу в ньому вирішили журналісти vsim.ua. Біля берегів водойми ми знайшли чимало сміття: пляшки з-під алкоголю, поліетилен, цигарки та інше. Окрім брудного стану озера, від нього ще й неприємно тхне. Місцеві припускають, що це ознака його забрудненості.
Хмельничанин Антон мешкає неподалік водойми. Як і решта жителів мікрорайону, він часто тут гуляє. Чоловік має кількох сусідів, які систематично рибалять на озері. Вони, за його словами, і займаються зарибленням. Пан Антон каже: у водоймі є плотва, короп і товстолоби.
Під час розмови з чоловіком ми ходили уздовж берегів. Жодної рибини нам так і не вдалося побачити. Натомість зустрівся ще один місцевий житель. Він йшов із довгим крючком у руках. Виявилося - цей чоловік з самого рання займається виловленням мертвих рибин.
Володимир розповів, що біля озера мешкає його донька. Дорогою до неї він помітив рибу, що плавала пузом доверху. Було це ще вранці. Володимир змайстрував спеціальний гачок і взявся її виймати. В результаті - дістав чимало товстолобів. Каже, що всі вони були здорові та важкі. Знайшов він їх біля одного з берегів. Діставши всю рибу, Володимир відійшов у справах. Коли повернувся - товстолобів вже не було.
Чоловік припускає, що риба померла через забруднення. Мовляв, на око видно в якому стані водойма.
Коли я вранці побачив в озері товстолобів, то пішов за гачком. Інакше я б їх не застав. З води я вийняв 18 товстолобів. Вони всі були вагою мінімум 15 кілограмів. Потім я повернувся за кілька годин, а риби вже не було. Я не знаю, куди вона могла подітися. Я сам рибак. Ловлю рибу з дитинства. Та з цього озера я б не ризикував їсти рибу. Подивіться, якого вона кольору. Вода має бути чиста, а тут добре видно, що вона брудна, - розповідає чоловік.
Разом із Володимиром ми обійшли озеро ще раз. Рибу так і не побачили.
Керівник управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста Олександр Луков про ситуацію на Озерній знає. Він каже, що подібного в озері ще ніколи не знаходили. І додає: сьогодні вранці фахівці взяли проби води. Результати будуть готові цього тижня.
Причин може бути дуже багато. Поки я нічого конкретного сказати не можу. Вранці відібрали проби води. Будемо говорити, коли буде результат, - каже Олександр Луков.
Чому вимирає риба у водоймі? З цим питанням ми звернулися до завідувача кафедри екології та біологічної освіти ХНУ Наталії Міронової. Фахівець пояснила: це може відбуватися через нестачу кисню. Мовляв, саме це є наслідком забруднення озера. Наприклад, потрапляння у воду стоків або токсичного сміття.
Нестача кисню в основному супроводжується різними видами забруднення. Воно може бути органічне, неорганічне або токсичне. Органічне - це потрапляння у великій кількості стоків, що містять нітрати. Такі речовини спричиняють потужний процес розвитку тих мікроводоростей, які споживають цей кисень. Тож нестача кисню може бути, якщо якісь хімічні речовини потрапляють у воду та починають окислюватися, - каже фахівець. - Забруднення може утворитися й іншим шляхом - через сміття, що потрапляє в озеро. Наприклад, якісь важкі метали чи токсичні сполуки. Саме це негативно впливає на риб, як на живий організм.
Місцеві жителі розповіли, що озеро є магнітом для рибалок. А це, за словами, Наталії Міронової, може обернутися небезпекою для людей. Вона полягає у споживанні риби, що мешкає у водоймі. “Частина товстолобів загинула, а частина вижила. Останні можуть скласти небезпеку для людей. Оскільки вони теж могли піддатися якомусь відсотку токсичності”, - пояснює фахівець.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.