Пошкоджений костел на Кам’янеччині: ремонт призупинили, працює комісія

-
Релігійна громада вирішила відремонтувати неоготичний костел, якому 150 років.
-
Місцеві кажуть, натомість пошкодили храм та розкопали поховання фундаторів костелу, а рештки кісток викинули на гору землі та каміння.
-
У поліції відкрили кримінальне провадження за фактом пошкодження костелу.
-
А самі роботи на території храму поки призупинили.
Пошкоджено храм
Неоготичний костел Святого Йосипа Обручника в селі Підлісний Мукарів, що на Кам’янеччині, опинився під загрозою. Релігійна громада без відповідних дозволів почала вскривати фундамент, аби зробити гідроізоляцію. Але замість покращення — пошкодили пам’ятку.
Під час робіт порушили стару систему дренажу, водовідведення, обмазали неприпустимими сумішами камені, викинули стару ідеальну отмостку, а також розкопали поховання фундаторів костелу, його будівничих і меценатів. А рештки людських кісток викинули на розкопану землю та каміння. Детальніше про це ми розповідали у матеріалі “Людський череп на купі сміття”. На Кам’янеччині пошкодили старовинний костел та розкопали
Директор Малієвецького обласного історико-культурного музею Анастасія Донець звернулась до поліції. Там відкрили кримінальне провадження. Розслідування здійснюється в рамках кримінального провадження, відкритого за ч. 3 ст. 298 (Незаконне проведення пошукових робіт на об'єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини) Кримінального кодексу України.

Ремонт призупинили
Ремонт культурної пам’ятки призупинили. Про це розповіла заступниця начальника управління культури Хмельницької ОВА Валентина Лукашук, пише Суспільне.
— На сьогодні ці роботи є призупиненими, ми проводимо консультації з відповідними установами, які мають досвід роботи з пам’ятками, і відповідно потім будуть прийняті якісь певні міри, тому що ми маємо надати фахову консультацію стосовно цього питання, ну і вирішити правильно це в правовому полі, — повідомила Валентина Лукашук.
Для обстеження храму в Підлісному Мукареві створили спеціальну комісію. У її складі працює археологом директор державного заповідника "Межибіж" Олег Погорілець. Він додає, що під час робіт порушили культурний шар довкола костелу. І тепер необхідний археологічний нагляд.
— Для цього потрібно звертатися в охоронну археологічну службу Інституту археології, і приїжджають спеціалісти і вони вже дають рекомендації відповідно. І якщо виявляють об’єкти, а в тому числі і захоронення, то вони вже проводять їх наукове дослідження, — пояснив Олег Погорілець.
За словами прихожан в останні роки у храмі було надто сиро. Всередині дуже почало цвісти. Тож настоятель храму отець Валентин пояснив, що такими гідроізоляційними заходами намагалися врятувати історичну пам’ятку від вологи. Робили все своїми силами зі спеціалістами, які працювали на схожих об'єктах до цього.
Директорка товариства "Кам’янець-Подільськ-Реставрація" Раїса Розум’як додала, що роботи на цьому етапі зроблені правильно.
— Рішення прийнято вірно ксьонзами. Вони розкопали до фундаменту, зробили все грамотно. Наразі, вони просто не отримали дозволу на археологічні розкопки, але зробили все, як того потребують державні будівельні норми. Ми проведемо дослідження, видамо рекомендації, — додала Раїса Розум'як.
А от за словами Анастасії Донець проведеними роботами пошкодили фундамент костелу. Слідкуйте за оновленнями на vsim.ua.
Історія неоготичного костелу
Історія цього костелу налічує кілька століть. Перший дерев'яний костел у Підлісному Мукареві збудували коштом подільського підсудка Андрія Гурського ще у 1613 році. Король Речі Посполитої Сигізмунд ІІІ 12 серпня 1613 року обдарував його привілеями та оснащенням. Але вже в кінці XVII століття храм зазнає руйнувань від турків.
Новий костел звели в 1760 році, який також був із деревини. Він проіснував майже 100 років, аж до початку зведення нового кам'яного храму.
Влітку 1859 році за ініціативи священника Базилія Шаха на кошти прихожан було розпочато будівництво нового мурованого костела святого Йосипа Обручника з тесаного каміння, спорудження якого закінчилося лише через 13 років в 1872 році. Його було виконано у вишуканому стилі пізньої неоготики і освячено у 1886 році Луцько-Житомирським єпископом К. Любовідзьким.

На початку XX століття у костела святого Йосипа Обручника було понад 400 прихожан. Після приходу радянської влади в Україну почалася боротьба проти церкви через атеїстичні погляди більшовиків, і храм було зачинено у 1933 році.
Під час Другої світової війни, коли Німеччина окупувала землі України, костел відновив свою роботу. Вдруге костьол зачинила радянська влада у 1962 році і використовувала його як склад, а потім як сільський музей. Богослужіння в храмі поновилися тільки в 1989 році.
Пізніше в 1991—1992 роках архітектурним відділом Дунаєвецького району був розроблений і втілений у життя план реконструкції храму та зведення поряд дзвіниці. Також у 1989—1992 роках костел поштукатурили, а львівські художники під керівництвом Романа Довганика розписали його.
Орган, який знаходився протягом всього часу у костьолі, значно зіпсувався під плином часу, і в 1991 році за сприяння настоятеля костелу Юзефа Чопа і львівського органіста Віталія Півнова було проведено відновлення органа чехословацькою фірмою «Rieger-Kloss». Стефан Адамський зі своїми львівськими колегами виготовили вівтар, сповідниці та рами Хресної дороги. Ще було побудовано парафіяльний і катехитичний будинок. Вдруге освячений храм був єпископом Яном Ольшанським у 1992 році.
Сьогодні костел святого Йосипа Обручника є діючим і у ньому на вихідні проводяться богослужіння. Обслуговування парафії здійснюється дієцезіальними священниками.
Читайте також:
-
Аналога немає в Україні. На Хмельниччині знайшли цінний артефакт середини III століття
-
ТОП-10 найдавніших храмів на Хмельниччині, які варто відвідати
-
“Людський череп на купі сміття”. На Кам’янеччині пошкодили старовинний костел та розкопали поховання
-
"Чорний археолог" із Хмельниччини незаконно продав на аукціоні скарб вартістю в півмільйона гривень
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Читач39Ніхто не хотів руйнувати...