Мають всі дозволи
Храм Великомученика Дмитрія Солунського будуватимуть за адресою вулиця Чехова, 48. Настоятель ще не побудованого храму отець Іван Зінькевич довго чекав на цю ділянку. Релігійна громада Свято-Дмитрівського храму єпархії Української православної церкви Московського патріархату виготовила проектно-кошторисну документацію та отримала дозвіл на зріз дерев.
Технічний звіт про інженерно-геологічні вишукування на ділянці храму за 2012 рік позитивний для будівництва, каже священик. А захоронень на виділеній ділянці немає, тобто казати, що храм будуватимуть на людських кістках, не можна.
На честь афганців
Храм будують на честь загиблих воїнів-інтернаціоналістів Афганістану.
- Щоб увіковічити пам’ять загиблих, ми більше восьми років просили побудувати храм, - каже голова міської спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) Юрій Випірайленко. – На будівництво збираємо гроші, хто скільки може.
- На честь 20-річчя виведення військ з Афганістану тут ми поставили дубовий хрест, - каже отець Іван Зінькевич. – За 3-4 тижні його вже зламали. Це живий приклад вандалізму. Коли ми прийшли на цю ділянку, здивувало те, що на цьому місці була дорога. Тут хто хотів, той їздив, через саме кладовище. А посеред білого дня шприци, голки валялися! Навіть самі місцеві жителі із приватного сектору відгородилися високим парканом. Мені ці люди неодноразово казали, що тут страшно жити. І новині, що ми будуватимемо тут храм, тільки раді.
На ділянку виділили більше 16 соток землі. Місткість храму розрахована на 160-200 людей. Сказати, скільки коштів піде на будівництво, отець Іван не може, але якщо буде можливість, обіцяє, що куполи позолотять.
- Православні храми здавна були білі, тому колір церкви поки невідомий, - каже отець Іван. – Разом з куполом та хрестом висота споруди буде трішки більше 23 метрів. Ми також плануємо зробити зручності для інвалідів – встановимо пандус при вході у храм.
Буде католицька капличка
Поруч з православною спорудою може з’явитися і католицька. Польська громада запевняє – капличка була тут й раніше, до того ж, на цвинтарі поховано багато католиків.
- Було дві каплички колись – нижче стояла православна, вище – католицька, - каже голова обласного товариства Спілки поляків України Франц Міцінський. – Було б ліпше там і побудувати нашу капличку, а православний храм нижче. Але оскільки вони вже три роки робили документацію, а ми про те не знали, то вже є, як є.
Франц Міцінський каже, що будівництво католицької каплички планувалося вже давно. Наразі громада збирає всі необхідні дозволи. Питання мають винести на сесію міської ради, але як швидко все буде – невідомо.
- На тому місці, де будуватимуть храм, були захоронені люди, які померли від тифу, - каже голова товариства. – Але там не було кому поставити хрест, бо це похоронені найбідніші люди. Ми домовилися із отцем Іваном, що коли будуть копати котлован, я буду присутній, і якщо знайдемо якісь захоронення, то за християнським звичаєм переховаємо рештки.
Нема меж кладовища
У статті 28 Закону України «Про поховання та похоронну справу» зазначено, що землі, на яких розташовані місця поховання, є об’єктами права власності і не підлягають приватизації або передачі в оренду. На території місця поховання не можуть бути розташовані об’єкти іншої, крім комунальної форми власності. Проте межі кладовища досі не затверджені.
- Межі цвинтаря у нас не затверджені, отже міська рада могла виділяти цю ділянку під храм, - каже краєзнавець Ігор Западенко. – Документальних свідчень того, що тут були захоронення, немає. Згідно із цим Законом кладовища не діляться за віросповіданням. Але з точки зору історії – церкви дійсно будували на кладовищах.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.