Шквал обговорень у Хмельницькому викликало звернення начальника управління освіти до вчителів. Роман Миколаїв розповів, що планує взятись за репетиторство у школах. Освітянам заборонять заробляти додаткові кошти у стінах навчальних закладів.
«Своїх» не вчитимуть
Репетиторство загалом не чіпатимуть. Мова йде лише про платні уроки, які проводяться у межах школи та для своїх учнів.
- Заняття не повинні відбуватись у приміщенні шкіл. Неприпустимо, коли репетитором для учня є його вчитель по даному предмету. Розуміємо, для чого такі речі робляться. Коли раптом в певного учня занижуються оцінки, а після відвідання кількох занять оцінки підвищуються, - говорить Роман Миколаїв.
Вчителям в управлінні навіть «пригрозили» жорсткою дисциплінарною відповідальністю. Директори шкіл, як виявилось вже «в темі». Про це говорять у стінах навчальних закладів, шепочуться в учительських.
Підзаробляють вдома
Ні для кого не таємниця, що вчителі надають так звані офіційні послуги й поза навчальним планом. Окремі з них не приховують цього. Мовляв, займаються репетиторством лише вдома, а заняття проводять не для своїх учнів. Директори про це замовчують, але нічого поганого у цьому не бачать. Інша справа – якщо вчитель сам провокує, аби батьки школяра звернулись до нього, щоб «підтягнути» дитину.
Вчитель з англійської мови у Хмельницькому колегіумі №16 Олена Сергіївна говорить, що саме фінансовий стан змушує вчителя давати платні уроки.
- В нашій країні зараз така ситуація з підняттям тарифів і всього іншого. Людям дуже важко виживати. Десь можна зрозуміти вчителів, чому вони йдуть на такий крок. Вони б теж хотіли більше часу приділяти сім’ї, дітям, відпочинку. Ніде немає постанови з Міносвіти, що це заборонено. Якщо ви займаєтесь репетиторством, то це має бути оформлено. Але це ж в якій кількості потрібно це проводити, щоб оформляти. Вчителі не від хорошого життя йдуть на це. Завжди існувала фраза «бідний вчитель», то в нас так і є, - каже Олена Сергіївна (прізвище відомо редакції – прим.авт.).
Вчителі нарікають на батьків, мовляв, за свою практику не зустрічались з тим, щоб хтось спеціально занижував оцінку учневі, аби навчати його потім за батьківські гроші. Переконують, що відповідають за кожен бал.
Батьки розлінились?
Але існує інша думка: проблема не в тому, що вчителі занижують оцінки, а в тому, що батьки настільки заклопотані, що не знаходять часу допомогти дитині зробити домашнє завдання. Вчитель української мови Людмила Семенівна каже – вина батьків відчутна.
- Я категорично проти того, щоб вчитель створює таку ситуацію, що батьки змушені були звертатись по допомогу. У початкових-середніх класах батькам простіше заплатити гроші, тоді вони будуть знати, що дитина зробила домашнє завдання і вільна. До 9 класу батьки так просто витрачають кошти. Бо вони розраховують на те, що з репетитором вона виконає все і батьки не напружуються. Все залежить від дитини і її здібностей. В мене теж є учні, з якими я займаюся. Але це мій вихідний день і в мене вдома, - каже Людмила Семенівна (прізвище відомо редакції, - прим. авт.) .
Колишній вчитель біології НВК № 6 Інна Яцик вважає так:
- Якщо якась тема учнем пропущена, то її можна опрацювати самостійно і якісь запитання задати вчителю навіть на перерві. Багато вчителів створюють ситуацію так, щоб до них діти приходили займатися додатково. Я проти платних додаткових занять в стінах школи. Я розглядаю лише можливим репетиторство перед вступом до ВНЗ. І у вчителя, який раніше не займався з цим учнем. Я не проти репетиторства, яке зафіксоване в податковій і вчитель, надаючи послуги, сплачує податки. А отакі підробітки в школі вважаю неправильними. Треба дітей вчити так, щоб додаткові уроки були непотрібні, - говорить Інна Яцик.
Індивідуалка на дому
Репетиторство у Хмельницькому популярне. В мережі можна знайти сотні різноманітних оголошень на будь-який смак. Для дітей чи абітурієнтів, від початкового чи середнього рівня. Хімія, біологія, математика, історія – предметів теж безліч, як і анкет репетиторів. Про себе пишуть небагато. В кількох словах описують досвід роботи, кого можуть навчати та вартість. Більшість з них вчителює у школі, репетиторством підробляють на дому, можливий виїзд до клієнтів.
Журналісти «ВСІМ» обдзвонили більше десяти оголошень. У багатьох ціна заняття вища, ніж вказана на сайті. Репетитор з історії України, яка допоможе підготуватись до ЗНО, на сайті вказала 40 гривень у вартості послуг. Однак, як виявилось, заняття коштують 70. Інформація застаріла у багатьох оголошеннях.
Як зізнаються по телефону, репетиторством займаються не в школі. Заняття проводять у спеціальних приміщеннях або ж у себе вдома.
Чимало анкет виглядають сумнівно хоча б через те, що зв’язатись з людиною проблематично – контактів немає. У багатьох не вказані прізвище, лише імена та по батькові.
Найпопулярнішими предметами залишаються англійська мова, математика, українська мова та історія України. Заняття з іноземної вартують від 50 до 100 гривень. Історія – від 50 до 70 гривень, за уроки математики просять від 40 до 70 гривень.
Хочете бути репетитором - реєструйтесь
Адвокат адвокатської контори «Місяць і Партнери» Богдан Ткачук:
Репетиторство – це поняття «народне». Як таке, поняття «репетиторство» в законодавстві України не визначено. Якщо перевести вказане поняття в юридичну площину, то це буде надання освітніх послуг. При цьому, для того, щоб такі послуги надавати, варто зареєструватися фізичною особою-підприємцем, отримані доходи декларувати та сплачувати з них податки.
Прямої заборони на використання приміщень шкіл для репетиторства Закон України «Про загальну середню освіту» не містить. Однак, це не означає, що педагог вправі використовувати класні приміщення для, фактично, власних потреб і власного заробітку, з якого не сплачуються обов’язкові державні збори та платежі.
З метою присікання незаконного використання шкільних приміщень для власних потреб адміністраціям шкіл слід внести в правила внутрішнього трудового розпорядку пряму заборону на використання вказаних приміщень в час, не передбачений навчальним планом та розкладом занять.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.