Щоб створити музей єдиного у нашому місті Героя Радянського Союзу, знадобилося близько дванадцяти років. Матеріали для музею Володимира Вайсера збирали по 12 архівах різних міст колишнього СРСР.
Збирали дані по крихтах
Ініціатори створення музею – учні та педагоги навчально-виховного комплексу № 10.
- Все починалося з музею бойової слави, який є у нашій школі. Матеріали про героя-танкіста, нашого земляка Володимира Вайсера збирали ще з 1999 року, - говорить викладач школи № 10 Оксана Юхимович. – Робили запити у 12 різних архівів. Матеріалів з біографії Вайсера дуже мало, збирали по крихтах. До збору архівних документів долучилися і наші учні. Протягом останніх років дуже велику роботу провела учениця нашої школи, одинадцятикласниця Вікторія Ковальчук. Допомагала і учениця молодших класів Катерина Коваль.
Відкрили музей у школі
На відкриття прийшли ветерани Великої Вітчизняної війни, які були знайомі із героєм-танкістом, двоюрідна сестра Володимира Вайсера, члени благодійного фонду «Хесед Бешт», представники міської влади та творча молодь міста.
Музей розмістили у приміщенні міжшкільного навчально-курсового комбінату, що знаходиться за адресою Проскурівська, 61. Його вибрали невипадково, адже це колишня школа № 10, у якій навчався Володимир Вайсер.
- Стіни цього приміщення пам’ятають маленького єврейського хлопчика. Він у дитинстві був дуже тихим і сором’язливим. Мені розповідала про Володю моя мама. Я його погано пам’ятаю, бо мені було тоді лише три роки, – розповідає двоюрідна сестра Володимира Вайсера Бетя Криштін. Я дуже жалкую, що не залишилося спогадів про нього, що я не можу нічого розповісти молодому поколінню. Проте я дуже добре пам’ятаю маму Володі, вона вважала мене своєю донькою. Але вона дуже рано померла. Я вдячна тим людям, які по крихті збирали архівні матеріали про мого двоюрідного брата і створили цей музей.
Єдиний герой зі званням
На урочисте відкриття приїхав і перший секретар посольства Ізраїлю в Україні Влад Лернер.
- Мені приємно бути присутнім та брати участь у такій визначній події. Багато жителів Ізраїлю пройшли крізь війну, концтабори. Моя сім’я теж постраждала, майже нікого не залишилося. Я низько вклоняюся ветеранам та тим, хто доклав зусиль для збереження пам’яті про єдиного уродженця Проскурова, якому було присвоєно звання Героя Радянського Союзу, - каже Влад Лернер.
У створенні пам’ятної експозиції про нашого земляка брали участь художник Володимир Карвасарний та фотограф Леонід Западенко. Під час урочистого відкриття музею їх, а також натхненників та ініціаторів створення пам’ятки відзначено грамотами та цінними подарунками. Влада міста відзначила активістів благодійного фонду «Хесед Бешт» та єврейської громади, а також благодійників, які допомогли коштами та матеріалами у створенні музею.
Довідка:
Під час визволення від фашистських загарбників України командир танка, комсомолець, молодший лейтенант Володимир Вайсер у складі роти в грудні 1943 року, обороняючи станцію Чоповичі Житомирської області, вів нерівний бій з тридцятьма ворожими танками і підбив шість німецьких «пантер» і «тигрів». Позиція була утримана, і дорога на Київ танковій дивізії СС «Адольф Гітлер» була перекрита. У цьому бою мужній проскурівчанин загинув.
Танк Т-34, на якому воював Володимир Вайсер, відремонтований і названий його іменем, з боями дійшов до Праги. Звання Героя Радянського Союзу лейтенанту Володимиру Вайсеру присвоєно 25 серпня 1944 посмертно. Він також нагороджений орденом Леніна та Вітчизняної війни І ступеня.
У Чоповичах, де похований Володимир Вайсер, встановлений пам'ятник герою.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.