Організацією займаються самі. Посадовців «не запрошують», та й ті не дуже хочуть співпрацювати – мовляв, зиску ніякого
- Думали наші люди в Меджибожі, що щось на паломниках зароблять. Нічого подібного! Вони везуть з собою їжу, готують її по-особливому, тут нічого не купують, - каже начальник відділу організації роботи туристично-курортної галузі та охорони культурної спадщини обласного управління культури, туризму і курортів Андрій Кудлай.
Летять, але не до нас
- Люди їдуть самі по собі. Як буде цього року – ніхто не знає. Будуть прилітати на Київ, чи на Вінницю. Але не до нас – аеропорт стоїть. Та й щоб приймати боїнги з міжнародних рейсів, нашому аеропорту потрібно добудувати ще зо триста метрів злітно-посадкової смуги, - розповідає Андрій Кудлай.
На жаль, з керівництвом аеропорту протягом трьох днів нам зв’язатись не вдалось. У вінницькому аеропорту на хасидів вже чекають. Щоправда, рейси будуть не регулярними, а чартерними, за замовленням. Квитки дорогі, але кількість бажаючих відвідати святі місця під час свят не зменшується.
- В ці дні неможливо дістати квитки на літак. Уявіть – на сімдесят тисяч лише п’ять компаній, які літають сюди з Ізраїлю. Квитки коштують скажені гроші – 1200-1500 доларів. Дешевше зараз не знайти, - каже головний равин Хмельницько-Тернопільського регіону Олександр Файнгольд.
В цьому році на осінні свята, за словами равина, до України планують приїхати близько сімдесяти тисяч паломників з Ізраїлю. Зі всього світу це близько ста тисяч паломників. Більшість з них їдуть до Умані, аби там зустріти Рош Ха-Шана, єврейський Новий рік. І майже всі рано чи пізно приїздять до Меджибожу хоча б на день, щоб відвідати могилу великого праведника Баал Шем Това.
Чи витримає Меджибіж таку навалу паломників – питання одне, проте проблем вистачає.
- Сьогодні, на жаль, паломництво ще не набуло організованого характеру. Приїздять люди, живуть у наметових містечках, знімають житло, по 15 людей на квартирі, - розповідає Олександр Файнгольд. – Безумовно, все це не організовано на гідному рівні. Влада намагається якось долучитись, але сказати, що хтось один тримає все під контролем – такого немає. Але – з Божою допомогою, з часом все налагоджується.
Що потрібно організувати
Одним з пріоритетних завдань, які вбачає равин Олександр Файнгольд, є організація паломництва на високому рівні. Наразі до України прилітають люди з доволі бідних прошарків населення. Більш заможні не їдуть з однієї причини – немає гідного сервісу.
- Так, прибуває багато людей, але ще більша кількість паломників поки не прилітають. Чому – тому що для них не створені умови, - каже равин. – Якби були нормальні умови, сюди могло б прилітати і півмільйона.
Є люди – є й гроші. А отже готелі для розміщення паломників Ще один перспективний напрям діяльності – організація єврейської кухні, де б можна було готувати кошерну їжу. Єврейська община планує створити це в у Хмельницькому. Звідси їжу можна було б доставляти і до Меджибожу.
- Люди, які прилітають, їдять лише привезену кошерну їжу, і нічого іншого. Кошерна їжа – це їжа, приготована відповідно до наших ритуальних релігійних вимог. Наприклад, якщо це м’ясо, то тварина повинна бути зарізана шойхетом, спеціальним різником, - каже Олександр Файнгольд.
Паломництво перспективне
За словами равина, протягом останнього часу кількість паломників стрімко зросла і продовжує збільшуватись. І цьому є кілька причин. Найперше – скасування візового режиму між Ізраїлем і Україною. По-друге, знизилась ціна на авіаквитки. Якщо раніше квиток в обидві сторони коштував 500-600 доларів, то за останній рік ціна впала як мінімум вдвічі. За 190-250 доларів можна злітати туди й назад.
- Але не під час свят. Зараз неможливо дістати квитки на літак. Уявіть – на сімдесят тисяч лише п’ять компаній, які літають сюди з Ізраїлю. Квитки коштують скажені гроші – 1200-1500 доларів. Дешевше зараз не знайти, - каже Олександр Файнгольд.
Попри високу вартість, кількість бажаючих відвідати святі місця під час свят не зменшується. Ще одна причина – потужна популяризація релігійних турів на Україну.
- Україна займає перше місце в світі за кількістю захоронень святих праведників, а Хмельниччина – перше місце в Україні. Це і Меджибіж, і Славута, Шепетівка, Ізяслав, Полонне, - каже равин. – І остання, найголовніша причина – це демографічне зростання. Могили праведників переважно відвідують ортодоксальні євреї. А це сім’ї, в яких як мінімум по 10-12 дітей. І якщо сьогодні тато такої родини літає на могилу праведників, то завтра всі його 12 дітей полетять туди, а післязавтра всі 144 внуки. За рахунок природного приросту кількість паломників щорічно збільшується на 15-20% на рік.
Довідка:
Рош Ха-Шана - єврейський новий рік. В цьому році свято розпочинається 28 вересня з заходом сонця і триває два дні. Хасиди, які представляють одну з гілок іудаїзму, приїжджають до Умані та Меджибожу святкувати Новий Рік.
Засновником хасидизму вважають равина Бешта, інакше Баал Шем Това, який жив у Меджибожі. Він створив власне вчення. Священики в хасидизмі залишилися як посередники між Богом і смертними. Такі люди називалися цадиками. Одним з них і став Нахман з Брацлава, засновник брацлавського хасидизму. Нахман народився в 1772 році в Меджибожі і був внуком того самого засновника віри хасидів Бешта.
- Напередодні свята хочу привітати всіх з єврейським Новим роком. В цей день Всевишній судить всі свої творіння, не лише євреїв. І дуже важливо підбити баланс наших справ, зробити його максимальним в бік добра. Дай Бог, щоб всі ми на цьому суді вийшли виправданими, записаними в книгу життя на гарний і солодкий рік, - каже равин Олександр Файнгольд.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.