Історія будинків на Проскурівській: від мінеральних вод до люксових апартаментів

-
Зібрали нову підбірку історій будинків на Проскурівській.
-
Хто їх збудував і що там було раніше?
-
Дізнавайтеся в цьому матеріалі.
Люксові апартаменти готелю, найкраща в місті аптека та радянські установи. Будинки на Проскурівській мають цікаву історію, яка не завжди приносила їм добру славу.
Традиційно підготували для вас підбірку історій про минуле будівель. Цього разу мова піде про ті, що збереглися й досі на Проскурівській. Інформація про них подана в Хмельницькій міській централізованій бібліотечній системі.
Детальніше про будинки з історією дізнавайтеся далі. Схожі матеріали переглядайте за посиланнями, що будуть подані в кінці цього тексту.
Проскурівська, 1
Будівля, з якої починається пішохідна частина Проскурівській. Його, наприкінці 19 століття, збудував проскурівський міщанин Соломон Барак на кошти, виручені від продажу газованої води. Адже ще на початку 1880-х років Барак одним із перших у місті організував виробництво штучних мінеральних газованих вод.
На першому поверсі будинку на Проскурівській, 1, він відкрив магазин із продажу прохолоджувальних напоїв.
Крім того, у магазині можна було купити булочки, пиріжки, бублики, а також печиво й тістечка відомого в місті кондитера Франсуа.
На другому поверсі п’ять кімнат займала родина власника будівлі, а інші кімнати здавали в оренду.
Наразі там знаходиться департамент інфраструктури Хмельницької міськради та комерційні об’єкти.
Проскурівська, 13
У 1890 році цей будинок звів дворянин Людвіг Іванович Дєрєвоєд. Саме його з 1881 року, протягом трьох десятиліть, обирали гласним міської Думи. Але найбільше серед місцевих він був відомий, як власник найкращої у місті аптеки.
На початку 70-х років 19 століття Дєрєвоєд одержав відповідну освіту і звання провізора. Тод він відкрив у Проскурові власну аптеку, обладнавши її в маленькому одноповерховому будиночку. А вже у 1890 році Дєрєвоєд завершив будівництво нового триповерхового будинку, перший поверх якого відвів під обладнану аптеку. Йдеться про ту саму будівлю, що досі збереглася на Проскурівській.
- Маючи гарне приміщення й устаткування, аптека Дєрєвоєда стала найкращою в місті. У радянські часи будинок був націоналізований, і аптека припинила існування. Змінивши багато господарів, будинок пережив декілька ремонтів та перебудов, але все-таки, зберіг свою оригінальну архітектуру, – йдеться в матеріалах.
Зараз у будівлі розміщені комерційні об’єкти.
Проскурівська, 40
На Проскурівській, 40 розташований кінотеатр Шевченка. Його будівництво свого часу стало найбільшим за всі роки існування.
Урочисте відкриття кінотеатру, на той час, імені льотчика Валерія Чкалова, відбулося 13 листопада 1940 року. Тоді відбувся перший кіносеанс – показали комедію Музична історія.
- Кінотеатр відразу став гордістю міста і по праву увійшов у число найкращих в Україні. І це не дивно – просторий кінозал, фойє, бібліотека, музично-оркестровий зал, буфети, найсучасніша на той час апаратура, — все було до послуг відвідувачів. В архітектурному плані нова будівля гармонічно довершила формування тодішньої центральної площі Проскурова, – йдеться в матеріалах ЦБС.
У 1964 році кінотеатр став широкоформатним. Вже від 1992 року він став названий на честь Тараса Шевченка.
Після початку повномасштабної війни кінотеатр став слугувати центром для збору гуманітарної допомоги та місцем, де надавали допомогу переселенцям. І лише віднедавна там відновили кінопокази. Більше про це дізнавайтеся тут.
Проскурівська, 46
Цей будинок на Проскурівській був зведений у 1880-х роках. Він належав купцю, почесному громадянину Соломону Маранцу – одному із найбагатших мешканців Проскурова кінця 19 – поч. 20 століття.
На початку 1900-х років Маранц надав свій будинок у розпорядження Громадських зборів. Це був орган місцевого самоврядування, до якого входило 96 найвпливовіших проскурівчан.
З перших днів радянської влади будинок Маранца опинився в розпорядженні штабу окремої кавалерійської бригади Котовського. Згодом там знаходились різні радянські і військові установи.
Недобру славу цьому будинку на Проскурівській принесли 1930-ті роки. До 1938 року там знаходилося окружне відділення НКВС, а згодом – особливий відділ НКВС 5-ої армійської кавалерійської групи.
- У роки сталінських репресій, у прилягаючих до цього будинку підвалах, були знищені тисячі безневинних людей, – зазначено в матеріалах ЦБС.
У післявоєнні роки там розташувався Палац піонерів. А згодом в будівлі розмістився обласний театр ляльок, який перебуває там й досі.
Проскурівська, 56
Його, у 1910-1912 роках збудував проскурівський купець Сімха Вассерман. Він був торговцем галантерейними товарами, щедрим меценатом і членом правління благодійної ради місцевого комерційного училища.
У будівлі облаштували готель «Континенталь», який став одним із найкращих у місті. Налічував 3 «люксових» апартаменти, 5 номерів «першого класу», електричне освітлення і гаряче водопостачання. І це в той час, як в місті був відсутній водогін.
- Справа в тому, що Вассерман зумів домовитися з власником розташованого поблизу чавуноливарного заводу (нині завод «Пригма-прес») Б.Ашкіназі про організацію постачання по наземному трубопроводу води, яка нагрівалася в ливарному цеху підприємства, – йдеться в матеріалах.
Після встановлення радянської влади будівля готелю була націоналізована і передана в користування радянським установам. Наразі там розташоване фінансове управління Хмельницької міської ради та музей-студія фотомистецтва.
Читайте також:
- 5 будинків на Проскурівській, що збереглися з минулого. Історія та фото
- Пережили минуле й збереглися дотепер: історії будинків у Хмельницькому
- нових історій про будинки в Хмельницькому. Усі – збереглися дотепер
- 5 старих житлових будинків в центрі Хмельницького: історія та фото
- Старі будівлі в Хмельницькому, які збереглися: зібрали 5 нових історій
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дєрєвоєд. Це шашіль по-нашому)