Найстаріший медзаклад на Поділлі: історія Кам’янець-Подільського медичного коледжу

-
Навчальний заклад заснували у 1876 році.
-
Спершу це була школа, яка готувала сільських повитух.
-
Розповідаємо повну історію закладу.
Від повивальної школи до повноцінного навчального закладу. Історія Кам’янець-Подільського медичного фахового коледжу почалася у 1876 році. Це – найстаріший медичний заклад на Поділлі. Першими студентками стали 7 дівчат, які спершу навчалися писати й читати при лікарні, а після здачі іспитів – вступили в перший акушерський клас. Детальніше історію становлення медичного коледжу розповідаємо у матеріалі.
Відкриття затягнулося на декілька років
Не було ні коштів, ні приміщення. Відкриття повивальної школи потребувало чимало ресурсів. Потрібно було навчальне приміщення де не лише проводитимуть лекції, але й практичні заняття. Останнє передбачало створення пологового відділення. Розглядали можливість використання частини будівлі Кам’янецької лікарні, однак тісноту та старість приміщень, неможливо було організувати школу та пологове відділення.
Наприкінці 1874 року медичний департамент затвердив штат повивальної школи. Відповідно до нього, вводилася посада директора школи та акушерки-наглядача. Керівник закладу також зобов’язаний був проводити теоретичні й практичні заняття з акушерства. У 1876 році на базі лікарні збудували двоповерхову повивальну школу, в якій виділили кімнату під пологове відділення на 10 ліжок. Інші кімнати відвели під гуртожиток і для проведення практичних занять.
У повивальній школі був передбачений загальноосвітній підготовчий клас для вивчення російської мови та арифметики. Після здачі цих іспитів учениці переходили в перший спеціальний акушерський клас. Перше заняття для 7 учениць в повивальній школі відбулося 28 грудня 1876 році й провів його лікар-акушер Едуард Дерінг, призначений Міністерством внутрішніх справ директором школи.
Навчання повивальному мистецтву було розраховане на два роки й включало як теоретичну, так і практичну частини.
У 1905 році повивальну школу було перетворено на фельдшерсько-акушерську. Туди приймали осіб, що закінчили чотирикласну гімназію. Побільшало учениць з міста. Це були здебільшого доньки купців, священників, дворян.
Навчання тривало чотири роки. У першому класі вивчали такі дисципліни, як: фізика, геометрія, латинська мова, анатомія, фізіологія, ботаніка, зоологія. У другому класі до спеціальних медичних дисциплін входила фармакологія, хірургія й інші. 8 годин відводили на практичні заняття в аптеці. Третій рік навчання передбачав: акушерство, патологія, епідемічні хвороби, гігієна, хвороби очей, венеричні та шкірні хвороби, догляд за немовлятами, хірургія, дитячі хвороби. Відводили 18 годин на практичні заняття в лікарні та аптеці. У випускному класі вивчалися зубні, очні, жіночі, дитячі, венеричні та шкірні хвороби, патологія, акушерство, хірургія. Було 11 годин практики в аптеці та лікарні.
1912 року на території лікарні земство збудувало пологовий будинок на 15 ліжок, який став навчальною базою школи. Та у жовтні 1916 року, через Першу світову війну, заняття в школі припинилися й відновилися аж в 1923-му. Тоді при міській лікарні відкрили медичні курси, на яких готували лікарських помічників. За два роки випустили перших 85 випускників. У наступні 5 років курси були короткотерміновими й випускали медсестер.
1930 року в Кам'янці-Подільському на базі медичних курсів відкрили медичний технікум. За три роки відбувся перший випуск, а у 1935 році повернули стару назву – фельдшерсько-акушерська школа. Проіснувала вона до літа 1941 року, допоки місто не окупували фашисти, а відновили у ній навчання після звільнення Кам’янця-Подільського – у 1944-му. 1954 року школу перейменували на медичне училище.
Сучасний медичний коледж
За понад 140 років діяльності медичний коледж закінчили більш як 10 000 випускників. При коледжі діє 5 циклових комісій. Проводять курси з оздоровчого масажу. Наразі здійснюється навчання за наступними спеціальностями:
- Медсестринство. Акушерська справа;
- Медсестринство. Лікувальна справа;
- Технології медичної діагностики та лікування. Лабораторна діагностика;
- Фармація, Промислова фармація (в процесі ліцензування).
В коледжі діє 15 різних гуртків, серед них спортивні секції, а це: волейбол, стрітбол, легка атлетика й інші. існує Мала Академія Наук. Коледж співпрацює з закладами охорони здоров’я міста та області, серед яких лікарні Кам’янця-Подільського, Старокостянтинова, Волочиська, Красилова, Хмельницького й інші.
Здобувачі освіти коледжу проводять волонтерську роботу в «Дружній клініці для молоді», створеній на базі КНП «Кам’янець-Подільська міська лікарня» та в міській організації Товариства Червоного Хреста України.
Читайте також:
Готували фахівців на «Укрелектроапарат»: історія Хмельницького політехнічного коледжу
Від технікуму-інтернату до Кам’янець-Подільського державного інституту: історія закладу
Понад 63 тисячі випускників: історія Подільського державного університету
Від Проскурівської школи до базового медичного коледжу: історія закладу
Читали лекції для військових УНР: історія найбільшого університету Кам’янця-Подільського
Понад 30 років готують прикордонників: історія заснування НАДПСУ імені Богдана Хмельницького
На місці інституту була садиба священника: історія заснування ХКТЕІ
Один із наймолодших вишів: історія Хмельницького університету управління та права
Понад 100 років роботи: історія Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії
Спочатку був просто факультет: історія Хмельницького національного університету
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.