Перший рік незалежності у фото й відео: що відбувалося в Хмельницькому
-
Перейменування площі, преса та візит Кравчука.
-
Дізнавайтеся, що відбувалося в Хмельницькому в перший рік незалежності України.
Наприкінці 1991 року в Україні відбувся референдум, на якому громадяни визначали долю незалежної України. Того дня, 1 грудня, українців запитали, чи підтверджують вони Акт проголошення незалежності України. Його раніше, 24 серпня, прийняв парламент.
Так, підтримали акт 90,32% виборців. На Хмельниччині підтримка незалежної України була вищою — 96,3% відповіли «так» у бюлетені. Не підтримали акт 2,62% хмельничан. Решту бюлетенів визнали недійсними. Детальніше про тодішню ситуацію в Україні та в Хмельницькій області, ми писали в окремому матеріалі.
Цього разу розповідаємо про події в Хмельницькому в перший рік незалежності. Переглядайте фото, відео й текст далі.
Перейменування площі та перенесення пам’ятника Леніну
28 серпня 1991 року центральну площу Хмельницького, яка з 1967 року була площею Леніна, перейменували. Відтоді він став називатися майданом Незалежності. Таке рішення прийняли на позачерговій сесії Хмельницької міської ради.
У червні 1992 року на майдані Незалежності було демонтовано пам’ятник Леніну. Його перенесли в теперішній парк культури та відпочинку імені Михайла Чекмана. Там він простояв до 2014 року. Поки в Хмельницькому не відбувся так званий ленінопад.
До того ж, 1991 року Хмельницький одним із перших міст України провів декомунізацію вулиць. Стерли з обличчя міста назви «Карла Маркса» (Подільська), «Леніна» (Проскурівська), «Фрунзе» (Кам’янецька), «Рози Люксембург» (Грушевського), «Карла Лібкнехта» (Соборна).
Візит Леоніда Кравчука
25 листопада 1991 року у Хмельницький приїхав тодішній Голова Верховної Ради і кандидат в Президенти України Леонід Кравчук. Його візит був пов’язаний із передвиборчою агітацією, – повідомляють в спільноті Історія Проскурова. В результаті – Леоніда Кравчука підтримали 75,46% виборців з Хмельниччини.
Під час візиту в місто, його зустріли оплесками на залізничному вокзалі. Як це було, переглядайте далі на відео.
«Вільне слово»
На початок 1990-х у Хмельницькому майже не було друкованої преси. Виходили лише дві обласні газети — «Радянське Поділля» та комсомольська «Корчагінець». 1990 року випустили перші номери проукраїнської газети «Вільне слово». Вона стала друкованим органом міської ради. 1992 року її перейменували на «Проскурів». 5 вересня 1992 року вийшов її перший номер.
Крім того, до 1990-х на Хмельниччині вже було обласне радіо. Воно мовило по кілька годин на день через проводову мережу. Телебачення не було зовсім. 1991 року запустили ХТБ, яке потім змінило назву на «Поділля-Центр». А тепер воно називається «Суспільне».
Відкриття першого в місті гуманітарного вищого навчального закладу
21 вересня 1992 року рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради було створено Хмельницьку філію Одеського відкритого університету. Як повідомляють в спільноті Історія Проскурова, це був перший гуманітарний вищий навчальний заклад в Хмельницькому.
У 1995 році Постановою Кабінету Міністрів України було створено Хмельницький інститут управління і права, що отримав статус державного закладу. Вже у 2019 році, рішенням Хмельницької обласної ради, Хмельницькому університету управління та права було присвоєно ім’я Леоніда Юзькова.
Відкриття пам’ятника Тарасу Шевченку
19 грудня 1992 року відбулося урочисте відкриття пам’ятника Тарасу Шевченку в Хмельницькому. Його встановили в тодішньому парку імені Михайла Коцюбинського. Нині він носить іншу назву – сквер імені Тараса Шевченка.
У спільноті Історія Проскурова повідомляють: тоді не всі хмельничани схвалили встановлення пам’ятника в тому місці. Мовляв, воно є не дуже вдалим. У наші дні у сквері імені Шевченка проводять чимало культурних та розважальних заходів.
Більше про минуле Хмельницького дізнавайтеся в окремому матеріалі за посиланням. А також в рубриці Ретро на нашому сайті.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Volodymyr Chernukh
Леніна на площі залишили.