Контузія від вибухової хвилі: які симптоми та як допомогти

-
Війна змінює звичний спосіб існування і вчасно надана перша медична допомога часом рятує не одне життя.
-
Дізнавайтесь які наслідки може мати контузія від удару вибухової хвилі та як допомогти постраждалому.
Кожен вибух суттєво загрожує всім, хто перебуває в радіусу ударної хвилі від розриву чи влучання снаряда. У людини може не бути зовнішніх ушкоджень, але це не означає, що вона не зазнала травми. У Міністерстві охорони здоров’я розповідають як розпізнати контузію від удару вибухової хвилі та допомогти постраждалому.
Наслідки контузії від вибухової хвилі
Якщо людина потрапила під вибухову хвилю, вона може отримати закриту черепно-мозкову травму. Вона має відмінності від такого ж ушкодження, внаслідок удару, спортивних травм чи ДТП.
До легкої черепно-мозкової травми або струсу мозку внаслідок вибухової хвилі може додатись ураження слухового та вестибулярного апарату.
Симптоми контузії від вибухової хвилі
Симптоми у разі контузії від удару вибухової хвилі:
-
дезорієнтованість;
-
втрата свідомості від декількох секунд до 30 хвилин;
-
нудота і блювання;
-
сильний головний біль;
-
проблеми зі слухом та/або зором;
-
погіршення пам’яті чи амнезія;
-
зміна психоемоційного стану.
Лікарі кажуть, в разі наявності принаймні декількох симптомів необхідно терміново звернутися по медичну допомогу.
Як надати першу допомогу постраждалому
Під час очікування медиків надавати першу допомогу слід за умови, що це безпечно для вас. Для цього потрібно оглянути місце події та переконатись, що обом — постраждалому та тому, хто допомагає — нічого не загрожує. Адже головне правило першої допомоги — не нашкодити.
Алгоритм дій надання першої допомоги постраждалому від вибухової хвилі такий:
-
якщо постраждалий знепритомнів, необхідно забезпечити вільне дихання через виведення нижньої щелепи. Водночас потрібно намагатися обмежити рухи у шийному відділі хребта. У людини може бути блювота
-
спробувати очистити порожнину рота від сторонніх предметів, які могли потрапити туди під час вибуху й заважають прохідності дихальних шляхів
-
звільнити груди й шию від одягу, якщо він стискає та заважає постраждалому вільно дихати
-
якщо постраждалий не дихає, необхідно розпочати базові реанімаційні заходи до приїзду медиків: натискання на грудну клітку і, якщо змога, штучну вентиляцію у співвідношенні 30:2.
Медики додають, сам по собі струс мозку від вибухової хвилі не смертельний. Зазвичай людина швидко відновлюється, якщо дотримується рекомендацій лікаря. Але за певних факторів струс мозку може мати віддалені наслідки, що проявляються як посткомоційний синдром.
За його наявності людина може довгий час відчувати слабкість, головний біль, різкі перепади настрою. Також додаються проблеми зі слухом, координацією, розлади пам’яті, зниження концентрації тощо. Лікується посткомоційний синдром під наглядом медиків.
Читайте також:
-
Як потрапити на прийом до лікаря та не стояти в черзі: перелік онлайн-ресурсів
-
Новонароджених хмельничан перевірятимуть на 21 рідкісне захворювання (СПИСОК)
-
У МОЗ дозволили робити дітям перший бустер від COVID-19: деталі
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.